Łóżeczko ze szczebelkami to już przeszłość. Gdy dziecko chodzi do szkoły, do „dorosłego” łóżka musi dołączyć także miejsce do odrabiania lekcji, czyli wygodne biurko. Zmieniają się także kolory ścian – z pasteli na bardziej zdecydowane. Które będą najlepsze?

Kolory do pokoju dla ucznia

Błękit w pokoju ucznia uspokaja

Najlepszymi kolorami ścian będą takie, jakie dziecko lubi.. Tak samo jak dorośli dzielą się na tych, których strój i otoczenie tętnią kolorami oraz na tych, którzy wolą barwy ziemi, tak i kilkuletnie dzieci potrafią już wskazać kolory, które im się podobają oraz takie, na które nie lubią patrzeć. Warto zatem zapytać o zdanie przyszłego użytkownika pokoju, ale także zorientować się, jak poszczególne kolory oddziałują na ludzi.

Ogólna zasada jest taka, że ciepłe kolory pobudzają, a zimne – wyciszają. Jeśli więc dziecku nie brakuje energii, może warto zdecydować się na szarości, odcienie niebieskiego, chłodne zielenie. Niebieski optycznie powiększa wnętrze, sprzyja samodzielności i stymuluje podejmowanie decyzji. Warto zestawić go jednak z ciepłym kolorem, bo może przygnębiać, jeśli zostanie zastosowany na wszystkich ścianach. Zielony dla odmiany relaksuje, obniża poziom stresu, daje poczucie bezpieczeństwa. To idealna barwa do pokoju dla dzieci nadpobudliwych.

W pokoju dla dziecka najlepiej się sprawdzą szablony malarskie we wzory geometryczne lub cyfry.

W przeciwieństwie do powyższych kolorów ścian, czerwony w pokoju do nauki przyspiesza krążenie krwi i pracę umysłu, jednak nie może być zastosowany w całym pomieszczeniu, bo budzi także agresję. Podobnie jest z żółtym – w nadmiarze może zmęczyć, chociaż dodaje pozytywnej energii, pobudza do działania, wzmacnia kreatywność. Idealnie nadaje się do pokojów, w których jest mało słońca.

Możemy zatem wybrać zdecydowany kolor na jedną ze ścian i jego odcień na trzy pozostałe. Wówczas warto sięgnąć po kolory z palety Dulux Kolory Świata, których jest aż 81 do wyboru. Lub też zdecydować się na złamane biele czy szarości na trzech ścianach, a jedną pomalować na kolor żółty, niebieski, zielony czy czerwony. Warto wziąć pod uwagę także dziecięcą pomysłowość przy zabawie i zastosować farby plamoodporne z serii Dulux Easy Care. W razie ich zabrudzenia, można ścianę po prostu umyć, a ślady zabawy czy jedzenia z niej znikną. Ciekawym pomysłem jest także zastosowanie na niewielkiej powierzchni farb tablicowych, czyli takich, po których można malować kredą jak po tradycyjnej szkolnej tablicy.

Jak dobrać meble do pokoju dla ucznia?

Marynarskie pasy na ścianie spodobają się każdemu uczniowi

A co z meblami w pokoju ucznia? Gdy w pokoju jest dużo miejsca, łóżko i biurko mogą znajdować się w osobnych strefach. Na rynku nie brakuje jednak rozwiązań, w których łóżko znajduje się na antresoli, a pod nim jest miejsce na biurko, czasem także na niewielką szafę czy półkę na zabawki. To oszczędność przestrzeni, która przyda się dla ewentualnego rodzeństwa (jeśli dzieci dzielą pokój), do zabawy lub też na kącik dla gości.

Pamiętajmy, aby miejsce do nauki wygospodarować tak, aby dochodziło do niego możliwie najwięcej dziennego światła. Nie możemy zapomnieć również o dodatkowym oświetleniu: dzięki lampce na biurko z regulowanym wysięgnikiem dziecko będzie mogło dostosowywać położenie źródła światła do swoich potrzeb. Aby zapewnić maksymalny komfort i uchronić dziecko przed szkodliwymi kontuzjami tak biurko, jak i krzesło powinny być dostosowane do jego wzrostu. Samo biurko powinno być na tyle szerokie, by na jego blacie zmieściły się zarówno książki, jak i przybory szkolne czy duży monitor komputera.

Jeśli kolory ścian są odważne i jest to więcej niż jeden kolor, meble powinny być stonowane – utrzymane w tej samej lub zbliżonej kolorystyce, aby w pokoju nie było wrażenia rozgardiaszu. Dopełnieniem będą plakaty na ścianach, półki na książki i dziecięce drobiazgi, a także tablica korkowa, do której uczeń będzie mógł przypiąć plan lekcji i notatki..