beżowe ściany w salonie

Beżowy kolor ścian

Dzięki beżom stworzysz we wnętrzu oazę relaksu i spokoju. Przeczytaj, w jakim wnętrzu sprawdzi się kolor beżowy oraz jak łączyć go z innymi barwami.

Marzą Ci się przytulne wnętrze, cztery kąty wręcz stworzone do wypoczywania? Zamiast intensywnych tonacji wybieraj łagodne, stonowane i spokojne. Kolor beżowy – od swoich najjaśniejszych po te bardziej nasycone odcienie – sprawdzi się do tego znakomicie.

Beżowy – jaki to kolor?

Przed paroma wiekami francuski wyraz „beżowy” służył do określenia naturalnej barwy owczej wełny. Dziś paleta odcieni, jakie znajdziemy pod hasłem „kolor beżowy” jest znacznie szersza. Tonacje można opisać jako kremowe, śmietankowe, waniliowe czy przypominające odcień kawy z mlekiem, czyli nawiązujące już do bardzo jasnego koloru brązowego. Interesujące są beże wpadające w szarości, ale także beże ciemniejsze. Jeśli szukasz inspirujących odcieni beżowej farby, sprawdź te z palety Dulux: Ponadczasowa Sepia, Siła Wanilii, Totalnie Kremowy, Naturalnie Odporny, Piaskowa Moc, Popisowy Biszkopt, Wystrzałowy Szampański, Vintage Beżowy, Mistrzowskie Płótno, Solidny Szary Beż i Zawsze Beżowy.

farba beżowa

Jak wybrać odcień do beżowego pokoju?

Beżowe ściany to dobra alternatywa dla innych kolorów neutralnych, jak biel czy szarość. Beż skłania się w kierunku ciepłej tonacji, dzięki czemu nie tylko rozjaśnia i powiększa wnętrze, ale jednocześnie sprawia, że wydaje się ono bardziej przytulne.

Wybierając odcień, bierz pod uwagę warunki oświetleniowe panujące w pomieszczeniu. Jeśli do pokoju, np. beżowego salonu, przez większą część dnia wpadają promieni słoneczne, sięgaj po „zimniejsze” tonacje, tzn. wpadające w szarości. Beż o zabarwieniu żółtawym mógłby wyglądać tu zbyt jaskrawo. Z kolei do zaciemnionego pomieszczenia, użytkowanego przede wszystkim przy sztucznym oświetleniu, lepiej wybrać ciepły, jasny odcień beżu, dzięki któremu wnętrze będzie przytulniejsze w odbiorze.

Z czym łączyć kolor beżowy?

Kolor beżowy jest bardzo uniwersalny – świetnie wypada zarówno w towarzystwie zimnych, jak i ciepłych barw. To tonacja neutralna, którą możesz wykorzystać we wnętrzu przede wszystko jako tło dla innych kolorów. Kolor beżowy podkreśla nasycenie głębszych barw lub subtelnie komponuje z lekkimi, stonowanymi odcieniami.

- salon beżowy

beżowy pokój

Kolor beżowy jest neutralny, możesz go więc potraktować jako bazę do tworzenia różnych kolorystycznych kompozycji. Idealnie nadaje się do tego salon. Ściana do połowy pomalowana na beżowo, a do połowy na odcień miętowy – to doskonały pomysł. jeśli dodatkowo przedzielisz te dwie tonacje pasem w cynamonowym odcieniu Vintage Miodowy (to Dulux Kolor Roku 2019!), nikt nie odważy się powiedzieć, że wnętrze jest nudne.

Beżowe ściany w salonie, szczególnie te o ciepłym, nieco różowym zabarwieniu, doskonale komponują się także z zimnym i nasyconym granatem (szczególnie Granat Pierwsza Klasa) oraz szarością (np. Potęga Zmierzchu).

- beżowa sypialnia

Beżowe ściany w sypialni to świetne rozwiązanie. Beż działa uspokajająco na nasze zmysły, co często podkreślają psychologowie kolorów; ułatwia zasypianie i sprawia, że nasz sen jest głębszy i spokojniejszy.

Aby dodać do aranżacji nieco szyku i elegancji, połącz beżową ścianę z elementami w kolorze Vintage Miodowy. Możesz też zestawić go z kolorem niebieskim oraz burgundem.

- beżowa kuchnia

kuchnia beżowa

Beż w kuchni pozwala budować tu różne plany. Na beżowo możesz pomalować ścianę w głębi. Dzięki temu mocniejsze kolory zaplanowane np. w środku pomieszczenia, będą bardziej widoczne. Pomyśl o odcieniu Różowy a brąz. Zestaw go z głęboką zielenią, jak Zieleń Boho, a osiągniesz naprawdę oryginalną aranżację.

- beżowy pokój dziecięcy

Beż to dobre tło również w pokoju dziecka. Pamiętaj, że niemowlak przez pierwsze lata życia nie rozróżnia poszczególnych barw, ale skupia wzrok na kontrastach. W beżowym pokoju dziecięcym wystarczy więc namalować parę kształtów, figur geometrycznych w mocniejszych, kontrastowych kolorach, jak wspomniany już Vintage Miodowy czy burgund.

- beżowy pokój pracy

Beżowy home office to miejsce, w którym nic nie zakłóci Twojego spokoju. Jeśli chcesz pobudzić swoją kreatywność, jedną ze ścian pomaluj np. na bordowo (odcień Wino z Cordoby).

Dwa kolory ścian: beż i mocniejsza, dominująca tonacja – to wzór, który sprawdzi się we wszystkich wnętrzach. Beż to idealny bazowy odcień ścian, który łagodzi intensywniejszy kolor, a jednocześnie podkreśla jego charakter.