Aranżacja salonu z kominkiem

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem salonu z kominkiem, przeczytaj, jak zaaranżować wnętrze, żeby podkreślić jego wyjątkowy charakter.

Salon z kominkiem to wprost idealne miejsce do wypoczywania. Kominek uprzyjemni długie, zimowe wieczory. Nie ma przecież nic przyjemniejszego niż ciepła herbata z pomarańczą i goździkami wypita z ulubionego kubka, przesiadywanie pod wełnianym kocem i czytanie książki w akompaniamencie wesołych trzasków z paleniska. Kominek kryje w sobie ogromny potencjał i moc sprawczą: dzięki niemu wnętrze staje się unikatowe i przytulne. Jednocześnie organizuje wokół siebie aranżację i stanowi punkt wyjścia do kolejnych decyzji dotyczących wnętrza. Aranżacja salonu z kominkiem powinna zachwycać od samego progu. Na szczęście to niezbyt skomplikowane zadanie. Wystarczy odpowiedni dobór kolorów.

Kolory do salonu z kominkiem: wybierz kontrasty

Aranżacja salonu z kominkiem
Aranzacja salonu z kominkiem 3

Kominek to detal uniwersalny i wszechstronny. Cechuje go wnętrzarska swoboda – dobrze czuje się zarówno w aranżacji nowoczesnej, opartej o geometryczne kształty, jak i tradycyjnej, której doskonałym uzupełnieniem będzie bujany fotel. Styl skandynawski, prowansalski, retro, industrialny – nie ma konwencji, której kominek powiedziałby „nie”. Poszczególne style wskazują nam co najwyżej możliwości w zakresie kształtów i wykończeń oraz odpowiednich kolorów. Jak pomalować salon z kominkiem? Postawmy na kolorystyczne wyodrębnienie, zaakcentowanie. To, czy egzamin zda tu mocny kontrast, czy może subtelne zestawienie barw, zależy właśnie od wspomnianej konwencji oraz charakteru aranżacji. Jeśli zależy nam na przykuwającym wzrok efekcie, skomponujmy ze sobą dwa wyraziste i zupełnie odmienne kolory. Do takich kombinacji nadają się chociażby odcienie kolorów szarego i żółtego. Szarość jest stonowana, nieco tajemnicza, żółć zaś optymistyczna, ciepła, rozświetlająca wnętrze. Postawmy np. na intensywniejszą szarość w wydaniu Szarej poświaty uzupełnioną o apetyczną żółtą tonację, jak Korzeń Kurkumy. Na żółto pomalujmy niewielki odcinek ściany, np. ten okalający kominek, na szaro zaś pozostałe powierzchnie. W ten sposób uzyskamy zachwycającą, a przy tym niebanalną aranżację salonu z kominkiem. To odważne, nasycone barwy, sprawdzą się więc przede wszystkim w nowoczesnym, nieco surowym wnętrzu, w którym kolory ścian to jedna z głównych ozdób.

Jak pomalować salon z kominkiem? Stonowanie i delikatność

Aranżacja salonu z kominkiem
Aranzacja salonu z kominkiem

Dobierając kolory do salonu z kominkiem, nie jesteśmy jednak skazani tylko i wyłącznie na śmiałe kontrasty. Stonowane, wyważone połączenia również pozwolą nam na ujarzmienie wnętrza i wypracowanie w nim własnego stylu. Aranżacja pokoju z kominkiem może opierać się na spokrewnionych, nawiązujących do siebie barwach, jednak o różnym stopniu nasycenia. Zestawiajmy ze sobą odcienie szarości, błękitu, żółci, zieleni – oddalone od siebie o kilka lub kilkanaście tonów. Dobrym materiałem dla kolorystycznych kombinacji są odcienie liliowe, delikatnie fioletowe, szczególnie wpadające w szarości. Ścianę za kominkiem lub z wnęką kominkową pomalujmy zatem na odcień Liliowej Magii, a pozostałe powierzchnie na Wrzosowy Świt. Lub odwrotnie! Świetnie będą się tu prezentować także brązy. Kominek utrzymany w delikatnej tonacji będzie subtelnie wyłaniać się z mocniejszego tła (stworzonego przez Mocną Kawę).

Stonowane lub zdecydowane kontrasty pozwolą na wizualne wyodrębnienie kominka z wnętrza. To prosty i uniwersalny sposób na aranżację pokoju z kominkiem: udowadniamy, że to jeden z najważniejszych elementów wystroju, skupiający na sobie uwagę.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...