Biura stały się mobilne. Zabieramy je wszędzie ze sobą, a różnice pomiędzy czasem pracy a czasem wolnym zacierają się. Dla większości z nas laptop jest przenośnym biurem, ale tylko część z nas dysponuje osobnym gabinetem. Jak zatem wydzielić miejsce do pracy w małym pomieszczeniu?

Jak w czterech prostych krokach zamienić małą przestrzeń na sprytną

Wybierz stół, który będzie też służył jako blat do pracy.

Pokój może być bardziej dynamiczną przestrzenią niż się wydaje. Zaczynamy od 4 ścian, sufitu i podłogi, ale jaki wykorzystamy tę przestrzeń zależy tylko od naszej wyobraźni i narzędzi. Marieke Wielinga, projektantka kolorów w AkzoNobel wyjaśnia: „Życie w małej przestrzeni wymaga jej odpowiedniego przystosowania do różnych funkcji, np. można wybrać stół i krzesła jadalniane, które będą zarazem wygodnym miejscem do ustawienia laptopa z odpowiednim oświetleniem.

Eksperymentuj w łóżku

Łóżka nie służą tylko do spania… „Jeśli chcesz pracować nie wychodząc spod kołdry, wystarczy kawałek blatu do pisania i pracy na laptopie”, mówi Marieke. „Ważne jest przy tym, aby każde pomieszczenie przystosować zarówno do pracy, jak i wypoczynku za pomocą odpowiednich kolorów”.

Tworzenie uniwersalnych ścian w dwóch odcieniach

Wydziel przestrzeń blokiem koloru.

W pomieszczeniach używanych przez wiele osób ważna jest uniwersalność. „Kolor roku 2017 — Szary Denim — to szary odcień niebieskiego, który stanowi idealną bazę w takim przypadku”, mówi Marieke. „Jest zarazem elegancki i pozwala wyciszyć się podczas pracy. Można go także przełamać, decydując się na połączenie z irlandzką zielenią lub kolorem kremowym. Pasy można oddzielić akcentami ochry żółtej, rdzy lub ciemnego pomarańczu”.

Proste pomysły na biurko

Zorganizuj miejsce do pracy wkomponowane w szafkę.

„Jeśli chcesz mieć w salonie osobne miejsce do pracy z biurkiem, użyj jasnych kolorów i zastosuj małe krzesło, tak aby nie zagracać przestrzeni. Warto rozważyć oddzielenie tej przestrzeni sprytnymi rozwiązaniami do przechowywania, jak półki w jasnych kolorach lub podkreślić charakter kącika blokiem koloru na ścianie przy biurku”.

Uzyskaj żądany wygląd przy pomocy tych farb: