Jak pomalować przedpokój?

Dowiedz się, jak pomalować przedpokój, jak powiększyć optycznie korytarz i jaka będzie najlepsza farba do ścian przedpokoju. Wybierz aranżację holu!

Przedpokój – kolorowy i funkcjonalny

W przedpokoju powinny znaleźć się wygodne półki, na przechowywanie ubrań i butów.
Jak pomalowac przedpokoj - przechowywanie ubran

Jeżeli zastanawiamy się, jaki kolor wybrać do przedpokoju, korytarzu czy holu, musimy mieć na uwadze, że to miejsce, z którym nie tylko goście mają styczność zaraz po przekroczeniu progu naszego mieszkania. Przecież my sami korzystamy z przedpokoju wiele razy dziennie, przechodząc z jednego pomieszczenia do drugiego. Kolorystyczna aranżacja holu powinna przywodzić na twarz uśmiech po powrocie do swoich czterech kątów, a także pozwolić na wygodne przechowywanie wszystkich niezbędnych:

  • ubrań wierzchnich,
  • butów,
  • parasoli,
  • innych przedmiotów.

Jak wybrać kolor ścian przedpokoju?

Przedpokój powinien być przede wszystkim funkcjonalny, w odpowiednim kolorze.
Jak pomalowac przedpokoj - kolory

Trafne dobranie barwy farby do przedpokoju oraz koloru podłóg korytarza może sprawić, że ciemny przedpokój stanie się jasny, doskonale rozświetlony – a więc optycznie większy. Kolor farby powinniśmy dobrać względem kolorystyki pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu i pamiętać, że przedpokój może zapowiadać styl aranżacji domu, czyli być zapowiedzią wszystkiego, co najlepsze w naszych wnętrzach. Musimy się zatem postarać.

Jak pomalować przedpokój w kolorowe pasy?

Efekt malowania ściany w paski
Jak pomalować ścianę w paski - efekt

Jeśli podłoga przedpokoju jest pomalowana na jednolity kolor, możemy zaszaleć przy malowaniu ścian, dekorując je chociażby pasami w dwóch odcieniach tego samego koloru. Taki zabieg umożliwi paleta farb Dulux Kolory Świata, na którą składa się aż 81 kolorów, z których większość to odcienie jednej z 9 barw. Możemy zrobić pasy w dwóch odcieniach żółci (Cejlon), zieleni (Bali), czerwieni (Andaluzja), niebieskiego (Antarktyda) czy fioletu (Prowansja).

Pasy nie są trudne do namalowania (wystarczy taśma malarska), wyglądają interesująco, a do tego można dzięki nim osiągnąć efekt optycznej modyfikacji wnętrza. Gdy chcemy, aby przedpokój wydawał się wyższy – pasy powinny być pionowe, a jeśli chcemy optycznie poszerzyć jakąś ścianę, namalujmy poziome pasy. Jeżeli zastosujesz różne odcienie tego samego koloru, możesz także wydobyć głębię półek w przedpokoju.

Dulux Kolory Świata do przedpokoju

W tej palecie farb, inspirowanych kolorami świata, wymarzoną farbę znajdą zarówno ci, którzy najlepiej czują się w stonowanych wnętrzach, jak i osoby uwielbiające energetyzujące kolory. Przy wyborze farby nie zapominajmy o psychologii kolorów, które mogą modyfikować nasz nastrój! Żywe i intensywne barwy idealnie pasują do przedpokoju, w którym spędzamy mało czasu w porównaniu do pokoju dziennego – tak więc np. czerwienie nie powinny wywoływać u nawet spokojnych osób uczucia rozdrażnienia.

Jak optycznie powiększyć przedpokój?

Nawet w ciasnym przedpokoju możemy znaleźć miejsce na rower.
Jak pomalowac przedpokoj - miejsce na rower

Optyczne powiększenie przedpokoju może się udać nie tylko dzięki doborowi odpowiedniego koloru ścian, ale również dzięki malowaniu podłóg i modyfikacji list przypodłogowych. Jeśli pomalujemy je na kolor jaśniejszy niż ściany, pomieszczenie będzie wydawać się większe niż jest w rzeczywistości. Efekt optycznego powiększenia korytarza daje także pomalowanie ścian i sufitu na ten sam kolor. Zastosowanie zimnych barw, takich jak chociażby niebieskie czy szare, optycznie powiększy przedpokój, a zastosowanie barw ciepłych nieco go zmniejszy – ale stworzy przytulną atmosferę.

Często przedpokój jest wąski i długi, ale także ten stan możemy skorygować, malując w odpowiedni sposób ściany. Pomalowanie jednej z nich na ciemniejszy kolor niż pozostałe sprawi, że będzie nam się wydawało, że znajduje się dalej niż w rzeczywistości, natomiast jaśniejsza od reszty pomieszczenia ściana będzie sprawiała wrażenie „bliższej”.

Oprócz optycznego modelowania pomieszczenia pamiętajmy jeszcze, aby wybrane do przedpokoju meble były jak najbardziej pojemne, a jednocześnie nie zajmujące zbyt dużo miejsca. Warto pomyśleć także o elementach ozdobnych, bo przedpokój także wymaga „wnętrzarskiej biżuterii”, jak lampy, lustra, ramki ze zdjęciami czy bibeloty.

Plamoodporne farby do przedpokoju – wybór na lata

Jak już wspomnieliśmy – przedpokój jest jednym z najczęściej użytkowanych pomieszczeń, warto więc wybrać do jego pomalowania taką farbę, której usuwanie zabrudzeń nie jest straszne. Dulux EasyCare to hydrofobowe farby odporne na szorowanie, umożliwiające zmywanie zabrudzeń. Właściwości hydrofobowe sprawiają, że płynne zabrudzenia są wręcz „odpychane” od powierzchni ściany, nie pozostawiając na niej śladów. Ścianę pomalowaną farbą plamoodporną można bez obaw szorować – powłoka malarska nie ulegnie uszkodzeniu, a kolor – niekorzystnemu odbarwieniu, więc w razie ewentualnych zabrudzeń (spowodowanych np. przez ubłocone łapy psa) nie musisz się obawiać o konieczność ponownego malowania przedpokoju. Aby upewnić się w wyborze, przeczytaj więcej o cennych właściwościach farb plamoodpornych i sprawdź nasze inspiracje. Ponadto paleta kolorów z pewnością umożliwi Ci pomalowanie przedpokoju w wymarzonych barwach i stylu.