Nie tylko lofty – czym jest wnętrze stylu industrialnym?

Biele i szarości to kolory charakterystyczne dla stylu industrialnego

Wysokie sufity, duże okna i niemal całkowity brak ścian działowych – wszystko to składa się na wnętrza przestronne i sprzyjające kreatywności. Inspiracje przestrzeniami przemysłowymi widać zarówno w kolorystyce, w której dominują barwy chłodne i sterylne (a więc przede wszystkim odcienie bieli, off-white i wszelkie szarości), jak i w wystroju.

To właśnie szarości dziś dominują na ścianach w tego typu aranżacjach, rozszarzone biele złamane z mocnymi elementami lub zastosowane na wszystkich ścianach. Nawet podłogi nawiązują do inspiracji rozbielonym kolorem – surowy kamień lub parkiet, który pokrywają odpowiednie farby do drewna stanowią perfekcyjne uzupełnienie całości.

Jak wybrać dodatki do stylu industrialnego

Niejednokrotnie projektanci decydują się na wyeksponowanie materiałów konstrukcyjnych – szczególnie atrakcyjnie prezentuje się cegła na ścianę, zarówno pozostawiona w stanie surowym, jak i pomalowana najczęściej na biało. Połączenie powierzchni białych i gładkich z czarną lub ciemnoszarą ścianą o zdecydowanej fakturze pomoże w stworzeniu niebanalnego pomieszczenia.

Jak wprowadzić inspiracje przemysłem do naszego mieszkania?

Surowe ściany i szarości to świetny pomysł na aranżację łazienki.

Powierzchnia przeciętnego lokalu wydaje się stanowić nieprzekraczalną barierę dla osób zainteresowanych omawianym pomysłem – na szczęście kilka prostych zabiegów pozwoli nam na wprowadzenie stylu industrialnego, jakim emanuje ekskluzywny loft nawet w małym mieszkaniu. Będą to kolejno:

  • Odpowiednia aranżacja wnętrza;
  • Dobór kolorów;
  • Umiejętne zastosowanie światła;
  • Zastosowanie właściwych dla stylu dekoracji.

Powinniśmy w jak największym stopniu pozbyć się ścianek działowych oraz elementów taki podział sygnalizujących – zastosowanie znajdą tu więc przestrzenie łączone (jadalnia połączona z kuchnią czy sypialnia z łazienką). Stylizowany filar lub wspornik subtelnie zasugerują większy niż w rzeczywistości metraż.

Industrialne wnętrza świetnie się sprawdzą w każdym mieszkaniu

Doświadczeni dekoratorzy wiedzą, że odpowiedni dobór kolorów pozwala na optyczne powiększenie pomieszczenia. Najlepiej sprawdzają się w tym biele, szarości i beże – a więc dokładnie te odcienie, które kojarzą się z naszym stylem.

Oczywiście, najłatwiej jest stworzyć tego typu styl, malując wszystkie ściany na biało. Stanowią one świetną bazę do wyeksponowania stylowych dodatków. Tworząc wnętrze total look white, musimy pamiętać o doborze idealnych farb, które będą odporne na zabrudzenia przez dłuższy czas, żeby nie zepsuć efektu dekoracyjnego.

Należy wtedy zastosować farby z 1 klasy odporności na szorowanie; np. Dulux EasyCare Nieskazitelna Biel. Tylko wtedy będziemy pewni, że wszelkie plamy i zabrudzenia będzie można usunąć bez obaw. Możemy także pomalować futryny okienne i drzwi – pozbędziemy się wówczas elementów, które mogłyby zaburzyć iluzję oddalenia ścian.

Podłoga w stylu industrialnym jest w kolorze off-white lub szarym.

W skompletowaniu iluzji przestrzeni pomogą także kojarzące się ze stylem industrialnym meble i dekoracje – te pierwsze powinny być w miarę możliwości niskie, a przy tym tworzyć wyraźne, horyzontalne linie. Dodatkiem, który wprowadzi do naszego wnętrza poczcie głębi będą lustra oraz lustrzane powierzchnie, szczególnie takie, w których rama jest jak najmniej widoczna. Stylowe dodatki – w rodzaju kół zębatych, wyeksponowanych kabli czy obrazów i grafik – także pomogą w kreowaniu pożądanej atmosfery, musimy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru.

Dodatki są bardzo ważne przy aranżacji wnętrza w stylu industrialnym

Jasna, czysta i inspirująca przestrzeń to naturalne środowisko dla ludzi młodych, dynamicznych i kreatywnych – zapewnia im niezbędną swobodę, dzięki czemu mogą w pełni skupić się na swoich pasjach. Surowość przestrzeni wzorowanych na loftach przemówi zwłaszcza do miłośników minimalizmu – sprawdź, czy także dla Ciebie będzie to propozycja godna rozważenia!