Jak pomalować pokój młodzieżowy – jakie wybrać farby?

Jak urządzić pokój dla nastolatka

Nastolatek - czy to chłopak czy dziewczyna - to chyba najbardziej wymagający i krytyczny osobnik, jeśli chodzi o własny image i swoje miejsce do życia. Odcina się od wieku dziecięcego, buntuje, eksperymentuje. Dlatego, gdy zdecydujemy się na rearanżację jego pokoju, nie warto robić tego z zaskoczenia.

Jeśli mamy do urządzenia pokój młodzieżowy tylko dla dziewczyny, czy tylko dla chłopaka, sprawa jest łatwiejsza od sytuacji, gdy jest to pokój dzielony przez rodzeństwo różnej płci. W drugiej sytuacji kolory na ścianach mogą okazać się pomocne w zaznaczeniu strefy męskiej i żeńskiej.

Kolor żółty w pokoju nastoletniej dziewczyny i chłopaka

W palecie farb Dulux EasyCare znajdziemy aż 48 kolorów i ich odcieni. Mamy tutaj czerwień i niebieski, ale także złamane biele, beże, szarości, pastele. Możemy zdecydować się na dwa odcienie szarości w całym pokoju, po czym jedną ze ścian pomalować na kolor, który można uznać za uniseks - czerwony, zielony, żółty.

Większy wybór kolorów mamy w palecie Dulux Kolory Świata - aż 81 barw. Znajdziemy tutaj niemal każdy odcień wybranego koloru, dzięki czemu możemy zdecydować się np. na dwa odcienie niebieskiego, brązowego czy szarego w strefie męskiej i dwa odcienie fioletu, czerwieni czy żółci w strefie damskiej. Brąz doskonale skomponuje się z czerwienią, szarość z fioletem, a połączenie szarości z żółcieniami to już prawdziwy hit ostatnich miesięcy.

Pokój dla dziewczynki - kolory ścian

Pokój dla nastolatka w kolorze turkusowym

A jeśli pokój należy do nastolatków tej samej płci, bądź tylko do chłopaka lub dziewczyny? Wtedy sprawa wydaje się o wiele prostsza. Pokój młodzieżowy dla nastolatki można zaaranżować w jakiejś konwencji lub postawić po prostu na nowoczesność i prostotę. Gdy zdecydujemy się na styl buduarowy, nowojorski, nawiązujący do mody i wielkiego miasta, zapominamy o kolorach takich jak zielenie, żółcie czy niebieski. Możemy za to zdecydować się na każdy odcień bieli, szarości, fiolet, róże. Decydujemy się raczej na ciemniejsze kolory przyciągające wzrok, a nie na ich pastelowe odpowiedniki.

Pastele zarezerwowane są bowiem dla stylu prowansalskiego, wiejskiego, w którym część nastolatek także doskonale się odnajduje. Mamy wówczas ozdobne, tradycyjne meble, najczęściej w białym kolorze, a do tego szydełkowe poduszki, kwiatowe dodatki, bibeloty. Tutaj sprawdzi się jasny róż, jasna zieleń, lila, złamane biele.

W stylu nowoczesnym możemy połączyć biel czy szarość z ciemnym różem, fioletem, czerwienią lub wspomnianą już w pokoju dla dwojga żółcią. Jeśli nastolatka lubi klimaty Bollywood, ściany mogą mieć odcienie niebieskiego lub też być mieszanką czerwieni, żółci i pomarańczy. Na ich tle pięknie będą wyglądały barwne tkaniny i ręcznie wykonane dodatki, charakterystyczne dla tego rodzaju wnętrz.

Jak pomalować pokój dla chłopca 

Pokój dla nastolatka z zainteresowaniami

Jeśli chodzi o pokój nastolatka, nie ma mowy o słodkościach czy złotych dodatkach. Właściwie trudno jest tutaj postawić na jakąś konwencję – najlepszym wyborem będzie po prostu męska, elegancka nowoczesność. Wskazówką przy aranżacji pokoju nastoletniego chłopaka może być dla nas jego pasja. Jeśli jest nią muzyka, nie może zabraknąć na ścianach ram na plakaty ulubionych zespołów. Jeśli piłka nożna czy koszykówka, możemy zdecydować się na pomalowanie ścian w barwy ulubionego klubu.

W przypadku braku tego rodzaju zainteresowań, postawmy na szarości zestawione z jednym mocniejszym kolorem, który pojawi się na jednej ze ścian, ale także w dodatkach, jak poduszki czy mniejsze meble, chociażby krzesło, pufa czy mniejsza szafka.