Jak urządzić wąską kuchnię

Jak urządzić wąską kuchnię w bloku?

Urządzanie długich i wąskich pomieszczeń to prawdziwe wyzwanie. Przeczytaj, jak przy pomocy kolorów i odpowiedniej aranżacji wyczarować stylową wąską kuchnię, nawet w bloku. Wąska kuchnia – aranżacje na piątkę.

Jeśli lubimy kulinarne wyzwania, także do zadania aranżacji wąskiej kuchni w bloku podejdziemy śmiało i odważnie. Co prawda, nie wszystkie wnętrzarskie czy kolorystycznego chwyty są tu dozwolone, jednak i w tak skomplikowanym w urządzaniu pomieszczeniu możemy wykazać się dużą inwencją. Wystarczy skomponować swój własny, autorski pomysł na wąską kuchnię i bez obaw wdrożyć go w życie.

Jak urządzić wąską kuchnię?

Wąska kuchnia w bloku swoim projektem przypomina najczęściej tunel. W związku z tym optymalnym sposobem jej urządzenia jest zaprojektowanie zabudowy kuchennej w kształt litery L – tak, by szafki zajmowały również węższą ścianę – lub I – by węższą ścianę pozostawić zupełnie bez cięższej zabudowy. Planowanie ciężkiej zabudowy po obu stronach wąskiej kuchni, wzdłuż dłuższych ścian, jest błędem. Taki projekt przeciąża aranżację pomieszczenia i jeszcze bardziej potęguje wrażenie zbliżania się do siebie ścian. Z drugiej strony często nie mamy innego wyjścia – to jedyny sposób na sensowne i racjonalne zagospodarowanie wszystkich sprzętów i przedmiotów. Wersją pomiędzy jest linia szafek od góry do dołu po jednej stronie i jedynie dolna zabudowa po drugiej. Niezależnie od wariantu należy dążyć do tego, by przestrzeń robocza pomiędzy szafkami miała nie mniej niż 120 cm szerokości.

Aranżacja wąskiej kuchni to niełatwe zadanie, jednak mogą nam w tym pomóc nowoczesne rozwiązania meblowe. Garderoba kuchenna schowa za swoimi przesuwnymi drzwiami wszystkie sprzęty, akcesoria, a także zapasy mąki, kaszy, orzechów i przypraw. Dobrze sprawdza się również wyspa kuchenna z wysokimi stołkami, która może zastąpić stół w jadalni lub uzupełnić strefę roboczą, choć w wyjątkowo wąskiej kuchni raczej nie będzie na nią miejsca.

Wąska kuchnia – aranżacje i kolorystyka

Kolory to remedium przynajmniej na niektóre problemy z wąską kuchnią. Aranżacje i projekty, które możemy podpatrzyć w sieci przekonują, aby nie bać się mocnych, intensywniejszych barw. Sęk w tym, jak oraz gdzie je wykorzystamy. Idealnym miejscem dla głębokich kolorów są węższe ściany. Ciemniejsza węższa ściana sprawi, że dwie dłuższe, przeciwległe będą wydawały się położone dalej od siebie niż są w rzeczywistości. Innymi słowy: pomieszczenie wizualnie stanie się większe.  

Z drugiej strony intensywniejsze tonacje, jak Granat Pierwsza Klasa czy szarość w wydaniu Mgły Absolutnej mogą znaleźć się na dłuższych ścianach, o ile tylko pozwalają na to warunki oświetleniowe, tzn. promienie słoneczne padają na powierzchnię pod kątem, np. z okna położonego na prostopadłej ścianie.

Oprócz tego wąska kuchnia w bloku „polubi” jasne, nienachalne tonacje. Antyczny Marmur, Waniliowa Poświata, Błękitne Jezioro czy Przydymiony Róż z palety Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka poradzą tu sobie wręcz wyśmienicie.

Zostaliśmy „obdarzeni” wąską kuchnią? To nie koniec świata. Wszystko zależy od tego, jak zaplanujemy strefę roboczą oraz przechowywania, a także jak pomalujemy pomieszczenie. Także wąska kuchnia w bloku może być wygodna, funkcjonalna i… piękna.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...