Kolory ścian - inspiracje dla nowoczesnych wnętrz

Zastanawiasz się, jak wybrać kolory ścian, dzięki którym Twoje mieszkanie będzie wyglądało modnie i nowocześnie? Przeczytaj, skąd czerpać inspiracje i pomysły.

Nowoczesne wnętrze nie boi się odważnych kolorów – czy to na poziomie mebli i dodatków, czy też samych ścian. Jeśli chcemy stworzyć piękny dom lub mieszkanie w stylu nowoczesnym, zestawiajmy ze sobą różne wzory i faktury, testujmy nieco niekonwencjonalne połączenia, bawmy się formą. Jednocześnie pamiętajmy, że nowoczesność we wnętrzu oznacza ograniczenie i umiar. Nie sprawdzi się tu przeładowanie i nagromadzenie detali, sprzętów czy pamiątek. Podpowiadamy, jak urządzić nowoczesną aranżację oraz jak dobrać nowoczesne kolory ścian.

Kolory ścian – inspiracje

Nowoczesne kolory ścian - inspiracje
Nowoczesne kolory scian - inspiracje

Planując nowoczesną aranżację, dokładnie przemyślmy kolory ścian. Inspiracje są niemal na wyciagnięcie ręki! Przede wszystkim przejrzyjmy popularne serwisy o tematyce wnętrzarskiej, strony projektantów i designerów, poświęcone projektowaniu wnętrz fanpage’e czy na konta Instagramie. Strony fanowskie na Facebooku czy Instagramie są często prowadzone przez prawdziwych pasjonatów, możemy więc tu znaleźć podpowiedzi, jak połączyć dane kolory, jak dobrać ich proporcje oraz dopasować dodatki. Ogromną bazę pomysłów stanowi Pinterest, który daje nam dostęp do tablic posegregowanych według tematów czy kolorów. Świetną metodą jest również tworzenie własnych mood boardów, czyli tablic lub kartek ozdobionych wycinkami z gazet i czasopism ze zdjęciami przedstawiającymi piękne stylizacje.

Nowoczesne kolory ścian: co wybrać?

Nowoczesne kolory ścian - inspiracje
Nowoczesne kolory scian - inspiracje 2

Jeśli przeanalizujemy fotografie przedstawiające nowoczesne wnętrza, na pewno wypatrzymy w nich pewne cechy wspólne. Jedną z nich są kolory. Nowoczesne kolory ścian wpisują się zazwyczaj w jedną z dwóch zasad: minimalizmu lub wnętrzarskiej odwagi. Minimalistyczne aranżacje bazują przede wszystkim na stonowanych, eleganckich i nieco surowych odcieniach szarości i błękitu. Zimne barwy sprawiają, że salon czy sypialnia nabierają nowoczesnego, modnego wyrazu. Dobrze sprawdza się tu również biel, która tworzy niebanalne tło dla mebli, sprzętów i materiałów. Im mniej barw, tym lepiej – nie powinniśmy przeładowywać minimalistycznej aranżacji kolejnymi elementami.

Nowoczesne kolory ścian - inspiracje
Nowoczesne kolory scian - inspiracje 3

Co z kolei cechuje odważne, nowoczesne wnętrze? Nieoczywiste kompozycje kolorystyczne! Jeśli chcemy, aby pomieszczenie prezentowało się modnie, a jednocześnie świeżo i niebanalnie, bawmy się różnymi odcieniami. Ciepły odcień szarości (np. Solidny Szary Beż) możemy tym samym zestawić z nasyconym odcieniem wina. Magnetyzującą błękitną tonację (może Lodowy Brzask?) zaś z interesującym, pozytywnym różem (jak Różane Perfumy). Dobrym pomysłem jest połączenie dwóch intensywnym odcieni, jak niemal grafitowy Najmocniejszy Szary oraz głęboki, fioletowy Zapach Prowansji z lekką szarością.

Myślmy niekonwencjonalnie nie tylko o kolorach we wnętrzu, ale również o miejscach ich wykorzystania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na nietypowy kolor pomalować także sufit. Doskonałym pomysłem jest też kolorowa wnęka okienna czy otwór drzwiowy. Na magnetyzujący odcień pomalować możemy również listwy przypodłogowe lub pasek ściany wzdłuż sufitu.

Jedyną zasadą, której należy przestrzegać, jest reguła umiaru. Zarówno na poziomie kolorów, jak i mebli. Nowoczesne wnętrza najlepiej prezentują się, jeśli ograniczymy liczbę barw i dodatków. Jednocześnie powinniśmy dokładnie przemyśleć odcienie sprzętów, narzut czy zasłon. Pamiętajmy, że one również stanowią część składową kolorystycznej kompozycji – wnętrze jest przecież postrzegane jako całość, a nie rozkładane na czynniki pierwsze.