pomysł na przedpokój ściany

Co na ściany w przedpokoju?

Co na ścianę w przedpokoju? Wykończenie ściany musi być łatwe w czyszczeniu. Liczy się oczywiście również efekt dekoracyjny. Sprawdź parę propozycji od projektantów Dulux.

Przedpokój należy zazwyczaj do strefy przejściowej między zewnętrzem a wnętrzem. Podkreśl więc jego reprezentatywną rolę i zastosuj tu rozwiązania, które pojawiają się w aranżacji kolejnych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. Szczegółowo zaplanuj wygląd ścian w przedpokoju, sięgnij po podobne kolory, materiały oraz meble, aby osiągnąć spójność.

Pomysł na przedpokój: ściany, meble i dodatki

Podczas aranżowania przedpokoju kieruj się zasadą konsekwencji. Wnętrze urządzone w stylu skandynawskim potrzebuje skandynawskiej strefy wejściowej, a nowoczesne – przedpokoju w stylu nowoczesnym. Każdy z poszczególnych stylów aranżacji wnętrz posługuje się daną kolorystyką (np. w przypadku konwencji skandynawskiej są to przede wszystkim biele, szarości i błękity), więc na pewno nie będziesz mieć problemów z dopasowaniem odpowiednich barw. Podobnie z meblami czy dodatkami.

Oczywiście nie zapominaj też o elementach wyposażenia dopasowanych do funkcji pomieszczenia. Przydatny będzie na pewno wieszak na okrycia wierzchnie, szafka na buty oraz siedzisko. Istotnym i praktycznym dodatkiem jest lustro, które nie tylko umożliwi zweryfikowanie swojego wyglądu tuż przed wyjściem, ale jednocześnie rozjaśni wnętrze (odbijając wiązki światła).

Co położyć na ścianę w przedpokoju?

praktyczne ściany w przedpokoju

Oto kilka najpopularniejszych pomysłów na wykończenie ściany w przedpokoju:

- cegła lub płytki ceglane

Ceglana ściana to świetne rozwiązanie to przedpokoju w stylu skandynawskim, loftowym lub nowoczesnym. Możesz pozostawić cegłę w jej naturalnym kolorze lub ją pomalować, np. na biało.

- boazeria

Nie bez powodu boazeria wraca do łask, na ściany w przedpokoju oraz na salony. To jeden z najmodniejszych elementów domu lub mieszkania, który perfekcyjnie wpisuje się w aranżację niezależnie od jej stylu. W PRL-u ściany w przedpokoju ozdabiała boazeria lakierowana, teraz stawiamy na kryjące farby oraz kolor, np. szary.

- farby

Doskonałym pomysłem na ściany w przedpokoju jest po prostu malowanie – to prosty, szybki, a do tego niedrogi sposób na efektowny przedpokój. Jak pomalować przedpokój? Możesz wybrać jeden z przynajmniej kilku wariantów: pomalować pomieszczenie na jeden kolor, zaplanować ciemniejszą barwę na węższą ścianę (da to wrażenie większej przestrzeni) lub wykonać lamperię.

Szczególnie popularny jest ten ostatni pomysł. Nowoczesne lamperie wyglądają nieco inaczej niż przed kilkoma dekadami. Zamiast oczywistego podziału ściany prostą linią, możesz stworzyć linię nieregularną, lekko poszarpaną. To bardzo łatwe w wykonaniu, a daje naprawdę oryginalny efekt.

Poza tym pamiętaj, że lamperia wcale nie musi przebiegać w poziomie. Jeśli nie lubisz utartych rozwiązań, wybierz linię biegnącą po skosie lub nawet cały ciąg takich nierównych, połączonych ze sobą linii.

Co na ścianę w przedpokoju, aby się nie brudziła?

farby do przedpokoju

Błoto wnoszone na podeszwach butów, brudne łapy czworonogów, mokre okrycia wierzchnie – ściany przedpokoju mogą wkrótce pokryć się plamami czy zabrudzeniami. Aby skutecznie je zabezpieczyć, możesz zastosować każde z wymienionych wcześniej rozwiązań, pod warunkiem, że pomalujesz ściany dobrymi farbami.

Farby do przedpokoju w zależności od powierzchni:

Jeśli zależy Ci na praktycznych ścianach w przedpokoju, czyli takich, które łatwo utrzymasz w czystości, sięgnij po plamoodporną emulsję Dulux EasyCare. To farba, która tworzy hydrofobowe powłoki, tzn. takie, które odpychają płynne zabrudzenia. Dzięki temu usuniesz plamę, zanim wniknie ona w strukturę ściany (wystarczy zebrać ją ręcznikiem papierowym, a następnie delikatnie przetrzeć powierzchnię wilgotną szmatką) i to bez obaw o stan powłoki.

- Dulux Szybka Odnowa Boazerie

Do ścian w przedpokoju wykończonych boazerią należy zastosować specjalną farbę. Sprawdzi się tu Dulux Szybka Odnowa Boazerie. To produkt typu 2 w 1, który pełni jednocześnie rolę podkładu, jak i farby. Jest szybkoschnący, a poza tym odporny na wycieranie, uderzenia i zarysowania. Daje doskonały efekt dekoracyjny.

Praktyczne ściany w przedpokoju to ściany zabezpieczone wysokiej jakości farbą. Malowanie to dobry pomysł niezależnie od rodzaju wykończenia.