Wybierając kolory do salonu, ustawmy w dobrej kolejności pozycje na naszej liście aranżacyjnych priorytetów. Jakie w odbiorze powinno być pomieszczenie? Na uzyskaniu jakiej atmosfery nam zależy? Czy stawiamy przede wszystkim na przytulność, czy może chcemy pójść w całkiem innym kierunku, czyli eleganckiej klasyki? Pragniemy podkreślić casualowy czy może nieco wysublimowany, ponadczasowy charakter?

Malowanie salonu - jaki kolor wybrać?

W palecie barw znajdziemy kolory, które opowiadają się za jedną lub za drugą opcją, kolory neutralne oraz wyraziste i przykuwające wzrok, kolory „codzienne” i eleganckie. Ściana dekoracyjna w salonie bez wątpliwości powinna skupiać na sobie uwagę, poszukiwania rozpocznijmy zatem wśród tych kolorów, które kojarzą nam się z luksusem; wśród barw królewskich, szlachetnych.

Błękitna ściana dekoracyjna w salonie

Niebieski może przybrać również żywą, wesołą formę, np. odcień Turkusowy Klif.

Zastanawiamy się, na jaki kolor pomalować salon, jak znaleźć kolorystyczny motyw przewodni, jak zaplanować ścianę dekoracyjną w salonie. Jeśli wspomniana lista pytań nam nie pomogła i nadal nie wiemy, jak połączyć potrzebę codziennego komfortu z elegancją, zagłębmy się w dziedzinę psychologii kolorów. Wśród barw o przeróżnej symbolice i sprawczym działaniu wyróżnia się niebieski. Dlaczego idealnie wpisze się w atmosferę eleganckiego salonu? Błękit to barwa osób twórczych, artystów, które pragną wykreować własną, indywidualną przestrzeń, takich, które nie przejmują się opinią innych. To jednocześnie kolor nieba i bezkresnego oceanu. Czy zatem niebieska ściana dekoracyjna w salonie sprawi, że aranżacja będzie wyglądała oryginalnie, luksusowo? Jak najbardziej! Nie ma tu większego znaczenia, czy wybierzemy subtelny odcień (jak Lodowy brzask), czy nieco mocniejszy (np. Bezkresny Ocean).

Czarne meble w błękitnym salonie

Z drugiej strony pamiętajmy, że kolor ścian stanowi połowę sukcesu, ale druga połowa należy już do sprzętów, mebli, dodatków, oświetlenia. Te detale są kluczowe: to, jaki styl mebli i akcesoriów wybierzemy, nada ton stylizacji, sprawi, że wnętrze przemówi pełnią siebie. Błękitny salon stanie się zatem elegancki i ponadczasowy wtedy, gdy skrupulatnie zaplanujemy jego wszystkie kąty. Genialnym rozwiązaniem są meble w kolorze czarnym lub grafitowym. Ciemna tonacja wejdzie w dialog z błękitną ścianą, będzie z nią kontrastować. Odpowiednio dobrane sprzęty (stolik na cienkich nóżkach, efektowny fotel) sprawią, że osiągniemy zamierzony efekt.

Obrazy, ciemne meble, niebieskie ściany, ciężki kotary. To przepis na elegancję.

Pytanie, na jaki kolor pomalować salon, wcale nie musi nastręczać nam tyle trudności. Są barwy, które kojarzą się z luksusem i elegancją – podkreślą one charakter pokoju dziennego. Błękitny salon połączony z ciemnymi meblami to znakomite rozwiązanie.