Dulux Rapidry - renowacja starego krzesła

Renowacja starego krzesła krok po kroku

Refreshing starych mebli to nowy trend, który z szacunkiem oddaje hołd designowi lat 60 i 70. Wyrzucanie starych komód, stołów czy krzeseł jest już passé! Renowacja mebli w domu jest prosta. Przeczytaj, jak odnowić krzesło i wprowadzić kolor do wnętrza.

Odkryjmy w sobie pokłady kreatywności, pokochajmy swoje towarzystwo, a do tego oswójmy otaczającą nas przestrzeń. Najlepszym sposobem, aby oswoić wnętrze własnego mieszkania, sprawiając jednocześnie, że będzie ono bardziej nasze!, swojskie i udomowione, jest własnoręczne, samodzielne wprowadzenie zmiany. Ot, choćby kolorystycznej. Zacznijmy od szczegółów i zaplanujmy malowanie krzesła. A najlepiej wszystkich krzeseł i to na różne kolory.

Jak odnowić krzesło? Instrukcja krok po kroku

Krok 1.

Krzesło przed renowacją

W pierwszej kolejności upewnijmy się, czy krzesło nie potrzebuje napraw. Chybotliwe nóżki czy niestabilne oparcie to poważne sygnały, których nie należy lekceważyć.

Krok 2.

Narzędzia potrzebne do renowacji krzeseł

Następnie skompletujmy niezbędne narzędzia. Będziemy potrzebować papieru ściernego, małego pędzla, małego wałka, niewielkiej kuwety malarskiej, folii malarskiej lub ryz papieru, miękkiej szmatki lub gąbki i wiaderka, farby oraz mieszadła.

Prace renowacyjne dadzą oczekiwany rezultat tylko i wyłącznie, jeśli użyjmy do tego odpowiedniej farby. Po pierwsze, powinniśmy wybrać wyrób przeznaczony do malowania drewna, po drugie, z uwagi na sposób eksploatacji, musi to być produkt tworzący powłoki odporne na wycieranie i zarysowania, a jednocześnie zachowujący wytrzymałość mimo mycia. Nasze wymagania z pewnością spełni uniwersalna farba do drewna, metalu, PCV Dulux Rapidry. Schnie bardzo szybko, jest wydajna- do malowania krzesła nada się zatem znakomicie.

Krok 3.

Wybierzmy miejsce przeprowadzania prac. Najlepiej ustawić krzesło na podwyższeniu, np. na stole, dzięki czemu będziemy mieć do niego swobodny dostęp. Pamiętajmy jedynie, aby dokładnie zabezpieczyć stół folią malarską.

Krok 4.

Przygotowanie krzesła do renowacji

Renowacja krzesła, czas start! Zacznijmy od usunięcia luźnej, słabo trzymającej się powierzchni warstwy farby lub lakieru za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego, następnie wygładźmy powierzchnię papierem drobnoziarnistym. Jeżeli stara powłoka jest w dobrym stanie, wystarczy, że zmatowimy ją drobnoziarnistym papierem.

Krok 5.

Odpylenie krzesła

Następnie odpylamy mebel, czyli usuwamy powstały pył, oraz go myjemy. Musimy usunąć plamy, zabrudzenia czy tłuste osady, które mogłyby osłabić przyczepność nowej warstwy farby.

Krok 6.

Mieszanie farby przed pomalowaniem krzesła

Kiedy krzesło całkowicie wyschnie, otwórzmy opakowanie z farbą i dokładnie ją wymieszajmy.

Krok 7.

Jeśli nie zeszlifowaliśmy poprzedniej powłoki malarskiej lub lakierniczej w całości, dobrym zwyczajem jest wykonanie wymalowania próbnego, czyli testu na niewielkim fragmencie krzesła. Dzięki temu upewnimy się, czy oba wyroby są kompatybilne. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek niepożądane efekty wizualne, oznacza to, że musimy usunąć starą powłokę oraz ponownie odpylić krzesło i przetrzeć je wilgotną ściereczką.

Krok 8.

Malowanie krzesła - pierwsza warstwa

Jak pomalować krzesło? Najlepiej zacząć od oparcia i stopniowo kierować się ku dołowi. Mniejsze elementy oraz detale możemy pomalować małym pędzelkiem, większe powierzchnie zaś małym wałkiem.

Krok 9.

Malowanie krzesła - druga warstwa

W ten sam sposób postępujmy, nakładając drugą warstwę produktu. Jeśli wybraliśmy szybkoschnąca farbę Dulux Rapidry, drugą warstwę malujemy już po 2-4 godzinach.

Krzesła po renowacji

Jak pomalować krzesło? Na pewno na wyraziste, interesujące kolory. Projektanci przekonują nas, że różnokolorowe krzesła przy jadalnianym stole to trik, dzięki któremu wnętrze nabierze wyjątkowości i śmiałości. Pudrowy róż i lekki błękit będą doskonale prezentować się w towarzystwie nieco bardziej odważnych odcieni żółci i pomarańczu.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...