Aranzacja malej kuchni

Jak urządzić małą kuchnię?

Jak urządzić małą kuchnię, aby gotowanie w niej było przyjemnością? Jak zaplanować sprzęty, jakie kolory dobrać? To łatwiejsze niż mogłoby się wydawać! Sprawdź nasze propozycje, które z pewnością Cię zainspirują.

Aranżacja małej kuchni – nie lada wyzwanie, trudna, wnętrzarska potyczka, z góry przegrana bitwa? Absolutnie nie! Nawet niewielkich rozmiarów pomieszczenie – w domu lub w mieszkaniu w bloku – można urządzić wygodnie, funkcjonalnie, a przy tym ze smakiem.

Mała kuchnia – aranżacje na piątkę

Planując aranżację małej kuchni w bloku, w pierwszej kolejności zastanówmy się nad ustawieniem mebli i sprzętów. Znacznie ułatwimy sobie pracę, jeśli w pierwszej kolejności ustalimy lokalizację trzech podstawowych punktów, które tworzą tzw. trójkąt roboczy. Trójkąt roboczy wyznaczają najważniejsze w tym pomieszczeniu sprzęty: lodówka, płyta grzewcza oraz zlewozmywak. Powinny znajdować się w podobnej odległości od siebie – pomoże nam to w codziennych pracach w kuchni, przygotowywaniu potraw oraz sprzątaniu po nich. W pomieszczeniu musimy uwzględnić także wygodny blat roboczy oraz (jeśli nie dysponujemy oddzielną jadalnią) miejsce do spożywania posiłków.

Aranżacja małej kuchni wymaga od nas opanowania sztuki kompromisów i podejmowania decyzji. Jeśli miejsca jest jak na lekarstwa, musimy zdecydować się na absolutne sprzętowe minimum. Nie zastawiajmy blatu kolejnymi kuchennymi gadżetami, zamiast tego kupmy jeden porządny robot kuchenny z funkcją malaksera, sokowirówki i maszynki do mielenia. Przyda nam się również piekarnik z funkcją mikrofali.

Aranzacja malej kuchni 2

Aranżacja małej kuchni – indywidualne rozwiązania

Jeżeli zaś chodzi o zabudowę kuchenną, pomyślmy nad kuchnią na wymiar. Indywidualne zaprojektowanie mebli sprawi, że maksymalnie wykorzystamy każdy dostępny centymetr i nie stracimy cennej przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem jest z pewnością garderoba kuchenna, za drzwiami której możemy schować wszelkie niezbędne akcesoria, całą armię garnków, mis, durszlaków i talerzy, a do tego produkty spożywcze, jak opakowania z kaszą, makaronami i słoje z oliwkami.

Jak urządzić małą kuchnię? Tu liczy się pomysł! Zamiast konwencjonalnych mebli postaw na wielofunkcyjną zabudowę. Pomocne z pewnością będą składane blaty – takie, które można wysunąć spod blatu roboczego lub zawiesić wzdłuż ściany lub szafki. W ten sposób wygospodarujemy kącik chociażby na szybkie śniadania, nie tracąc przy tym na ustawności pomieszczenia. Jeżeli zaś miejsca jest nieco więcej, choć nadal nie aż tyle, żeby wstawić tu stół i krzesła, zastanówmy się nad wygodną i stylową wyspą. Dzięki niej powiększymy przestrzeń do przechowywania, przestrzeń roboczą, a jednocześnie stworzymy wygodną jadalnię.

Aranzacja malej kuchni 3

Aranżacje małej kuchni w pięknych kolorach

Oczywiście kolory w przypadku niewielkiego pomieszczenia są kluczowe. Uniwersalna, złota zasada brzmi: białe powiększa. Przynajmniej optycznie. Dzięki zastosowaniu bieli wnętrze będzie wydawało się bardziej przestronne. Nie musimy traktować tego jednak zbyt dosłownie – pochodne bieli i odcienie z gamy off-white również zdadzą egzamin. Aranżacja małej kuchni w rozmytych szarościach to bardzo dobry pomysł – przełamujemy arbitralność bieli i wprowadzamy inne tonacje, dzięki czemu wnętrze zyskuje na atrakcyjności. Doskonale sprawdzi się tu kompozycja jasnej oraz ciemniejszej szarości, np. w postaci odcieni Okruch Lodu oraz Kopalnia Srebra, które warto dodatkowo przełamać ciepłą tonacją Różowy a brąz, czyli Kolorem Roku 2018 Dulux. Aby nadać pomieszczeniu niecodziennego akcentu oraz stworzyć wnętrze zgodne z najświeższymi designerskimi trendami, możemy wykorzystać również interesującą, nasyconą zieleń. Jeśli zabudowa kuchenna jest utrzymana w bieli, na ścianach zaplanujemy odcień głębokiej zieleni, staniemy się świadkami niebanalnej gry kontrastów.

Z drugiej strony nawet do dość jednostajnego, monochromatycznego, białego wnętrza możemy wprowadzić interesujący kolorystyczny akcent. Przełammy biel, która opanowała zarówno ściany, sufit i podłogę, jak i zabudowę kuchenną mocnym punktem koloru (żółtego lub też turkusowego) – na fragmencie powierzchni lub jednej z szafek.

Aranżacja małej kuchni to zadanie łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. A przy tym świetna zabawa w precyzyjne komponowanie niezbędnych elementów i dobranych kolorów. 

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...