Poddasze to idealne miejsce na urządzenie sypialni. Musimy mieć jednak na uwadze pewne ograniczenia wynikające z ukształtowania przestrzeni. Poddasze jest najczęściej odizolowane od pozostałych pomieszczeń – w związku z tym ciche i kameralne. Odgłosy włączonego odkurzacza czy robota kuchennego nie zakłócą domownikom błogiego snu. Z drugiej strony komfortowe urządzenie sypialni wcale nie jest takie proste. Skosy dość trudno zagospodarować bez straty na komforcie. Na szczęście istnieje kilka trików, które pomogą nam wypracować złoty środek.

Sypialnia ze skosami – aranżacje, które muszą się udać

Sypialnia na poddaszu ze skosami wymaga bardzo dokładnego zaplanowania. Największym wyzwaniem jest wybór optymalnej lokalizacji dla ustawienia łóżka. Choć wstawiając je pod skos zaoszczędzilibyśmy cenne centymetry, ryzykujemy przy tym siniakami. Łóżko należy zatem ustawić w miejscu, w którym możliwe będzie swobodne przybranie pozycji stojącej. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie go w centralnym punkcie pomieszczenia. Pomoże to nam nie tylko w jego użytkowaniu, ale również stworzeniu harmonijnej, proporcjonalnej aranżacji. Na niewielkim poddaszu o ostrych skosach sprawdzi się zaś łóżko o obniżonej wysokości, tzw. japońskie.

Łóżko to podstawa, pozostałe meble i sprzęty są opcjonalne. Starajmy się nie zagospodarowywać wszystkich kątów i zakamarków. Choć może się nam wydawać, że w ten sposób maksymalnie wykorzystujemy dostępną przestrzeń, tak naprawdę przeładowujemy wnętrze oraz optycznie zmniejszamy i tak ograniczony metraż. Komoda, niewielka szafa na ubrania, szafki nocne, wygodny fotel lub krzesło, może gustowny sekretarzyk lub toaletka z lustrem – to maksimum możliwości w przypadku niewielkiej sypialni ze skosami. Warto zdecydować się na szafę wykonaną na zamówienie – dostosujemy jej wysokość, głębokość oraz kształt do rysunku skosów. Z drugiej strony w przypadku sypialni o wyjątkowo skomplikowanym kształcie strefę przechowywania możemy przenieść do innego pomieszczenia lub nawet pomyśleć o zaprojektowaniu dyskretnej garderoby.

Urządzając sypialnię ze skosami zwróćmy uwagę na oświetlenie. Doskonale, jeśli przez okna wpada duża ilość światła dziennego. Otwory okienne powinny być zlokalizowane nie tylko w dachu, ale również – jeśli projekt budynku na to pozwala – w ścianie szczytowej. Dzięki temu poddasze będzie wypełnione słońcem przez większą część dnia. Nie zapomnijmy też o sztucznym oświetleniu. Oprócz lampy głównej zamontowanej na suficie, np. nad łóżkiem, pomyślmy o kilku mniejszych, dających subtelne, ciepłe światło, rozmieszczonych w różnych punktach pomieszczenia.

Sypialnia ze skosami – aranżacje, w których kolor ma ogromne znaczenie

Sypialnia ze skosami na poddaszu 2

Kolejnym kluczowym elementem aranżacji sypialni ze skosami są kolory. To one nadają wnętrzu danego charakteru, podkreślają walory przestrzeni oraz subtelnie tuszują jej mankamenty. Jeśli borykamy się z niewielkim metrażem, a pomieszczenie na poddaszu wydaje się ciasne i ciemne, zdecydujmy się na jasne, delikatne barwy. Nic tak optycznie nie powiększa wnętrza, jak pochodne, przybrudzone odcienie bieli, błękitu i szarości. Piękny szary Mroźny Poranek z palety Kolorów Świata Dulux perfekcyjnie domknie przestrzeń pod skosami, jednocześnie nie przytłaczając pomieszczenia. Do grona polecanych, nadal stonowanych tonacji można zaliczyć również kremy i beże. Odcienie typu Pustynny Szlak rozjaśnią i dodatkowo ocieplą wnętrze – stanie się ono jeszcze bardziej przytulne.

Choć jasne odcienie stanowią naszą kolorystyczną bazę, to wcale nie oznacza, że powinniśmy się bać intensywniejszych barw. Absolutnie nie! Co więcej, posłużą nam one do manipulacji optycznym odbiorem wnętrza. Jeśli ścianę szczytową w długiej i wąskiej sypialni pod skosami pomalujemy na mocniejszy kolor – jak chociażby efektowny Królewski Niebieski z Dulux EasyCare – wizualnie ją poszerzymy. Poza tym niecodzienny kolor możemy wykorzystać do stworzenia interesującego akcentu, przyciągającego wzrok motywu. Wystarczy, że dany element, filar lub fragment ściany pomalujemy na charakterystyczną barwę. Różnicowanie i łączenie barw we wnętrzu to zdecydowanie dobry pomysł.

Sypialnia ze skosami? To musi się udać! Wystarczy odrobina cierpliwości, aby skomponować niezbędne sprzęty i dobrać takie kolory, które pozwolą na podkreślenie wyjątkowości wnętrza.