Często słyszy się takie zdania: „Tak, mam w domu biuro, ale i tak wolę pracować na laptopie przy stole kuchennym”. Dlaczego tak jest? A no dlatego, że we współczesności dominują jasne, otwarte i wielofunkcyjne przestrzenie, a nie ciasne pomieszczenia biurowe.

Łatwa transformacja kolorów

Zdefiniuj przestrzeń za pomocą koloru i dynamicznych wzorów.

Czasami ciężko jest się skoncentrować na pracy, gdy dookoła ciągle coś Cię rozprasza. Można temu zaradzić kolorami, które definiują przestrzeń. „Kolor świetnie oddziałuje na emocje, więc warto to wykorzystać. Możesz stworzyć własną przestrzeń, malując bloki kolorystyczne na neutralnym tle”, radzi Marieke Wielinga, projektantka kolorów w AkzoNobel.

Uwaga! Tu się pracuje

Wydziel przestrzeń blokiem koloru.

Szary Denim — Kolor roku 2017 — jest doskonały kolorem bazowym do wnętrz z wyraźnie wyznaczonymi strefami. Szaro-niebieski chłód można łamać intensywniejszymi barwami i wyrazistymi kształtami. „Kolory ścian pozwalają w prosty, ale zdecydowany sposób oddzielać od siebie przestrzeń do wypoczynku i do pracy”.

Proste sposoby na zmianę nastroju

Obszary wypoczynkowe, jadalnia czy miejsca do zabawy są zwykle większe i wymagają szerszych zestawienia kolorystyczne, natomiast miejsce pracy w pokoju powinno wyróżniać się akcentującym kolorem wspomagającym koncentrację. „W miejscu do zabawy rozwiązania dekoratorskie mogą być odważniejsze, takie jak moja rdzawa ściana dekoracyjna,” mówi Marieke. „Przestrzeń do pracy powinna być bardziej zamknięta i to również można osiągnąć za pomocą koloru”.

Zaprojektuj miejsce pracy na swój sposób

Geometryczny kształt na ścianie w miejscu domowego biurka.

„Płaska ściana wcale nie musi sprawiać takiego wrażenia”, mówi Marieke. „Spróbuj namalować duży kształt, który wyznaczy miejsce do pracy — na przykład owal w tonie, który dopełnia wiodące zestawienie kolorystyczne. Wypróbuj kolor kremowy na tle naszego szaroniebieskiego Koloru roku 2017 — Szarego Denimu”.

Podkreśl detale

Mocne, wyraziste kolory akcentujące pomogą podkreślić wnękę.

Jeśli w pokoju są małe rogi, wnęki i załamania, nie zamalowuj ich jednym kolorem, a staraj się wykorzystać, by nadać pomieszczeniu wyjątkowy charakter. „Wnęka w ziemnych kolorach szarości jest doskonałym miejscem na żywe, kolorowe akcenty. Spróbuj gorącej czerwieni lub metalicznej akwamaryny. Dzięki temu uwypuklisz przestrzeń i umieszczone w niej nawet najprostsze przedmioty.”

Uzyskaj żądany wygląd przy pomocy tych farb: