Kup tester koloru online
Dobrze cię widzieć!
W przeciwnym razie zaloguj się przez e-mail.
Witamy w Dulux
W przeciwnym razie zaloguj się przez e-mail.
Połączyć z e-mailem
Registration complete
Successfully registered, please login
Registration complete
Zapomniałeś swojego hasła?
Wprowadź adres e-mail powiązany z Twoim kontem
Zapomniałeś swojego hasła?
Jeśli e-mail jest prawidłowy, otrzymasz wkrótce na niego instrukcję, jak zresetować hasło
Zapomniałeś swojego hasła?
Aby uzyskać bardziej dopasowane inspiracje, odpowiedz na 3 pytania poniżej.
Dziękuję za rejestrację
Od teraz będziemy przesyłać do Ciebie newslettery pełne kolorystycznych inspiracji.
Usuń konto
Aranżacja łazienki w bloku krok po kroku
Łazienki w blokach bywają małe i niefunkcjonalne. Radzimy, jak pomalować, zaaranżować oraz jak urządzić łazienkę w bloku tak, aby stała się nowoczesna i praktyczna.
Miejsca tu jak na lekarstwo, a przecież nie można zrezygnować z żadnego ze sprzętów! Lista ulubionych kosmetyków wciąż się powiększa i każdy wydaje się niezbędny. Wreszcie po latach przybywa gadżetów, ręczników i słoiczków. Na szczęście da się zrobić tak, aby aranżacja małej łazienki w bloku była jednocześnie funkcjonalna, jak i elegancka, nawet przy bardzo małym metrażu.
Jak urządzić małą łazienkę w bloku?
Aranżacja łazienki w bloku to sztuka kompromisów. Największym problemem najczęściej okazuje się dość mały metraż. Realizacja części pomysłów może stanąć pod znakiem zapytania, jeśli nie ma na nie miejsca! Dlatego należy wybierać rozwiązania wielofunkcyjne i użyteczne. Oto kilka podpowiedzi i pomysłów na udany projekt łazienki w bloku:
- Zacznij od wanny: wcale nie musisz z niej rezygnować, jednak wybieraj raczej modele z rozsuwanym panelem-ścianką, dzięki której weźmiesz tu też szybki prysznic. Jeszcze lepszym wyjściem, szczególnie w pomieszczeniach wąskich i długich, jest kabina typu walk-in z odpływem bezpośrednio w posadzce – mała łazienka z prysznicem w bloku to najbardziej popularny wariant.
- Warto stawiać na takie rozwiązania, które wizualnie nie pomniejszają przestrzeni, a nawet ją powiększają. Wspomniany walk-in czy kabina zamontowana wprost na posadzce, do tego z subtelnymi, niemal niewidocznymi łączeniami to doskonały pomysł w małej łazience w bloku – jest transparentna, więc nie przeciąża aranżacji. Podobne zadania pełnią podwieszane sprzęty i meble (WC oraz szafka umywalkowa) – dzięki nim odgracisz linię podłogi, dzięki czemu łazienka będzie wydawać się większa.
- Oprócz tego przemyśl położenie sprzętów: muszli WC oraz umywalki z lustrem. Przy okazji większego remontu łazienki w bloku warto zrewidować swoje przyzwyczajenia i zastanowić się nad innym układem – może dzięki przeniesieniu umywalki na przeciwległą ścianę pomieszczenie stanie się bardziej ustawne?
- Dobrym rozwiązaniem są też zabudowy schowane za linią ściany czy za lustrem, czyli szafki, które niczym nie zdradzają swojej obecności. Dzięki temu, że oczyszczasz przestrzeń ze zbędnych przedmiotów, sprzętów, akcesoriów i kosmetyków (na zewnątrz najlepiej trzymać tylko to, co absolutnie niezbędne) łazienka w bloku stanie się bardziej uporządkowana i tym samym przejrzysta.
- Dużo zależy od oświetlenia. Doskonale, jeśli mała łazienka w bloku ma dostęp do naturalnego, dziennego światła. To jednak rzadko się zdarza. Znacznie częściej pomieszczenie użytkujemy przy sztucznym oświetleniu. W takiej sytuacji warto zadbać o kilka oddzielnych punktów świetlnych, dzięki którym można uniknąć półmroku i zaciemnienia kątów łazienki. Oprócz głównej lampy oraz kinkietów nad lustrem warto zamontować także podświetlenie kabiny lub półek.
Małe łazienki: inspiracje kolorystyczne
Aranżacja łazienki w bloku wymaga przemyślanego podejścia do kwestii kolorów. Inaczej nie będzie prezentować się zbyt dobrze, nawet mimo najlepszych warunków.
*Kolory w łazience dopasowane do warunków oświetleniowych
Planując kolorystykę, warto wziąć pod uwagę to, czy łazienka ma dostęp do naturalnego światła, czy też jest użytkowana tylko i wyłącznie przy sztucznym oświetleniu.
- łazienka w bloku bez okna
Jeśli w pomieszczeniu nie ma okna, postaw na ciepłe, stonowane odcienie, np. Stepy Bengalu czy Złotą Świątynię z palety Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka. Chłodne mogłyby dodatkowo wychłodzić i wizualnie pomniejszyć wnętrze.
- łazienka w bloku z oknem
Z kolei w przypadku łazienki w bloku z oknem możesz wybierać zarówno spośród ciepłych, jak i zimnych odcieni. Co ciekawe, możliwe, że zimne tonacje będą lepszym wyborem. Jeśli do pomieszczenia promienie słoneczne wpadają przez większą część dnia, lepiej sięgać po chłodne tonacje, ciepłe mogłyby bowiem nabierać zbyt jaskrawego zabarwienia. Szarości i błękity czy turkusy (jak Mgła Absolutna oraz Turkusowy Archipelag) sprawdzą się tu perfekcyjnie.
Delikatne, ciepłe kolory to dobry pomysł w pomieszczeniu z oknem, ale zlokalizowanym w mniej nasłonecznionej części budynku.
*Kolory w łazience dopasowane do jej wielkości oraz projektu pomieszczenia
Jeśli stoisz przed zadaniem pomalowania oraz aranżacji łazienki w bloku, weź pod uwagę także jej wielkość. Ta kwestia w ogromnej mierze warunkuje decyzje dotyczące kolorów. Zasada jest prosta: jasne barwy powiększają i dają wrażenie przestronności. Dlatego w przypadku problemu z metrażem sięgaj po rozmyte, jasne, nienachalne barwy. Oczywiście mocniejsze akcenty kolorystyczne również są wskazane, jednak raczej pod postacią detalu, motywu, organicznego czy geometrycznego kształtu namalowanego na ścianie itd.
Duże pomieszczenia nie stawiają przed nami takich ograniczeń. Zamiast zawężać swoją decyzję do pochodnych bieli wybieraj mocniejsze szarości, nasycone zielenie czy łączący w sobie ciepło drewna i gliny odcień Różowy a brąz.
*Aranżacja łazienki inspirowana trendami kolorystycznymi
Nowoczesna łazienka w bloku to taka, w której wystroju widać inspiracje ostatnimi trendami wnętrzarskimi. Oto parę podpowiedzi:
- Świetnym pomysłem jest uwzględnienie w aranżacji łazienki detali, które kojarzymy raczej z pozostałymi pomieszczeniami, jak ozdobne żyrandole, ramki ze zdjęciami czy bibeloty i figurki.
- Projektanci przekonują, aby zmienić łazienkę w salon kąpielowy i podkreślić jej wypoczynkową funkcję. Aby uzyskać taki efekt, wstaw do pomieszczenia wygodny fotel lub puf oraz toaletkę.
- Wybieraj do wnętrza najmodniejsze kolory ostatnich sezonów. Może to być Vintage Miodowy, Różowy a brąz lub Szary Denim, które zorganizują wokół siebie przestrzeń i sprawią, że będzie ona wyjątkowa.
- Intensywniejszych czy charakterystycznych kolorów wcale nie musisz wykorzystywać na wszystkich ścianach czy nawet jednej ze ścian. Dobrym pomysłem jest oparcie kompozycji na subtelniejszym kolorze bazowym i uzupełnienie jej o bardziej wyraziste akcenty, np. pod postacią kształtu koła czy plastrów miodu namalowanych na ścianie.
Wybierz styl łazienki w bloku
Łazienka powinna stanowić naturalną i konsekwentną kontynuację aranżacji całego wnętrza. Dlatego też, jeśli urządzasz mieszkanie skandynawskie, nie pomijaj przy tym łazienki. Poniżej parę przykładów:
- aranżacje nowoczesnej łazienki w bloku
Nowoczesna łazienka w bloku stanowi idealne uzupełnienie nowoczesnego, minimalistycznego mieszkania. Klimat pomieszczenia zbudują proste meble o geometrycznym kształcie, najlepiej takie o ujednoliconej linii (bez uchwytów, zdobień itd.), oraz kolory oparte o kontrasty. Interesującym detalem będzie np. linia namalowana pod sufitem w intensywnym kolorze.
- pomysł na łazienkę w bloku w stylu klasycznym
Styl klasyczny we wnętrzu może wyrażać się na wiele sposobów. Istotnym elementem klasycznego wnętrza jest naturalne drewno. Drewniane szafki lub drewniany blat w łazience będzie świetnie komponował się z bateriami w stylu retro.
Istnieje kilka sprawdzonych trików na urządzenie łazienki w bloku. Warto sięgać również po „sztuczki” dotyczące kolorów ścian. W ten sposób stworzysz wnętrze, które „udaje” znacznie większe czy bardziej ustawne niż jest w rzeczywistości.
Polecane kolory
Dodaj nową pracę
Dodaj nową pracę
Edytuj pracę
Usuń zadanie
Jesteś pewny? Wszystkie notatki, zdjęcia i zapisane elementy zostaną usunięte.
Zapisz kolor
Zapisz zadanie
Zapisz produkt
Zapisz zadanie