Kup tester koloru online
Dobrze cię widzieć!
W przeciwnym razie zaloguj się przez e-mail.
Witamy w Dulux
W przeciwnym razie zaloguj się przez e-mail.
Połączyć z e-mailem
Registration complete
Successfully registered, please login
Registration complete
Zapomniałeś swojego hasła?
Wprowadź adres e-mail powiązany z Twoim kontem
Zapomniałeś swojego hasła?
Jeśli e-mail jest prawidłowy, otrzymasz wkrótce na niego instrukcję, jak zresetować hasło
Zapomniałeś swojego hasła?
Aby uzyskać bardziej dopasowane inspiracje, odpowiedz na 3 pytania poniżej.
Dziękuję za rejestrację
Od teraz będziemy przesyłać do Ciebie newslettery pełne kolorystycznych inspiracji.
Usuń konto
Jak wybrać kolory elewacji? Poradnik krok po kroku
Wybór koloru elewacji to jedna z ważniejszych decyzji podejmowanych na etapie projektowania domu. Dobrze dobrana elewacja powinna pasować do dachu i najbliższego otoczenia budynku, ale też komponować się z krajobrazem. Na co jeszcze zwrócić uwagę oraz jak wybrać kolor elewacji? Kilka podpowiedzi w naszym poradniku!
Opracowując pomysł na elewację domu, a dokładniej – na jej kolor, nie możemy dać się ponieść totalnej, estetycznej swobodzie i niczym nieskrępowanej architektonicznej fantazji. Co prawda jest tu sporo miejsca na indywidualne podejście i kreatywność, ale jednocześnie tematyka dobierania kolorów elewacji obwarowana jest wieloma regułami. Warto je przestrzegać, aby osiągnąć dobry, a nawet świetny efekt. Ekspert Dulux tłumaczy, jak wybrać kolor elewacji.
Jak wybrać kolor elewacji domu? Podstawowe zasady
Kolor elewacji nie może być przypadkowy. Wręcz przeciwnie: to wypadkowa wielu zmiennych i jeden z elementów równania.
- *styl budynku
W pierwszej kolejności pod uwagę należy wziąć charakter oraz styl domu. Budynki o nowoczesnej, wręcz futurystycznej architekturze pozostawiają nam znacznie więcej swobody niż klasyczne bryły, którymi rządzi zazwyczaj ściśle określony „paint code”. Podobnie w sytuacji, gdy projekt budynku uwzględnia dużą liczbą detali, jak cokoły, obramowania okien czy wykusze. Jeśli dodamy do tego intensywniejszą barwę… możemy przesadzić.
- *otoczenie
Istotnym kryterium doboru koloru elewacji jest również otoczenie budynku. Możliwe, że sąsiedztwo i okoliczne budynki narzucają nam konkretną kolorystykę. Dom z czerwonymi ścianami na tle błękitnych zabudowań zbytnio rzucałby się w oczy i niepotrzebnie przykuwał uwagę, prawda? Jeśli budynek jest zaś zlokalizowany na otwartej przestrzeni, mamy większą dowolność w wyborze kolorystyki. Z drugiej strony natura (pola oraz lasy, może jezioro w pobliżu) również powinna stanowić punkt odniesienia.
- *kolor dachu
I wreszcie! Kolor dachu może podsunąć nam pomysł na elewację domu. Dlaczego przeważnie obowiązuje właśnie taka kolejność doboru kolorystyki, najpierw dach, następnie elewacja, a nie odwrotnie? Jest to uzależnione od często raczej ograniczonej kolorystyki pokryć dachowych. Choć zdarzają się połacie dachowe w zaskakujących, intensywniejszych kolorach, najczęściej decydujemy się na odcienie brązu, czerwieni, szarości, czerni, ewentualnie zieleni. Do brązów oraz czerwieni, czyli ciepłych tonacji, pasują inne, rozgrzewające odcienie, np. beżowy czy magnolii. Z czerniami, szarościami i zieleniami natomiast doskonale będą komponować się lekkie szarości oraz biel (kontrasty są bowiem zawsze w modzie!).
- *detale
Dobierając kolory elewacji, musimy pamiętać również o barwie stolarki okiennej i drzwiowej oraz rynien i rur spustowych, ale także schodów czy podestów.
Piękne kolory elewacji – tylko z dobrą farbą
Należy mieć na uwadze, że znakomity efekt w ogromnym stopniu uzależniony jest od zastosowania odpowiedniego produktu. Odpowiedniego, czyli dopasowanego do potrzeb podłoża, a także czynników zewnętrznych, które będą nań oddziaływać. Farba do elewacji ma za zadanie zabezpieczyć ją przed oddziaływaniem wilgoci i deszczu, promieniowania słonecznego, rozwojem pleśni i grzybów. W zależności od potrzeb i wymagań sięgnijmy po matową farbę akrylową Dulux Weathershield Extreme Protection (trwałość powłoki wynosi aż do 15 lat! dużym plusem jest tu również elastyczność powłoki, dzięki czemu nie dochodzi do powstawania mikropęknięć podczas jej „pracy” wraz z podłożem, oraz jednoczesna ochrona przed wykwitami solnymi) lub Dulux Weathershield Complete Protection (ten preparat tworzy zaś powłoki odporne na zabrudzenia oraz rozwój grzybów, pleśni i alg).
Pamiętajmy, że to, jak będzie prezentował się wybrany przez nas kolor elewacji, zależy od wielu różnych czynników, m.in. architektury otoczenia, planu posesji itd. Dobrym rozwiązaniem jest zatem przetestowanie wypatrzonego odcienia np. za pomocą testerów farb. Tester produktu Dulux Weathershield pozwala na wymalowanie aż 2 mkw. powierzchni. Nanieśmy wyrób na fragmenty elewacji w różnych jej punktach, aby ocenić, jak wygląda pomalowana ściana w pełnym słońcu, w cieniu, w godzinach porannych oraz popołudniowych.
Dobry pomysł na elewację domu to taki, który jest mocno osadzony w rzeczywistości i bazuje na kilku czynnikach, jak kolory zastosowane w otoczeniu czy styl budynku. Jednocześnie nie bójmy się (nieco) ryzykować, stawiając na oryginalne łączenie kolorów i kombinacje.
Dodaj nową pracę
Dodaj nową pracę
Edytuj pracę
Usuń zadanie
Jesteś pewny? Wszystkie notatki, zdjęcia i zapisane elementy zostaną usunięte.
Zapisz kolor
Zapisz zadanie
Zapisz produkt
Zapisz zadanie