Aranżacja salonu z kuchnią

Salon połączony z kuchnią to coraz częstszy widok w polskich domach. Zobacz najmodniejsze aranżacje salonów z aneksami kuchennymi.

Salon z kuchnią i kuchnia z salonem – to coraz częściej spotykana w polskich wnętrzach kombinacja. Z czego to wynika? Zmieniły się formy spędzania wolnego czasu, a jednocześnie nasze podejście do aranżacji. Kuchnia stała się miejscem, w którym możemy realizować swoje pasje i zainteresowania. Gotowanie przestało być żmudnym i uciążliwym obowiązkiem, odkryliśmy w tym sporo przyjemności! Przyjemności, którą warto się dzielić – z innymi domownikami oraz gośćmi. Połączenie kuchni i salonu stało się zatem obowiązkowe: możemy jednocześnie gotować i prowadzić rozmowę, kroić warzywa i dolewać kawy swoim gościom. Integracja obu pomieszczeń czy stref powinna być dokładnie zaplanowana i przemyślana. Pomogą nam w tym zarówno meble o podobnym charakterze czy wykończeniu, jak i przemyślane kolory ścian.

Aranżacje salonu z aneksem kuchennym: jak pomalować ściany?

Aranżacja salonu z kuchnią
Aranzacja salonu z kuchnia 2

Jeśli planujemy wystrój salonu połączonego z kuchnią, musimy zmienić sposób myślenia. To przecież nie dwa oddzielne pomieszczenia, a dwie integralnie związane ze sobą jednostki. Jedną ze strategii może być zastosowanie takiej samej kolorystyki w całym wnętrzu. Nawet jeśli pomieszczenie ma duży metraż, lepiej nie sięgać po zbyt intensywne tonacje. Nasyconej czerwieni czy granatu, choć są bardzo stylowe, raczej nie powinniśmy stosować na każdej ze ścian. Jeśli zależy nam na wariancie monokolorystycznym, postawmy raczej na wyważone barwy – piękny błękit (np. Błękitne Jezioro z palety Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka), interesujący odcień różu (Przydymiony Róż) czy delikatną wanilię (Waniliowa Poświata).

Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby połączyć dwie lub więcej barw. Dzięki temu aranżacja salonu z kuchnią nabierze dynamiki. Możemy wybrać jedną z dwóch metod: stworzyć we wnętrzu kontrasty lub postawić na ujednolicenie. W pierwszym przypadku zestawiajmy ze sobą odcienie ciepłe i zimne, bardziej i mniej nasycone. Róż będzie świetnie dogadywał się z lekkim błękitem, a czerwień zostanie zrównoważona np. przez biel. Jeśli chcemy zaś maksymalnie skomunikować ze sobą dwie strefy, sięgnijmy po różne tonacje tego samego koloru. Jakieś przykłady? Salon pomalujmy na turkusowo (np. Turkusowy Archipelag), kuchnię zaś na subtelny błękit (jak Błękitne Jezioro). Dobrane pary stworzą również zielenie (Zielona Wyspa i Trwale Zielony) oraz odcienie pomarańczowego (Złota Świątynia i Cud Miód). Do którego z sektorów wybrać intensywniejszy kolor? Zastanówmy się, który z nich powinien być dominujący w aranżacji oraz przyciągać uwagę.

Aranżacja salonu z kuchnią: nie tylko kolory

Choć kolory ścian są niezwykle ważne, musimy pamiętać również o konsekwencji w zakresie doboru materiałów, mebli i dodatków. Dobrym pomysłem jest zastosowanie takiej samej posadzki w całym, otwartym pomieszczeniu – dzięki temu podkreślimy charakter wnętrza i unikniemy wrażenia dysonansu. Wbrew pozorom w kuchni bardzo dobrze poradzą sobie drewniane panele podłogowe, a w salonie – płytki ceramiczne lub posadzka żywiczna. Do obu stref warto wybierać meble o podobnym wykończeniu, np. utrzymane w tym samym kolorze drewna lub nawiązujące do siebie kolorem obicia. Warto przemyśleć również podobne dodatki: grafiki, zdjęcia, wazoniki itd. Jak pomalować salon z kuchnią? Nic trudnego! Wystarczy, że przestaniemy myśleć o nich jak o oddzielnych pomieszczeniach, a zamiast tego podkreślimy ich cechy wspólne.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...