co położyć na ścianę w kuchni

Pomysły na ściany w kuchni

Planujesz remont? Zastanawiasz się, co położyć na ścianę w kuchni? Oto najciekawsze propozycje i najlepsze pomysły na ściany w kuchni.

Nie myśl, że płytki ceramiczne w kuchni to jedyny możliwy wariant. Owszem, kafelki przekonują do siebie względami praktycznymi, jednak inne rozwiązania wcale im nie ustępują! Jeśli zastanawiasz się nad tym, co położyć na ścianę w kuchni, rozważ kilka opcji. Na uwagę zasługuje przede wszystkim farba.

Ściany w kuchni – pomysły i dobre rozwiązania

- płytki ceramiczne

Plusy: praktyczne i łatwe do utrzymania w czystości. Aby zmyć zabrudzenie czy osady, poplamione płytki wystarczy przetrzeć wilgotną gąbką z odrobiną detergentu. Tak wykończona powierzchnia jest nienasiąkliwa, dzięki czemu nie trzeba obawiać się działania oparów i wilgoci.

Minusy: zmiana wystroju pomieszczenia z płytkami jest skomplikowana i zazwyczaj wiąże się z kłopotliwym remontem oraz ze skuwaniem kafelków.

- szklana płyta

Co położyć na ścianę w kuchni między szafkami? Szklana okładzina to doskonałe rozwiązanie. Plusy: lekko połyskliwa powierzchnia w dopasowanym kolorze może zdecydowanie ożywić aranżację. Poza tym, podobnie jak płytki, szkło jest łatwe w czyszczeniu, jednak znacznie łatwiej je wymienić.

Minusy: powierzchnia odbija wiązki światła, w związku z czym doskonale widać na niej wszelkie zatłuszczenia czy ślady palców.

- tapeta

Tapeta to świetna dekoracja ściany w kuchni. Plusy: jeśli wybierzesz specjalną zmywalną tapetę, tłuste osady, zabrudzenia, rozlane napoje czy zacieki nie będą stanowiły problemu. Poza tym dzięki tapecie wprowadzisz do wnętrza interesujący akcent, np. modne motywy florystyczne.  

Minusy: tapety gorszej jakości będą chłonąć wodę. To może doprowadzić do kumulowania się wilgoci w pomieszczeniu. Poza tym pamiętaj, że przy blacie czy w bezpośredniej bliskości płyty grzewczej należy zastosować tapetę odporną również na działanie podwyższonych temperatur.

- farba

Jak ozdobić ściany w kuchni? Farba to rozwiązanie, które przewyższa inne przynajmniej pod paroma względami. Plusy: malowanie ścian jest szybkie, tanie i proste. Farba pozwala na przeprowadzenie łatwego remontu przy stosunkowo niewielkim nakładzie czasu, pracy i pieniędzy.

Minusy: oczywiście sprawdzą się tu wyłącznie produkty o dużej odporności na szorowanie oraz przeznaczone do stosowania w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Inaczej wszelkie próby usunięcia zabrudzenia czy osady skończą się zniszczeniem powłoki.

dekoracja ściany w kuchni

Jaka farba na ściany w kuchni?

Jeśli zależy Ci na atrakcyjnym, a do tego trwałym efekcie, ściany w kuchni pomaluj farbą Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka. To wyrób:

  • hydrofobowy, co oznacza, że powłoka odpycha krople wody i płynne zabrudzenia;
  • plamoodporna – skoro zabrudzenia nie mają szans wniknąć w strukturę ściany, osiadają na jej powierzchni, dzięki czemu są łatwe do usunięcia. Wystarczy zebrać je ręcznikiem papierowym i ewentualnie delikatnie przetrzeć fragment ściany lekko wilgotną szmatką;
  • odporna na szorowanie – jest 10 razy bardziej odporna na szorowanie niż wymaga tego 1 rodzaj wg polskiej normy PN-C 81914:2002.

Jak pomalować ściany w kuchni?

dekoracja ściany w kuchni

Pamiętaj, że kuchnia stanowi jedną ze składowych kompletnej aranżacji. Oznacza to, że planując wystrój oraz kolorystykę kuchni, należy kierować się wyglądem pozostałych pomieszczeń. Np. szare ściany w kuchni będą doskonałym uzupełnieniem domu lub mieszkania w stylu skandynawskim, z kolei nasycony turkus wpisze się w śródziemnomorską koncepcję wnętrza.

Bardzo modne i efektowne są także połączenia na pozór niezwiązanych ze sobą kolorów, jak chociażby jasny róż i różne odcienie zieleni (np. kompozycja odcieni Różany na Test, Zieleń Boho oraz Trwale Zielony) lub różu i granatu (jak Granat Pierwsza Klasa). Poza tym projektanci przekonują, aby intensywniejszą barwę zaplanować w nietypowym miejscu – nie na całej ścianie w kuchni, a chociażby jako obramowanie okna lub w postaci pasa koloru przy blacie.

Ponadto planując aranżację ścian w kuchni, warto wykorzystać parę trików, które wpłyną na wizualny odbiór pomieszczenia. Najprostszy z nich to pomalowanie węższej ściany w pomieszczeniu na ciemniejszy kolor. Dzięki temu dwie dłuższe, przeciwległe ściany będą się wydawać położone dalej niż są w rzeczywistości, a wąskie wnętrze nabierze bardziej harmonijnych proporcji.

Co położyć na ścianę w kuchni nad stołem? Co położyć na ścianę w kuchni zamiast płytek? Jak wykończyć ścianę w kuchni przy blacie? Farba, farba i jeszcze raz farba! Dobrej jakości, odporna na szorowanie, plamoodporna i hydrofobowa farba poradzi sobie z „zagrożeniami” związanymi z gotowaniem czy podwyższoną wilgotnością.