Pomalowane stoliki

Jak odnowić stolik przy pomocy farby?

Jak odnowić stolik krok po kroku? Wprowadź trochę koloru do wnętrza i nie bój się eksperymentować z aranżacją. Malowanie stolika lub nawet kilku stolików to znakomity sposób na kolorystyczną metamorfozę.

Piękny, rozkładany stół po babci czy może kilkuletni, ale nieco już sfatygowany mały stoliczek z popularnego marketu? Ława kawowa wypatrzona na targu staroci czy też stolik, który służył nam za jadalnię, miejsce nauki, pracy i rozrywki przez wszystkie lata studiów? Grzech byłoby je wyrzucać, prawda? W końcu kryją w sobie tyle historii i opowieści! A może kupiłeś nowy w IKEA ale nie pasuje do kanapy.

Kolor można zmienić w jeden dzień. Eksperci Dulux podpowiadają, jak odnowić stolik, aby odnalazł się w nowej aranżacji wnętrza.

Jak pomalować stolik?

Wybór odpowiedniej barwy to kwestia pierwszorzędna. Mały stolik, służący jako pomocniczy i dodatkowy, większy stół kawowy czy ława to elementy wyposażenia, które powinny przykuwać uwagę. Projektanci podpowiadają nam, żeby zamiast zachowawczych i nudnych kolorów postawić na te wyraziste i intensywne, które wprowadzą interesujący efekt wizualny na poziomie detalu (tym bardziej, jeśli dysponujemy kompletnym systemem kilku pasujących do siebie stolików w różnych rozmiarach). Może czerwień? Będzie perfekcyjnie prezentowała się w towarzystwie żółtego oraz niebieskiego!

Jak pomalować drewniany stolik

Malowanie stolika – jaka farba?

Oczywiście rodzaj farby musimy dostosować do malowanego materiału oraz do warunków panujących w pomieszczeniu. W przypadku mebli drewnianych we wnętrzu egzamin śpiewająco zda Dulux Rapidry. To uniwersalna farba – oprócz drewna możemy nią malować również PCV, metal oraz parę innych powierzchni. Schnie wyjątkowo szybko (drugą warstwę wyrobu nakładamy już nawet po dwóch godzinach), ma delikatny, neutralny zapach.

Jak pomalować stolik? Instrukcja krok po kroku

Rzeczy przydatne do pomalowania stolika

Krok 1

Upewnijmy się, czy stoliki nie wymagają naprawy. Czy nóżki dobrze trzymają się konstrukcji?

Krok 2.

Zbierzmy w jednym miejscu wszystkie niezbędne narzędzia, aby uniknąć potem gorączkowej bieganiny. Pamiętajmy o papierze ściernym (grubo- i drobnoziarnistym) lub bloczkach ściernych, małym pędzlu, małym wałku, niewielkiej kuwecie malarskiej, folii malarskiej, miękkiej szmatce lub gąbce, wiaderku, farbie oraz mieszadle.

Krok 3.

Wybierzmy miejsce, w którym będziemy przeprowadzać prace. Najwygodniej będzie ustawić stoliki na podwyższeniu, np. na dokładnie zabezpieczonym większym stole.

Krok 4.

Matowienie stolika

Odpylamy stoliki i myjemy je. Powinniśmy zmyć z powierzchni plamy, zabrudzenia, tłuste osady, osłabiłyby one bowiem przyczepność nowej warstwy farby.

Krok 6.

Mieszanie farby

Poczekajmy aż stoliki całkowicie wyschną i otwórzmy opakowanie z farbą. Dokładnie wymieszajmy zawartość za pomocą mieszadła.

Krok 7.

Malowanie stolika - pierwsza warstwa

Rozpoczynamy malowanie stolika! Jeśli jedynie przeszlifowaliśmy powierzchnię, dobrą praktyką jest przeprowadzenie w pierwszej kolejności wymalowania próbnego, czyli testu kompatybilności starej i nowej warstwy wyrobu. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek niepożądane efekty wizualne (przeważnie, jeśli malujemy za pomocą innego rodzaju wyrobu niż poprzednio, czyli np. farbą zamiast lakierobejcy), oznacza to, że musimy usunąć starą powłokę w całości oraz ponownie odpylić krzesło i przetrzeć je wilgotną ściereczką.

Krok 8.

Malowanie nogi

Jak pomalować stoliki? Możemy postawić je na blacie i pomalować ich spodnią część, następnie przejść do wierzchniej powierzchni blatu, a na końcu pomalować nóżki. W pierwszej kolejności warto pokryć farbą trudno dostępne miejsca (za pomocą pędzelka), potem zaś większe powierzchnie (za pomocą wałka). Wyrób nakładamy równomiernie, równymi pociągnięciami dłoni.

Krok 9.

Nakładanie drugiej warstwy

Podobnie postępujmy podczas nakładania drugiej warstwy produktu – drugie malowanie rozpoczynamy po 2-4 godzinach.