Aranzacje pokoju dziennego

Modne, piękne, oryginalne – aranżacje pokoju dziennego

Pokój dzienny jako reprezentacyjna część mieszkania powinien być nie tylko funkcjonalny, ale też wyróżniać się piękną aranżacją. Podstawą są tu precyzyjnie dobrane kolory: takie, które podkreślą naszą osobowość oraz wpasują się w wymagania pomieszczenia lub obrany styl, wnętrzarski kierunek. Jakie aranżacje pokoju dziennego sprawdzą się najlepiej?

„80 procent wszystkich wrażeń zmysłowych człowieka to wrażenia wzrokowe, a kolory dostrzegamy jako pierwsze, jeszcze przed kształtami” – pisze Dagny Thurmann-Moe w swojej książce „Kolorowa rewolucja”. Naukowcy podkreślają, że barwy, którymi się otaczamy wywołują w nas konkretny nastrój – mogą poprawiać nasze samopoczucie lub wręcz przeciwnie, przytłaczać i irytować. Planując aranżację pokoju dziennego, powinniśmy zatem przeanalizować, jakie odczucia wzbudza w nas dany kolor, jaki mamy wobec niego stosunek oraz jakie wiążą się z nim emocje. Pomoże nam to w zaprojektowaniu idealnego pokoju dziennego – własnego, prywatnego sanktuarium spokoju.

Pokój dzienny – aranżacje i kolory

Paletę barw we wnętrzu należy skomponować z myślą o naszym temperamencie i usposobieniu, kolorystycznych preferencjach oraz roli, jaką spełnia dane pomieszczenie. W przypadku aranżacji pokoju dziennego mamy w tym temacie w zasadzie wolną rękę. Jeśli pomieszczenia nie użytkujemy jednocześnie jako sypialni, możemy wybrać nawet dość intensywne, nasycone i głębokie barwy – takie, które idealnie wpisują się w naszą architektoniczną wizję lub ulubioną formę spędzania wolnego czasu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomalować pomieszczenie na lekko przybrudzony róż, jak Niedelikatnie Różowy z palety Dulux EasyCare, czy smakowity odcień żółtego, np. Egzotyczne Curry z gamy Kolorów Świata Dulux – obyśmy tylko czuli się w ich towarzystwie wyjątkowo, komfortowo i swobodnie.

Aranzacje pokoju dziennego 3

Aranżacje pokoju dziennego: ukojenie czy zastrzyk energii?

Nasycone, soczyste tonacje to – według psychologów kolorów – barwy optymistyczne, pogodne, a do tego bardzo energetyzujące. Wpisują się w aranżację zarówno w sytuacji, gdy wiecznie rozpiera nas energia, jak i wtedy, gdy we wnętrzu pragniemy naładować akumulatory. Jeżeli zaś pokój dzienny ma być naszym sanktuarium i enklawą spokoju, postawmy raczej na kojące, stonowane barwy, jak chociażby błękit (może niecodzienny Tu Turkus?) lub zieleń (subtelny Trwale Zielony!).

Kolory w pokoju dziennym: czym jeszcze należy się kierować?

Wybierając kolory ścian do pokoju dziennego, musimy mieć na uwadze również kwestie czysto praktyczne, jak wielkość pomieszczenia. Jeżeli wnętrze nie jest zbyt przestronne, podejmijmy parę prostych kroków, aby nieco je powiększyć – przynajmniej optycznie. Dobry efekt osiągniemy, malując pomieszczenie na jasne, odbijające światło kolory. W przypadku długiego, ale wąskiego pokoju dziennego wypróbujmy kombinację ciemnych (na krótszych ścianach) oraz jasnych barw (na dłuższych ścianach).

Niezwykle istotnym kryterium dobierania kolorów jest również styl, w jakim planujemy urządzić wnętrze. Miejmy na uwadze, że każdy trend czy konwencja posługuje się własną, przypisaną paletą barw lub przynajmniej jednym flagowym kolorem. Jeśli więc udało nam się skonkretyzować, jaki będzie kierunek, motyw aranżacji pokoju dziennego – połowa sukcesu już za nami.

Pokój dzienny to serce domu, miejsce, do którego zapraszamy gości, oraz w którym spędzamy czas wolny. Zadbajmy zatem o piękne, przytulne otoczenie oraz dopasowane, wpisujące się w charakter wnętrza kolory. 

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...