Klasyczna kuchnia

Kuchnia w stylu klasycznym - pomysły i aranżacje

Szukasz pomysłu na ponadczasową aranżację kuchni? Zobacz nasze pomysły na klasyczne, ale modne aranżacje kuchni. Przeczytaj, jakie kolory ścian sprawdzą się najlepiej.

Klasyka w kuchni oznacza aranżacyjny spokój i opanowanie. Wszystkie elementy, detale i kolory są do siebie doskonale dopasowane, dzięki czemu uzyskujemy wrażenie ładu i harmonii. Styl klasyczny w kuchni stawia na ponadczasowość, estetyczne uporządkowanie i konsekwencja są tu więc łatwe do osiągnięcia.

Kuchnia klasyczna – podstawy stylu

Klasyka oznacza ponadczasowość. Mimo zmieniających się kanonów piękna, mód i trendów styl klasyczny w kuchni to nadal jedna z najchętniej wybieranych konwencji w aranżacji. Klasyczna kuchnia jest elegancka, ponadczasowa i uniwersalna, stanowi kwintesencję dobrego smaku. To perfekcyjne rozwiązanie, jeśli chcemy stworzyć spójną, stonowaną aranżację, która nie znudzi nam się przez wiele kolejnych lat.

Kuchnia klasyczna i klasyczne kolory

Co więcej, dzięki temu, że kuchnia w stylu klasycznym nie poddaje się działaniu czasu, możemy potraktować ją jako bazę, podstawę i nieco zmieniać jej charakter np. co kilka lat. Wystarczy wprowadzić inną kolorystykę detali, zawiesić firanki czy kupić inny dywanik lub zamienić porcelanowe filiżanki na szklane słoiczki z przyprawami, aby lekko odświeżyć aranżację.

Jak pomalować kuchnię w stylu klasycznym?

Czy istnieją barwy, które możemy uznać za klasyczne? Okazuje się, że tak! Jeśli chcemy wypracować eleganckie, niemal luksusowe wnętrze, pomyślmy o pochodnych bieli. Zamiast podstawowych odcieni (które mogą zbytnio wychłodzić pomieszczenie) wybierzmy tonacje o ciepłym zabarwieniu, wyraźnie sympatyzujące z kremami i beżami. Doskonale zagra tu Waniliowa Poświata, dobrze sprawdzi się Ponadczasowa Sepia, idealnie poradzi sobie również Antyczny Marmur. Jeśli zależy nam na nieco bardziej wyrazistej kolorystyce, pomyślmy o klasycznych beżach, jak chociażby Beżowy Pled. Następne w kolejce są nasycone brązy, np. kuszący Krem Kakaowy, a także Mocna Kawa. Jeżeli zaś szukamy wyjątkowo eleganckich kolorów, co do których możemy mieć pewność, że nigdy nie wyjdą z mody, sięgnijmy po… czerń (koniecznie w wydaniu Nocnej Wyprawy).

Od bieli przeszliśmy do czerni. Nie oznacza to jednak wcale, że tym samym wyczerpaliśmy listę klasycznych kolorów do kuchni. Znakomicie prezentują się tu także odcienie pomarańczowe, szczególnie te rozmyte i raczej stonowane, jak Morelowy na Okrągło. Co ciekawe róże, zwłaszcza lekko przybrudzone również nie tracą na popularności.

Kuchnia w stylu klasycznym i klasyczne meble oraz dodatki

Jaką farbą pomalować kuchnię klasyczną?

Pamiętajmy, aby do malowania kuchni użyć specjalnych produktów, jak Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka. To farba przeznaczona do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności oraz takich, w których ryzyko powstawania plam jest większe. Tworzy hydrofobowe powłoki, co oznacza, że wszelkie płynne zabrudzenia spływają po powierzchni, zamiast wnikać w strukturę ścian. Jest odporna na zmywanie i ścieranie, np. wilgotną szmatką z dodatkiem delikatnego detergentu.  

Kuchnia klasyczna – drewniana i stylowa

Z czym kojarzy nam się klasyczny styl aranżacji wnętrz? Na pewno z drewnem. To element, którego absolutnie nie może zabraknąć w kuchni w stylu klasycznym. Pięknie się starzeje, z wiekiem szlachetnie i łatwo poddaje się renowacji, w związku z czym we wnętrzu, w którym liczy się ponadczasowość, sprawdzi się śpiewająco. Wybierzmy meble w naturalnym kolorze drewna. W przyszłości, podczas remontu z łatwością poddamy je renowacji i przemalujemy na odcień bieli, beżu, brązu lub… wina.

Drewniana klasyczna kuchnia to również pomieszczenie z drewnianą podłogą. Nie musimy obawiać się drewna w kuchni – wspomniana możliwość renowacji sprawia, że jest ono bardzo praktyczne. Poza tym wprowadza do aranżacji specyficzny, kameralny klimat.

Mniej popularnym elementem są z kolei drewniane panele ścienne lub boazeria. Szkoda, bo w kuchni w klasycznym wydaniu sprawdzi się naprawdę doskonale. Dość niecodziennym pomysłem jest chociażby drewniane wykończenie strefy przy roboczym blacie. Możemy zaaranżować w ten sposób niezbyt wysoki, kilkudziesięciocentymetrowy odcinek ściany lub zakryć ścianę drewnianymi panelami aż do sufitu i zawiesić na niej półki na wspornikach.

Drewno przewija się przez całość wnętrza. Jeśli chcemy podkreślić klasykę stylu, wybierzmy klasyczne drewniane krzesła. Dodamy aranżacji nieco więcej szyku, jeżeli proste nóżki, wymienimy na misternie rzeźbione. Dzięki temu nasza kuchnia powiadomi o swoich pałacowych aspiracjach.

Biała kuchnia klasyczna

Naturalny kolor drewna lub drewno w bieli: to dwa najbardziej popularne kierunki, jeśli chodzi o kuchenne meble i zabudowę. I jeden, i drugi świetnie wpisuje się w konwencję klasyczną. Białe klasyczne kuchnie to echo popularności konwencji skandynawskiej oraz rustykalnej. Widzimy w nich prostotę i skromność, która urzeka i czaruje.

Biel zda egzamin również, jeśli marzy nam się kuchnia klasyczna w nowoczesnym wydaniu. Wystarczy zamienić zabudowę z tradycyjnymi, frezowanymi frontami na minimalistyczne meble z prostymi drzwiczkami, najlepiej w lekkim połysku i bez żadnych gałek czy uchwytów.

Dodatki w kuchni klasycznej

Klasyczna kuchnia

Teraz czeka nas już tylko dobór dodatków. Kwestię detali najlepiej dopasować do charakteru wnętrza. Jeśli to klasyczna kuchnia rustykalna, w takim przypadku nagromadzenie przedmiotów jest wręcz wskazane – buduje klimat wnętrza. W przypadku nowoczesnej klasycznej kuchni tych detali i dodatków powinno być zdecydowanie mniej, do głosu dochodzi tu bowiem moda na minimalizm.

Może ceramika, również w formie dekoracji? Jeśli szukamy klasycznego, tradycyjnego elementu zawieśmy na ścianach kuchni ozdobne talerze i deseczki w charakterystyczne łowickie motywy lub niebieskie szlaczki. Właśnie wracają one do łask! Poza tym w klasycznej kuchni będą świetnie wyglądać ceramiczne lub blaszane pojemniki na przyprawy, szklane słoje na kasze i makarony, plecione, druciane koszyki na owoce, warzywa i świeże zioła. Nie zapomnijmy także o kuchennych tekstyliach. Ściereczki i ręczniczki, do tego obrusy, a nawet zazdrostki nadadzą aranżacji odrobinę przytulności.

Kuchnia w stylu klasycznym stawia na proste, sprawdzone rozwiązania. Znacznie bliżej jej do konwencji retro niż nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji. Dzięki temu klasyka w kuchni kojarzy nam się z domową przytulnością i swoistą kameralnością, mimo iż nie można jej odmówić elegancji.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...