Egzotyczna sypialnia

Dzięki odpowiednio dobranym kolorom i dodatkom możemy przenieść do naszego wnętrza magię egzotycznych krajów i tajemniczych zakątków. Egzotyczna sypialnia – w stylu safari, chińskim lub marokańskim – to nie lada gratka dla każdego podróżnika lub marzyciela.

Egzotyka w stylu safari

Egzotyka w stylu safari Styl safari w sypialni niekoniecznie musi oznaczać rozpiętych na ścianie futer i motywu cętek na każdym obiciu. Egzotyczna sypialnia może nawiązywać do klimatu gorącej Afryki, a jednocześnie zachwycać elegancją. Inspirując się tematyką safari, stawiamy na stonowanie, wyważenie – wtedy wnętrze wydaje się być „błogo ospałe” – ale jednocześnie staramy się wprowadzić mocny akcent kolorystyczny. Zadanie spełni przede wszystkim piękna, intensywna czerwień na ścianach (bezkonkurencyjny będzie odcień Ogniste flamenco). Aby ją jednak nieco ułagodzić, zestawmy ją z ciepłym, ale delikatnym beżem (jak np. Słońce Hellady) – nawet nie na poziomie tego samego, a sąsiedniego pomieszczenia.

Czerwienie i beże stanowią uniwersalną receptę na styl safari w sypialni. Niezbędne będą również dodatki, przede wszystkim meble wykonane z ciemnego, egzotycznego drewna. Wystrój dopełnimy rysunkami, fotografiami w ramkach oraz bibelotami przypominającymi nam o dalekich podróżach.

Nowoczesny styl chiński w sypialni

Egzotyczna sypialnia
Egzotyczna sypialnia 2

Styl chiński nabrał bardzo współczesnego wyrazu. Choć kojarzymy go przede wszystkim z charakterystycznymi motywami, jak egzotyczne ptaki zdobiące poduszkę lub smoki, które ochoczo zadomowiły się na narzucie, w rzeczywistości sypialnia w stylu chińskim jest prosta, elegancka i wygodna. Stawiamy tu na nienachalne dodatki w naturalnych kolorach. O orientalnych sympatiach będzie świadczyła przede wszystkim lampka nocna w postaci papierowego lampionu. Kolejnym znaczącym detalem może być filiżanka, obowiązkowo z chińskiej porcelany. Jeśli wystarczy nam miejsca, do sypialni w stylu chińskim wstawmy również niebanalne meble, jak np. misternie zdobioną komódkę, wykończeniem nawiązującą do chińskich pagód, czyli inspirowaną dalekowschodnią architekturą.

W aranżacji wnętrza panuje wyważenie i subtelność. Nieco więcej może dziać się więc na poziomie ścian. Perfekcyjnym pomysłem jest pomalowanie ścian w taki sposób, aby przypominały one chińskie przepierzenia lub parawany. Pożądany efekt stworzą poziome pasy, np. w kolorze szarym (idealnie sprawdzi się tu odcień Szara Poświata z Kolorów Świata Dulux), poprzedzielane cieńszymi, białymi paskami. Do tworzenia inspirowanych Chinami kompozycji możemy wykorzystać również delikatne odcienie błękitu (np. Bezbłedny błękit EasyCare).

Niepowtarzalny styl marokański w sypialni

Aranżując egzotyczną sypialnię, możemy inspirować się również konwencją pięknego Maroka. Styl marokański w sypialni stanowi połączenie estetyki arabskiej oraz europejskiej elegancji. Styl marokański może nam się kojarzyć m.in. ze scenami ze słynnego filmu „Casablanca”: prostymi, ale gustownymi wnętrzami, targiem, na którym panuje hałas i zgiełk, a sprzedawcy targują się o ceny tkanin i materiałów. Wyznacznikiem są tu bowiem charakterystyczne dodatki – kolorowe, dekoracyjne poduszki, gładkie lub we wzory, ale obowiązkowo zakończone frędzlami; połyskliwe narzuty na łóżko, zdobne zasłony. Nie zapomnijmy również o wyrobach ceramicznych – dzbanach i wazonach, wykończonych metalem lub naturalnymi kamieniami – oraz marokańskich kaflach z motywami geometrycznymi, którymi możemy wykończyć podłogę lub ozdobić fragment ściany.

Styl marokański w sypialni to oczywiście również odpowiednio dobrane kolory. Unikamy kolorystycznego misz-maszu, wybieramy stonowane i wyważone odcienie ścian. W tradycyjnych marokańskich wnętrzach najczęściej wykorzystywaną barwą jest czysta biel. Możemy jednak iść w kierunku jej pochodnych, czyli takich odcieni jak Antyczny Marmur czy Ziarno Sezamu. Równie dobrze sprawdzą się błękity i szarości (jak np. EasyCare Odporny popielaty), które staną się pięknym tłem dla kolorowych dodatków.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...