Dulux_CF21_luk_w_pokoju_dziecka_Globalne_1
Łuk nad biurkiem z łóżkiem dziecięcym

Jak namalować łuki, stosując Kolor Roku 2021 Dulux

Szukasz techniki malowania ścian, która pozwoli Ci zmienić otoczenie i jednocześnie podzielić je na strefy? Spróbuj namalować łuki. Stosując się do naszych prostych instrukcji namalujesz idealne łuki, używając Koloru Roku 2021 Dulux, Brave Ground.

Premiera Koloru Roku 2021 Dulux, Brave Ground [link to hero article] to świetna okazja, by pomyśleć o odważniejszym malowaniu w domu. Chcesz odświeżyć albo ożywić stare pomieszczenia? Wykorzystując łuki, możesz osiągnąć oba te cele. Korzystając z tej techniki malowania możesz nie tylko eksperymentować z kombinacjami dwóch kolorów, ale także sprytnie dzielić przestrzeń na strefy, tworząc przykuwający uwagę punkt centralny. Myślisz, że to trudne? Wydaje Ci się. Pomoże Ci nasz prosty przewodnik krok po kroku. 

Dulux_CF21_narzędzia_luki_Globalne_2
Sprzęt do malowania, w tym wałki i farby

Do malowania łuków na ścianie będą potrzebne:

po jednej puszcze wybranych farb z kontrastującym odcieniem do malowania łuku

1 duży wałek z kuwetą

1 mały wałek z kuwetą

poziomica

centymetr

ołówek

sznurek

klucze

kreda

taśma maskująca

pędzel 1,5 cala

pinezki

nożyczki

  1. Najpierw nałóż kolor tła wałkiem, aby pokryć dużą powierzchnię. Maluj wzdłuż linii M i W, by uzyskać równomierne pokrycie. Po całkowitym wyschnięciu farby (od 2–4 godzin) możesz przystąpić do malowania łuków.
  2. Utnij długi kawałek sznurka i na końcu przywiąż klucze. 
  3. Przyklej sznurek do ściany taśmą maskującą na odpowiedniej wysokości z boku łuku. Pokryj sznurek kredą i pstryknij o ścianę, by powstała kredowa linia. Wzdłuż tej linii przyklej taśmę maskującą. 
  4. Zdecyduj się na szerokość łuku i, używając poziomicy, zaznacz szczyt po drugiej stronie na tej samej wysokości. To samo zrób na górze.
  5. Zmierz odstęp między dwoma stronami i zaznacz środek. 
  6. Przymocuj ołówek do końca sznurka. Przypnij sznurek do środkowego punktu między dwoma stronami, tak aby ołówek dosięgał do górnej krawędzi obu linii bocznych.  
  7. Narysuj półkole będące górnym fragmentem łuku, a następnie ostrożnie namaluj kontur za pomocą pędzla. Wypełnij resztę łuku za pomocą wałka. 
  8. Ostrożnie usuń taśmę maskującą, gdy farba jest jeszcze lekko mokra.

Chcesz poznać więcej ciekawych pomysłów na malowanie ścian tą techniką? Oto cztery sposoby na piękne łuki w Twoim domu:

1. Proste i stylowe strefy z efektem łuku 

Dulux_CF21_luk_w_pokoju_dziecka_Globalne_1
Dulux_CF21_luk_w_pokoju_dziecka_Globalne_1

Tworzenie prostego łuku za pomocą farby o kilka odcieni jaśniejszej od koloru ściany pozwala skutecznie zdefiniować obszary nad biurkiem czy kredensem. Połączenie ciepłego naturalnego Koloru Roku 2021 Dulux z jaśniejszym odcieniem uzupełniającym tworzy elegancki i uniwersalny dwukolorowy efekt. 

Które kolory?
E7.10.53
E0.04.67

2. Specjalnie wykonany zagłówek w cenie puszki farby

Dulux_CF21_luk_sypialnia_Globalne_3
Dzielony łuk za łóżkiem z oknem i żaluzjami

Zastanawiasz się, co zrobić ze ścianami sypialni? Oto pomysł, który jest prosty i bardzo skuteczny. Stwórz ścianę dekoracyjną w sypialni, malując obszerny łuk za łóżkiem Kolorze Roku 2021 Dulux, Brave Ground. Podzielony prążkiem w kolorze, na jaki pomalowana jest ściana, utworzy stylowe i niedrogie namalowane wezgłowie. 

Które kolory?
E7.10.53
E5.03.82 

3. Łączenie kolorów i krzywizn z powtarzalnym wzorem łuku

Dulux_CF21_luk_jadalnia_Globalne_4
Kremowe i brązowe łuki na ścianie ze stołem do jadalni i krzesłami

Jeśli nie chcesz uzyskać konwencjonalnych łuków, wybierz własną drogę i za pomocą tej techniki namaluj kilka bocznych łuków w neutralnych kolorach ponadczasowych – jednej z naszych czterech gotowych palet farb – które ułatwią Ci eksperymentowanie z dopełniającymi się kolorami i pozwolą uzyskać na ścianach ciekawe krzywizny, które nadadzą pomieszczeniom nowoczesny wygląd.  

Które kolory?
E7.10.53
E4.22.49
E5.03.82

4. Pomysłowy efekt malarski do salonu w planie otwartym

Dulux_CF21_luk_jadalnia z oknami_Globalne_5
Otwarta jadalnia z drewnianym stołem i wysokimi oknami po lewej stronie

Skoro masz już opanowaną tę technikę malowania ścian, dlaczego poprzestać na jednym łuku? Na dużej, otwartej przestrzeni seria łuków może robić duże wrażenie. Tutaj łuki w Kolorze Roku Dulux tworzą wzory między oknami od podłogi do sufitu. W kolorze wpadającym w ciepłą ochrę ścian, tworzą wyraziste tło nowoczesnej kuchni. Ten sam efekt można uzyskać wykorzystując inne kolory, więc nie bój się eksperymentować.

Które kolory?
E7.10.53
E4.22.49
E5.37.44