Kuchnia w stylu rustykalnym - francuska sielanka w delikatnej bieli

Poszukaj inspiracji w pięknych krajobrazach Prowansji.

Esencja stylu rustykalnego kryje się w samej jego nazwie. „Rustic” oznacza „wiejski”, „swojski”, niektórzy powiedzieliby nawet „chłopski”. To bezpośrednie podpowiedzi, w jakim kierunku należy poprowadzić aranżację rustykalnej kuchni. Stawiamy na prostotę, nieskomplikowane rozwiązania, jasne, neutralne kolory i naturalne materiały.

Rustykalna kuchnia: proste, dobre życie

Rustykalna kuchnia emanuje prostotą. Jest nieskomplikowana, nieco sentymentalna.
Kolory Przydymiony róż

W kuchni w stylu rustykalnym znajdzie się wszystko to, co kojarzy nam się z zamiejską sielanką, prowincją. Zasady dyktuje harmonia, minuty płyną nieśpiesznie, kolory subtelnie przechodzą w delikatniejsze tony. Tu każdy przedmiot ma swoją duszę, skrywa pewną nieopowiedzianą historię; materiały i faktury niejednokrotnie czują na sobie piętno czasu, co wcale nie odbiera im uroku. Ba! rustykalna kuchnia pięknieje i szlachetnieje z czasem, nabiera wyrazu, dojrzewa, zachwycając jeszcze bardziej.

Po jakie środki wyrazu sięga rustykalna estetyka? Niegdyś izby w wiejskich chatach malowano tylko i wyłącznie na biało. Rustykalność nie odżegnuje się wcale od swoich wiejskich korzeni. Na ścianach sprawdzą się wszystkie pochodne odcienie bieli: zamiast podstawowego, klasycznego wariantu stawiamy na lekko przełamane, przytłumione tonacje, nawet ecru czy marmur, a nade wszystko kolory z mieszalnika (wybierzemy trwałą, odporną na wilgoć farbę!).

Kuchnia w stylu francuskim

Białe ściany, nieco szarości, błękitny stół i TA piękna industrialna lampa. Jesteśmy na tak.
Kuchnia rustyk

Wiejskość, starzejące się materiały, biele? Chyba już to gdzieś słyszeliśmy! Okazuje się, że od aranżacji rustykalnej tylko o krok do kuchni w stylu francuskim. Obie stylizacje bazują na swojskości, wrażeniu przytulności. Tu jednak prostotę rozwiązań formalnych zestawiamy z szykiem i elegancją, stare łączymy z nowym, z pewną dozą nonszalancji sięgamy po dwie estetyki.

Kuchnia jak w Prowansji, kuchnia jak w Paryżu

Kuchnia w stylu francuskim kojarzy nam się przede wszystkim z pachnącą lawendą Prowansją. Mieszkańcy tego regionu są życzliwi i uśmiechnięci, kochają prostotę, jednak we wnętrzach stawiają na komfort i wygodę. Wnętrza francuskie, prowansalskie lubią duże przeszklenia i wysokie okna. Oprócz tego znajdziemy w nich tapicerowane, ludwikowskie meble, eleganckie i nawiązujące do epok, w których przepych stanowił główny wyznacznik dobrego stylu. Kuchnia w stylu francuskim na szczęście czerpie z nich to, co najlepsze, odrzucając zbędne zdobnictwo.

Eklektycznym połączeniem obu wariantów: stylu prostego i bogatego zarazem, bazującego na sprawdzonych rozwiązaniach, ale i nowoczesnego będzie estetyka paryska. Trochę romantyzmu, trochę elegancji, lekkość i przepych – paryska kuchnia udowadnia nam, że Paryż jest tyglem kulturowym, miejscem, w którym rodzą się pomysły, do którego napływają trendy.

Paryska kuchnia flirtuje nieco ze stylem shabby chic. Pozostajemy w kręgu nieskomplikowanych, neutralnych kolorów (pochodne bieli nade wszystko!), jednak zestawiamy je z kryształowym żyrandolem lub zdobionym lustrem.

Styl francuski w kuchni porównamy do wykwintnej kolacji. Wino smakuje lepiej, kiedy pijemy je z kryształowych kieliszków, prawda?
Kuchnia beżowy pled

Jeśli kochamy starocie, jednak za nic nie zrezygnowalibyśmy z nowoczesnych sprzętów, na dodatek przemawiają do nas błyskotki, połyskliwe wykończenia, paryska kuchnia zdobędzie nasze serce. Nadal obracamy się w kręgu rustykalności, jednak robimy krok w stronę wielkomiejskiej atmosfery stolicy Francji.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...