Biała elewacja czarny dach

Biała elewacja i ciemny dach – efektowny kontrast

Czy jasna elewacja domu będzie dobrze się prezentować z czarnym dachem? Najlepiej! Eksperci Dulux podpowiadają, dlaczego warto pomalować elewację domu jasną farbą i zestawić ją z ciemniejszych dachem.

Ciemny dach i jasna elewacja? To najpopularniejsze połączenie! Ciemne kolory lubią towarzystwo jasnych, a jasne odcienie uzupełniają ciemne. Gra kontrastów i przyciąganie się przeciwieństw – to zadziała w przypadku każdego domu, niezależnie od jego stylu czy charakteru.

Dlaczego jasna elewacja domu to dobry pomysł?

Chodzi o wzajemne uzupełnianie się kolorów w spójnym, konsekwentnym projekcie. Dach o ciemnym zabarwieniu (czarnym, szarym, grafitowym, brązowym czy czerwonym) staje się dominantą architektury budynku – motywem przewodnim decydującym o kolorystyce zarówno detali, np. cokołów, ram okiennych czy rynien, jak i całej elewacji. Jeśli zestawimy go ze ścianami o nasyconym, ciemnym odcieniu, budynek będzie zbytnio wyróżniał się na tle otoczenia.

Z kolei jasna, np. biała elewacja złagodzi nasycenie koloru dachu, dzięki czemu nie będzie aż tak się odznaczał. Projekt sprawi wrażenie zbilansowanego, przemyślanego i konsekwentnego. Poza tym domy z białą elewacją (lub utrzymaną w jasnych, nienachalnych kolorach) odbieramy jako bardziej proporcjonalne i harmonijne.

ciemny dach jasna elewacja

Biała elewacja – czarny dach. Kiedy to się sprawdzi?

Kompozycja biała elewacja domu plus ciemny dach zda egzamin przede wszystkim w przypadku budynków w stylu klasycznym – to w końcu sprawdzone, stosowane od lat rozwiązanie! Takie połączenie można z powodzeniem wdrożyć również w domach typu dworki.

Z drugiej strony kontrasty nadal nie wychodzą z mody – chętnie sięgają po nie także projektanci budynków nowoczesnych, awangardowych z jednospadowym, bardzo prostym dachem, także domów energooszczędnych czy pasywnych wyróżniających się zwartą, nieskomplikowaną bryłą.

A może biała elewacja i czerwony dach?

Biała elewacja – czerwony dach? To kolejna, warta rozważenia kombinacja. Czerwony dach sprawia, że jasna elewacja nabiera przyjemnego, ciepłego zabarwienia, a dom odbieramy jako przytulny. W duecie z czerwienią oprócz bieli sprawdzą się przeróżne odcienie kremu, beżu, ale także rozmyta, lekka szarość.

Jaka biała farba do elewacji?

Biała elewacja domu

Do zastosowania białej farby na zewnątrz mogą zniechęcać względy praktyczne. Zastanawiamy się chociażby, czy biała elewacja się brudzi. Jeśli wybierzemy farbę najlepszej jakości, jak Dulux Weathershield Complete Protection, wtedy czyszczenie elewacji przestanie stanowić dla nas jakikolwiek problem. Dzięki wykorzystaniu technologii Stay Clean i zastosowaniu środków biobójczych uzyskujemy powłokę odporną zarówno na zabrudzenia, jak i na wilgoć czy rozwój grzybów, pleśni i alg. Do powierzchni ścian nie przywierają cząsteczki pyłów, kurzu czy sadzy, w związku z czym nawet po długim czasie elewacja pozostaje czysta. Nie ma więc mowy, że nasza piękna, biała elewację pokryje się zielonkawym czy szarym, charakterystycznym nalotem bądź uporczywymi zabrudzeniami.

Jasna czy wręcz biała elewacja to znakomity sposób na efektowne uzupełnienie architektury i stylu budynku. Postawmy na dobry produkt do malowania ścian zewnętrznych, a będziemy mogli cieszyć się z zachwycającego efektu przez długie lata.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...