Pomysły na biały salon

Białe ściany w salonie wniosą do niego powiew świeżości, czystości i otwartości na świat. Zobacz, jak urządzić salon w różnych odcieniach bieli.

Mody mają to do siebie, że przemijają. To, co było topowe jeszcze kilka miesięcy temu, teraz uznawane jest za mało oryginalne. Żywot wielu trendów jest niezwykle krótki. Niektóre z nich żyją jednak przez wiele lat, zmieniając się i dostosowując do użytkowników. Podobnie jest z modą na biel w salonie. Biały kolor ścian jest ponadczasowy, uniwersalny i bardzo wszechstronny.

Salon w bieli: skandynawski, prowansalski czy angielski?

Co interesujące, salon w bieli z łatwością wpisze się w dowolną, wybraną przez nas stylistykę. W zasadzie nie ma tu ograniczeń ani rzeczy dla bieli niemożliwych. Chętnie ostatnio wykorzystywana konwencja vintage, szczególnie w rodzimym wydaniu PRL? Proszę bardzo! Białe ściany stanowią niemal naturalne tło dla krzeseł projektu Chierowskiego oraz regałów na wysoki połysk. Biały salon skandynawski? W to nam graj! Kolorystyką nawiążemy tu do klimatu mroźnej Północy. A może wnętrze w stylu industrialnym, minimalistycznym, glamour, prowansalskim, rustykalnym czy angielskim? Biała farba pomoże nam w realizacji każdej z tych konwencji.

Białe ściany: jaki odcień wybrać?

Salon w bieli
Salon w bieli

Pamiętajmy, że możemy sięgnąć po dowolny odcień bieli. Podstawowa tonacja, jak np. Nieskazitelna Biel z palety Dulux EasyCare, stanowi tu tylko jedną z możliwości. We wnętrzu, zwłaszcza przez większą część dnia oświetlonym naturalnymi promieniami słońca, pięknie będą prezentować się delikatnie przybrudzone i subtelnie wpadające w szarość odcienie, np. Białe Żagle oraz Białe Noce (z Dulux Kolorów Świata). Z kolei nieco cieplejsza kolorystyka pozwoli wizualnie ogrzać pomieszczenie użytkowane głównie przy sztucznym oświetleniu (zimne tonacje mogłyby dodatkowo wychłodzić wnętrze). Pomogą nam w tym odcienie Antycznego Marmuru, Garści Muszelek czy Ziarna Sezamu.

Biały salon, ale w kolorze

Salon w bieli
Salon w bieli 2

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby kombinować i zestawiać ze sobą zarówno różne odcienie bieli, jak i biel z bardziej intensywnymi kolorami. Szczerze mówiąc, białe ściany w salonie aż się proszą o interesujący akcent kolorystyczny. Wystarczy, że na inną barwę (zieleń, błękit lub czerwień) pomalujemy niewielki fragment powierzchni. Możemy w ten sposób wykonać również obramowanie okna lub drzwi bądź uwiecznić ciekawy motyw czy kształt geometryczny (np. kompozycję kolorowych kropek). Kolor na ścianie powinien znaleźć swoją kontynuację na poziomie dodatków. Zaplanujmy tu więc ramki do zdjęć, grafiki, wielobarwne wazoniki, poduszki i dywany.

Choć wypełnione kolorami wnętrza mają swój niezaprzeczalny urok, biel wcale nie wychodzi z użycia. Ba! święci triumfy. Nadal chętnie sięgamy po białe odcienie, coraz bardziej doceniając ich wszechstronność.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...