Dekoracja ściany w salonie – 5 pomysłów na malowanie ozdobnych ścian

Nadszedł czas na odświeżenie wystroju? Nie musimy od razu wymieniać wszystkich mebli czy zrywać paneli. Malowanie salonu, sypialni czy kuchni w zupełności wystarczy. Tym razem jednak pójdźmy na całość i wypróbujmy efekt malarski, który zrobi na wszystkich ogromne wrażenie. Projektanci Dulux podsuwają oryginalne pomysły na ścianę w salonie.

Dekoracja ściany : inspiracje kolorystyczne

Po pierwsze, liczy się kolor. Cudownie magnetyzujący, niecodzienny czy uroczy odcień szybko i łatwo tchnie nowe życie w podniszczone ściany. Możemy postawić na jeden z najmodniejszych kolorów ostatnich sezonów i potraktować je jako punkty wyjścia do stworzenia niebanalnych motywów. Na zaprojektowanie ciekawej ściany w salonie pozwoli nam m.in. Szary Denim z palety Dulux EasyCare łączący w sobie nuty szarości i błękitu, Różowy a brąz, zamykający nuty rozgrzanej ziemi, gliny oraz pięknego różu, czy też Vintage Miodowy, kojarzący się z latem, miodem, cynamonem bądź elegancką miedzią. Oczywiście dobrych pomysłów na ściany w salonie jest znacznie, znacznie więcej.

Dekoracja ścian w salonie: jak ją zaplanować?

Jeśli szukamy wyjątkowo efektownego pomysłu aranżacyjnego, musimy podjąć odważne decyzje. Jaskrawa ściana dekoracyjna w salonie może być tym, czego potrzebujemy, aby wnętrze stało się inne niż wszystkie.

W takim przypadku dobrze jest ograniczyć się do jednej ściany ozdobnej w salonie – tak, aby nie przeciążyć aranżacji wnętrza i nie przytłoczyć jego użytkowników. Dekoracje ścian salonu to kwestia jak najbardziej wskazana i pożądana, jednak nie powinniśmy dążyć tu do przesytu i przesady.

Jedna ozdobna ściana w salonie to zatem w sam raz. Warto otoczyć ją spokojniejszą paletą i na sąsiadujące powierzchnie wybrać bardziej stonowane, łagodne tonacje. Dzięki temu zyskamy pewność, że dekoracja ściany przyciągnie całą uwagę każdego, kto wejdzie do pokoju.

Oprócz tego mamy wolną rękę! Potraktujmy to jak wielką szansę na odkrycie własnego potencjału twórczego. Jeśli jednak nie wiemy, od czego zacząć, oto kilka sprawdzonych, świetnych pomysłów na ścianę w salonie:

Ściana w salonie – pomysły i propozycje

Wesołe romby wzmacniają wrażenie porządku w tym salonie, ale należy pamiętać, że to nie jest aranżacja dla nieśmiałych!
Graficzny elekt malarski

1. Niebanalna dekoracja na ścianę, czyli wzory, wzory, wzory...

Jest coś głęboko przyjemnego w powtórzeniach i wzorach. Te wesołe romby wzmacniają wrażenie porządku w salonie, ale należy pamiętać, że nie są dla nieśmiałych!

Jeśli nie boimy się ich wypróbować, pamiętajmy, aby były w jaskrawym, energetycznym i intensywnym odcieniu, takim jak pomarańczowy. Przytłumiona barwa zmniejszy efekt, a przecież tu nie chodzi o subtelności!

Do jakich wnętrz pasuje taka dekoracyjna ściana w salonie? Na pewno odważnych, pogodnych, oryginalnych. To idealnie rozwiązanie do pomieszczeń w stylu retro, vintage, a także inspirowanych pop-artem.

 

Które farby?

C7.49.50

F2.40.60

Niewzruszona Szarość

 

 

Nowoczesnym pomysłem na energiczną dekorację, którego w zasadzie nie można zepsuć, jest monochromatyczna siatka.
Siatka na ścianie dekoracyjnej

2. Ściana ozdobna w salonie czy sypialni w wersji z siatką

Nowoczesnym pomysłem na energiczną aranżację, którego w zasadzie nie można zepsuć, jest monochromatyczna siatka. Wyraźne, grube linie sprawdzają się najlepiej, ale kwadraty muszą być na tyle duże, aby mieściła się w nich dłoń. Wtedy wzór będzie dobrze widoczny i mocno zaakcentowany. A o to przecież nam chodzi, prawda? Aby grafika była delikatniejsza, dodajmy do siatki kilka dobrze rozmieszczonych, fantazyjnych okręgów.

Taki pomysł na ścianę sprawi, że wnętrze będzie prezentować się niecodziennie – zacznie przypominać rysunek, obrazek, na którym główną rolę grają kontury i bryły kolorów. Uważajmy, aby nie wprowadzać do aranżacji większej ilości wzorów, co najwyżej kilka intensywniejszych barw na poziomie mebli i dodatków.

 

Które farby?

DN.00.11

Niewzruszona Szarość

C8.10.70

 

 

Tutaj wiele siatek pomalowano na uzupełniające się kolory, uzyskując zabawną aranżację przypominającą kontrolowany chaos.
Wielokolorowa ściana dekoracyjna

3. Dekoracyjna ściana – salon „na fali”

Jeśli siatka wydaje nam się zbyt surowa, może egzamin zda jej lżejsza i bardziej kolorowa wersja? Tutaj wiele siatek pomalowano na uzupełniające się kolory, uzyskując zabawną aranżację przypominającą kontrolowany chaos.

Kolory zastosowane do stworzenia pasków-fal warto kontynuować na poziomie mebli i detali. Dzięki temu taka nowoczesna ściana w salonie znajdzie swoje wierne odzwierciedlenie w kolorystyce. 

 

Które farby?

Q4.24.63

G0.68.75

C7.49.50

 

 

Koła to interesujący pomysł dekoracyjny, ale jeśli dodać ich zbyt wiele, przytłoczą całość, więc w tym przypadku mniej z pewnością oznacza więcej w kategoriach dobrego wyglądu.
Ściana dekoracyjna w kolorowe kropki

4. Pomysł na ścianę w kropki

Koła to interesujący pomysł dekoracyjny, ale jeśli dodać ich zbyt wiele, przytłoczą całość! W tym przypadku mniej z pewnością oznacza więcej w kategoriach dobrego wyglądu.

Okręgi w naturalny sposób przyciągają nasz wzrok. Aby uzyskać harmonijną ścianę dekoracyjną w salonie czy innym pomieszczeniu, obudźmy w sobie artystę i namalujmy duże okręgi w górnej części ściany – w odcieniach retro lub sorbetowych. Takie ulokowanie wzoru jest kluczowe, bo nietypowe, niecodzienne, dzięki czemu tym bardziej przykuwają wzrok.

 

Które farby?

G0.68.75

C8.10.70

AN.02.81

 

Jeśli lubisz prążki, ale szukasz czegoś trochę innego, postaw wszystko na głowie... dosłownie.
Ściana dekoracyjna z rozmytymi liniami

5. Efektowna ściana w salonie z rozmyciem

Jeśli lubimy paski lub prążki, ale szukamy czegoś nieco innego, postawmy wszystko na głowie... Dosłownie. Poziome paski to świeższa wersja tego klasycznego wyglądu, a rozmycie krawędzi nada im niespokojnego charakteru graffiti. Poza tym takie poziome pasy, paski i prążki wizualnie poszerzą, powiększą wnętrze.

 

Które farby?

G2.58.80

Q7.15.76

V0.20.60

 

Ważna porada

W jednej z szafek chowamy mnóstwo w połowie pustych puszek farby? Wyciągnijmy je i sprawdźmy, jakie kolory mamy do dyspozycji. Może uda nam się ich użyć do stworzenia opisanych wyżej efektów malarskich i oryginalnej ściany w salonie. Przydadzą nam się również testery farb Dulux – ich pojemność jest wystarczająca, aby wymalować niewielki wzór, detal czy figurę geometryczną.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...