Kolory ścian w kuchni

Kolory ścian w kuchni – kuchenne inspiracje

Jak dobierać kolory do kuchni w zależności od jej powierzchni, projektu wnętrza (kuchnia zamknięta lub otwarta) oraz stylu aranżacji? Pod uwagę należy wziąć wiele zmiennych i rożnych czynników. Przeczytaj, jak może wyglądać modna kuchnia oraz jak stworzyć najlepszy efekt.

Niektóre z nich pobudzają nasz apetyt, inne zaś niekoniecznie motywują do kolejnej dokładki. Jedne rozgrzewają, inne lekko wychładzają. Mowa oczywiście o kolorach! Pamiętajmy, że kuchnia kocha eksperymenty i niebanalne połączenia – odpowiednie kolory ścian w kuchni pomogą nam w stworzeniu smakowitej, efektownej kompozycji. Oto garść inspiracji – kuchnia nabierze dzięki nim świeżości i lekkości lub stanie się jeszcze bardziej gustowna i elegancka.

Co na ścianę w kuchni? Oto kilka reguł

Jak wybrać kolory ścian do kuchni? Podobnie jak podczas gotowania: panuje tu dowolność, choć warto kierować się paroma, podstawowymi zasadami.

- Konsekwencja stylu

Po pierwsze, miejmy na uwadze, że projekt tego pomieszczenia nie może funkcjonować w próżni – wystrój dostosowujemy do ogólnego stylu mieszkania lub domu. Bądźmy konsekwentni. Jeżeli stworzyliśmy skandynawski salon czy sypialnię, nie idźmy w stronę stylistyki glamour. Wnętrze straciłoby swoją spójność. Jeśli zaś chcemy połączyć elementy przynależące do różnych stylów, róbmy to celowo, a poza tym na przestrzeni wszystkich pomieszczeń, a nie jednego pokoju.

Taki sam klucz zastosujmy, decydując o kolorach ścian, szczególnie we wnętrzach przemyślanych jako otwarte, w których kuchnia połączona jest z salonem.

Pamiętajmy, że każdy styl operuje daną paletą barw. W przypadku wspomnianego stylu skandynawskiego są to przede wszystkim biele, szarości i błękity. Oczywiście w skandynawskiej kuchni możemy jedną ze ścian pomalować na czerwono czy pomarańczowo, jednak powinniśmy precyzyjnie dobrać odcień, a ponadto zastosować podobny kod kolorystyczny w całym wnętrzu.

- Dopasowanie do wnętrza

Po drugie, dopasowując kolory ścian w kuchni, nie zapominajmy o wielkości pomieszczenia. Jeżeli kuchnia jest niewielka, zamiast ciemnych czy wyjątkowo intensywnych tonacji wybierzmy do niej jasne odcienie, które optycznie powiększą przestrzeń. Sprawdzą się tu przede wszystkim subtelne, przybrudzone odcienie bieli, jak np. Antyczny Marmur z palety Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka. Do przestronnych wnętrz warto wybrać mocniejsze, magnetyzujące tonacje – chociażby na jedną ze ścian.

Podobne reguły są związane z umiejscowieniem kuchni względem stron świata. Jeśli pomieszczenie ma swobodny dostęp do naturalnego światła i przez większą część dnia wpadają do niego promienie słoneczne, jako kolor ścian do kuchni sprawdzi się m.in. błękit (np. odcień Błękitne Jezioro), czyli chłodna tonacja. Ciepły odcień mógłby wypaść tu zbyt intensywnie, wręcz jaskrawo. Z kolei zaciemniona kuchnia i kolory ścian o ciepłym zabarwieniu to już świetny duet. Bardzo dobrym pomysłem w przypadku pomieszczenia użytkowanego raczej przy sztuczny oświetleniu są takie odcienie, jak Miodowe Smaki czy Waniliowa Poświata.

- Dopasowanie do mebli

Jaki kolor do kuchni? To zależy również od koloru zabudowy kuchennej. Przy jasnych meblach możemy więcej. Np. kolory ścian w kuchni do białych mebli to zarówno biel, błękit czy szarość, jak i pomarańcz czy róż. Z kolei przy ciemnej zabudowie powinniśmy raczej wykluczyć ciemne, intensywne tonacje. Zamiast tego stawiamy na kontrast i przełamujemy „ciężkość” mebli jasnymi odcieniami.

- Łączenie kolorów w kuchni

Projektanci podpowiadają, aby zamiast ograniczać się do jednej barwy wybrać jeden kolor bazowy i uzupełnić go mocniejszym akcentem kolorystycznym. Warto zestawić ze sobą dwa lub trzy odcienie. Nie musimy unikać ciemniejszych tonacji nawet w niewielkich pomieszczeniach, o ile zastosujemy je z wyczuciem i raczej na fragmentach ścian. Takim punktem wyjścia może być granat. Jeśli za jego pomocą podkreślimy detale, akcenty, a jednocześnie zrównoważymy go interesującym połączeniem szarości i błękitu (w wykonaniu Szarego Denimu), osiągniemy doskonały efekt nawet w niewielkiej kuchni.

Jeden kolor bazowy i jeden uzupełniający go odcień to wzór, który możemy dowolnie modyfikować i na jego podstawie budować własne, dostosowane do naszych potrzeb kompozycje.

Świetnym rozwiązaniem jest też zestawienie ze sobą dwóch mocniejszych barw, np. pomarańczowej i brązowej czy cynamonowej, z których obie kojarzą się z aromatyczną potrawą i ostrymi przyprawami. Odcienie Doskonałej Pomarańczy i Miodowych Smaków szybko odnajdą między sobą nić porozumienia, szczególnie w pomieszczeniu o charakterystycznym projekcie – pełnej załamań, kątów czy z wpuszczonymi w ściany półkami.

Kolory kuchni: oto najlepsze propozycje

- Biały i cała reszta

Planując kolory ścian w kuchni, nie możemy zapomnieć o bieli. Nie obawiajmy się, że biel wychłodzi wnętrze bądź sprawi, że nabierze ono surowego charakteru. Po prostu postawmy na jej złamane odcienie. Tonacje waniliowe, śmietankowe, o lekkich, brzoskwiniowych nutach – to tylko niektóre z propozycji. Z drugiej strony mamy biel delikatnie wpadającą w szarość, a nawet błękit. Nieoczywisty odcień bieli stanie się doskonałym punktem wyjścia dla kolejnych barw.

- Słoneczne kolory ścian w kuchni

Perfekcyjnie w kuchni sprawdzają się również wspomniane ciepłe, słoneczne odcienie. Kolor żółty rozjaśnia pomieszczenie, wprowadza do wnętrza pogodny, pozytywny nastrój, a przy tym… pobudza apetyt! Wystarczy, że fragment ściany, np. nad blatem kuchennym czy linią szafek pomalujemy farbą w odcieniu Złotej Świątyni.

- Szarość i błękit

szarości w kuchni

Punktem głównym pięknej, przemyślanej kuchni może być ściana pomalowana na odcień Szarego Denimu. To kolor zachmurzonego nieba i atramentu, doskonale poradzi sobie zatem w pomieszczeniu ze swobodnym dostępem do naturalnego światła.

Dorym pomysłem jest efekt cieniowanej ściany w kuchni, w którym na jednej powierzchni łączy się ciemniejszy i lekko jaśniejszy kolor. Jeszcze bardziej złagodzimy Szary Denim, jeśli pozwolimy mu płynnie przechodzić w subtelniejszą tonację, np. błękit. Dodatkowo wykonajmy delikatne przetarcia na powierzchni.

- Kolory roku w kuchni

Co na ścianę do kuchni? Skorzystajmy z podpowiedzi projektantów i designerów. Doskonałym przykładem topowych odcieni do kuchni są Dulux Kolory Roku. Powstają w wyniku długotrwałych wielopoziomowych analiz – nie tylko estetycznych, ale także społecznych czy gospodarczych, dzięki czemu perfekcyjnie oddają ducha naszych. Wpisują się w najnowsze trendy i je tworzą. W 2018 kolorem roku był odcień Różowy a Brąz, łączący w sobie ciepłe tonacje gliny, drewna i ziemi, w 2019 zaś – Vintage Miodowy. Dostrzegamy w nim nuty miodu i cynamonu, na ścianie w kuchni sprawdzi się więc idealnie.

Jaka farba do kuchni?

Równie ważny, co kolory, jest wybór odpowiedniej, trwałej farby do kuchni. Weźmy pod uwagę, że w pomieszczeniu panuje specyficzny mikroklimat. Mamy do czynienia z podwyższoną wilgotnością oraz ryzykiem powstania tłustych osadów i zabrudzeń. W związku z tym egzamin zda tu wyłącznie farba hydrofobowa, czyli taka, która nie boi się wilgoci. Wśród wyrobów dostępnych na rynku z pewnością wyróżnia Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka. Jest plamoodporna i hydrofobowa oraz odporna na szorowanie*, dzięki czemu zmyjemy zabrudzenia z powłoki bez obaw o jej uszkodzenie.

Nasze podejście do kuchni znacznie ewoluowało. Gotowanie to już nie przykry obowiązek, a raczej atrakcyjna forma spędzania czasu. Zadbajmy zatem o to, aby wystrój pomieszczenia zachęcał do eksperymentów.

*Farba Dulux EasyCare do ścian i sufitu spełnia wymogi najwyższego, 1. rodzaju wg polskiej normy PN-C 81914: 2002. Każda farba z rodzaju 1, po 200 cyklach szorowania na mokro, posiada ubytek grubości powłoki nie większy, niż 70 μm. Dulux EasyCare po 2000 cykli szorowania (10 krotność wymogów normy) posiada ubytek powłoki poniżej 10 μm. Badania odporności zostały potwierdzone przez Instytut IMPiB w Gliwicach.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...