Domowe biuro – jak je urządzić i jak pomalować?

Ergonomiczne krzesło to kwestia najwyższej wagi, jednak aranżując biuro w domu, należy skupić się również na kolorach. Przeczytaj, jak urządzić biuro oraz jak je pomalować, aby osiągnąć doskonały efekt.

Projekt pokoju biurowego to coś, czemu warto poświęcić choć chwilę. Design Twojego home office powinien motywować Cię do działania, ale i pozwolić się zrelaksować, kiedy tylko tego potrzebujesz. W wypracowaniu wnętrza, które jednocześnie napędza i odstresowuje pomogą Ci dobrane kolory ścian i dodatków.

Gabinet w domu: jak wybierać kolory?

 

Wybierając kolory do domowego biura, warto zainteresować się psychologią. Psychologia kolorów to dziedzina nauki zajmująca się wpływem barw na samopoczucie i emocje człowieka. Nie od dziś wiadomo, że niektóre kolory odbieramy jako przyjemne i kojące, inne zaś jako przytłaczające czy wręcz irytujące. Wiele barw pobudza ludzki umysł, sprawia, że szybciej zapamiętujemy informacje, łączymy fakty i kojarzymy, inne – działają usypiająco. Wiedza ta jest wykorzystywana w przeróżnych dziedzinach – od reklamy i marketingu, przez modę, po architekturę wnętrz.

W aranżacji i projekcie pokoju biurowego w domu lub mieszkaniu warto uwzględnić te barwy, które pobudzają, ale nie wyczerpują – które pomagają w skupieniu, dają bodziec do pracy, motywują itd. Poza tym należy mieć na uwadze, że kolor zastosowany w gabinecie w domu może podkreślić Twoją pozycję, odzwierciedlać status społeczny, umacniać autorytet, a nawet wzbudzać podziw.

Oto parę propozycji:

 

 

 

- niebieski – to wraz z granatowym podstawowy kolor w biznesie. Jest chętnie wykorzystywany w biurach, pomaga w budowaniu zaufania i przywiązania do marki; poza tym relaksuje, uspokaja, sprawia, że wyrównuje się nasz oddech (w związku z tym ułatwia zasypianie i doskonale sprawdza się we wnętrzu sypialni). Oprócz konwencjonalnych odcieni niebieskiego i granatu można polecić te mniej oczywiste i lekko rozmyte, jak Industrialny Niebieski oraz Loftowy Granat z palety Dulux EasyCare+;

- szary – kolor profesjonalistów, uspokajający, dający poczucie bezpieczeństwa. Sięgnij po jego złamane tonacje – zamiast podstawowych odcieni w gabinecie w domu użyj szarości przełamanych miętą czy błękitem, jak Element Patyny czy Miętowa Szarość. Miętowa Szarość to Dulux Kolor Roku 2020 – najmodniejszy, nowoczesny i wszechstronny. Ponadto koniecznie zestaw szarości z innymi kolorami, jak bordo, złamana żółć (odcień ochry lub musztardowy) albo doskonałym odcieniem cynamonu (Vintage Miodowy);

- żółty – znajduje się na drugim biegunie, jeśli chodzi o oddziaływanie na ludzką psychikę. To kolor energetyczny, zwracający na siebie uwagę, reprezentujący takie cechy, jak optymizm, witalność, kreatywność i rozwój. Sięgaj po wspomniane odcienie żółci, jeśli zależy Ci na najlepszych, oryginalnych pomysłach i szybkim działaniu. Aby trochę zrównoważyć ten efekt, wybierz żółcie wpadające w brązy;

- zielony – oznacza odnowę, wzrost, nowy początek, przywodzi na myśl naturę. Zielenie pomagają w analizowaniu, skupieniu, wypracowywaniu najlepszych, zrównoważonych rozwiązań. Otaczaj się kolorem zielonym, jeśli wykonujesz prace koncepcyjne, wymagające ciszy i odosobnienia. Zwróć uwagę, że działanie zieleni jest uzależnione od głębokości i nasycenia – lekkie, rozmyte odcienie są bardziej kojące, te ciemniejsze i intensywniejsze zaś – przyciągające, tajemnicze, tworzące niecodzienny nastrój.

 

- beże i brązy – np. Vintage Beżowy czy Czekoladowa Perfekcja – to kolory, które sprawdzają się w tych strefach biura w domu, w których przyjmujesz klientów lub kontrahentów. Powiązane z naturą, ziemią, oznaczają komfort i bezpieczeństwo, poczucie przywiązania i sympatię. Warto przyjrzeć się beżom. Beżowy łączy ze sobą zalety barw ciepłych i zimnych. W zależności od nasycania może poprawiać koncentrację (w otoczeniu zimniejszych barw) lub uspokajać (w otoczeniu cieplejszych).

Podsumowując, zimniejsze kolory, jak beżowo-szary, charakterne odcienie niebieskiego i szarości tworzą doskonałe środowisko poświęcone pracy w skupieniu. Jednocześnie mają właściwości uspakajające i łagodzące. Zimniejsze tony kolorów kremowych pozwalają na dłuższą i efektywniejszą pracę: zmniejszają napięcia nerwowe powodowane zbliżającymi się terminami wzmagają cierpliwość, podtrzymują aktywność. Pamiętaj, że kolorystykę domowego home office należy dopasować do swoich własnych potrzeb, preferencji i usposobienia.  

 

Biuro w domu – aranżacje i pomysły

 

 

Nie rezygnuj z planów stworzenia gabinetu, nawet jeśli nie masz do dyspozycji oddzielnego pomieszczenia. Rozważ zaprojektowanie domowego biura w salonie, sypialni czy chociażby kuchni z jadalnią. W takiej sytuacji wystarczy, że wyodrębnisz miejsce pracy za pomocą mebli i kolorów. Możesz to zrobić, malując fragment ściany przy biurku na zupełnie inny kolor niż resztę pomieszczenia. Uwiecznij na ścianie geometryczny kształt i zaznacz granice biura. Pozwoli to na pomysłowe i funkcjonalne potraktowanie przestrzeni i ustanowi jasny przekaz: tu pracuję.

Pracując w domu, jesteśmy podatni na częste pokusy: wcześniejsza przerwa, wyjście na spacer czy choćby chęć załatwienia domowych sprawunków. Ważna jest samodyscyplina i… przemyślana aranżacja gabinetu. Jak urządzić biuro? Oczywiście zadbaj też o odpowiednie sprzęty, dzięki którym wykonywanie codziennych obowiązków służbowych będzie łatwiejsze. Oprócz biurka i ergonomicznego fotela potrzebujesz także sprytnej strefy przechowywania: systemu półek i szafek, dzięki którym posegregujesz dokumenty, uporządkujesz sprzęty i schowasz je po skończeniu pracy. Doskonałym rozwiązaniem są wielofunkcyjne biurka z ruchomym blatem, pod którym można schować laptopa, kalendarz itd., szafki na kółkach, zasłony, parawany.

 

Podczas pracy, wykonywania zadań umysłowych potrzeba odpowiednich bodźców. Sięgnij po kolory, które pomogą utrzymać produktywność i zapewnią dobre samopoczucie.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...