Kolor scian do jasnych mebli

Jak wybrać kolor ścian do jasnych mebli?

Podczas dobierania kolorów ścian do jasnych mebli trudno popełnić błąd. Jasne sprzęty, sofy, stoły, fotele i dodatki są bowiem bardzo tolerancyjne – nie zdarza im się kręcić nosem na towarzyszące im barwy. Stoimy więc przed dziesiątkami możliwości. Zajrzyj i dowiedz się, jakie kolory najlepiej pasują do jasnych mebli!

Aranżacje z wykorzystaniem jasnych mebli są lekkie i bezpretensjonalne, zachwycają rześkością, nienachalnością i swobodnym stylem. Meble i sprzęty utrzymane w subtelnych kolorach znakomicie wpisują się w różne style i konwencje, pozwalając na uzyskanie pięknego, komfortowego salonu, sypialni lub kuchni. Oczywiście charakter tej kompozycji w ogromnej mierze zależy od wybranych przez nas kolorów ścian. Jaki kolor ścian do jasnych mebli będzie najlepszy? Mamy tu szerokie pole do popisu. 

Jaki kolor ścian do jasnych mebli w pokoju? Jasne, że biel!

Dobierając kolor ścian do jasnych mebli, możemy posiłkować się zasadą podobieństw i skojarzeń. Jasne lubi się z jasnym – zbliżone, podobne do siebie kolory chętnie wchodzą ze sobą w dialog. Dobrym towarzystwem będzie tu biel, szczególnie nie w podstawowym czy tym bardziej śnieżnobiałym odcieniu, a złamanej tonacji. Dzięki ciepłym odcieniom off-white wnętrze będzie wydawało się większe, przestronniejsze, skąpane w słońcu, jednak nie wychłodzone czy wręcz zimne. Jasne – białe, beżowe lub szare – meble spotęgują pożądane wrażenie harmonii i równowagi. Całość będzie dopieszczona, w każdym calu przemyślana, jednym słowem – doskonała. 

Jasne meble – jaki kolor ścian najlepszy? Ciepły! Beże i brązy

Białe ściany to rozwiązanie uniwersalne – takie, które sprawdzi się w każdym wnętrzu i w każdej stylizacji. Z drugiej strony po co ograniczać się tylko i wyłącznie do bieli? Przecież jest tyle innych kolorów, które aż proszą się o wykorzystanie! Od lekko rozgrzanych off-white’ów pójdźmy zatem w kierunku różnych odcieni beżu. Dzięki beżom wnętrze nabierze przytulności i kameralności – stworzymy w nim nieco intymny klimat. Beżowy kolor ścian do jasnych mebli może mieć postać delikatnego, rozmytego Białego Wina lub – jeśli lubimy jego standardową odsłonę – bardziej nasyconego Beżowego Pledu, aż po piaskowe tonacje.

Co jeszcze? Oczywiście, że brązy! Swoje eksperymenty z kolorami ścian do jasnych mebli zacznijmy od wyważonych, subtelnych odcieni brązu, jak chociażby Stepy Bengalu z palety Kolorów Świata Dulux. Jeśli chcemy wprowadzić do wnętrza element kontrastu, mocniejszy ton o głębszym nasyceniu, pomyślmy o Efektownym Brązie. Jeżeli zaś pragniemy stworzyć efektowną, piękną aranżację zgodną z najświeższymi trendami wnętrzarskimi, sięgnijmy po odcień, który łączy w sobie głębię brązu oraz ciepło i przytulność różu. Kolor roku 2018 Dulux, czyli Różowy a brąz, to znakomite tło dla prostych, jasnych mebli – wprowadza do wnętrza naturalne nuty gliny i piasku, ciepło drewna i tonacje nagrzanej słońcem ziemi. Znakomitym pomysłem jest połączenie ze sobą kilku, beżowych, brązowych, a nawet szarych odcieni na jednej ścianie oraz zamknięcie ich w organiczne, niebanalne formy, jak np. nieregularne koła. 

Kolor scian do jasnych mebli 2

Jaki kolor pasuje do jasnych mebli? Zimno, zimniej…

Oczywiście wspomniane biele, beże i brązy wcale nie wyczerpują listy barw, które znakomicie wpiszą się w stylizację z jasnymi meblami i sprzętami. Kanapa o jasnym obiciu, stół z jasnego drewna czy biała zabudowa w kuchni doskonale zagrają z zimnym kolorem ścian. Efekt? Zaplanowana surowość, niemal sterylność, wysmakowana elegancja, wyważenie i harmonia. Jasne meble świetnie odnajdą się w towarzystwie odcieni błękitu i szarości oraz tonacji, w których obie te barwy łączą się ze sobą. Przemyślmy odcienie typu Kopalnia Srebra, połączmy je z delikatnymi tonami Okruchu Lodu. Lub – jeśli we wnętrzu pragniemy nawiązać do natury (i to niekoniecznie tej pokrytej śniegiem) – zwróćmy się w stronę głębokich, nasyconych, tajemniczych i jakże pięknych zieleni, butelkowych lub zgniłych i ziemistych. 

Dopasowując kolory ścian do jasnych mebli, poruszamy się najczęściej w ściśle określonych kierunkach kolorystycznych. Pogodne i ciepłe odcienie – jak najbardziej. Zimne i stonowane – to też dobry pomysł. To oczywiście nie wyczerpuje gamy naszych możliwości. Mistrzowsko zagrają tu także kontrasty: intensywne czerwienie, optymistyczne żółcie, urocze fiolety. 

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...