Kwadratowa kuchnia aranzacje

Kwadratowa kuchnia – najlepsze kolory

Kwadratowa kuchnia to wdzięczne w aranżacji pomieszczenie. Co prawda, nie panuje to zupełna dowolność – m.in. jeśli chodzi o kolory – jednak nie ma również zbyt wielu ograniczeń. O czym należy pamiętać, malując kuchnię w kwadracie?

Pomieszczenia zaprojektowane na planie kwadratu są nieskomplikowane w aranżacji. Mamy tu spore pole do popisu, ponieważ nie ograniczają nas zaburzone proporcje wnętrza. Dobór kolorów należy więc uzależnić przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji oraz wybranego stylu. Oczywiście nie bez znaczenia są też wymiary pomieszczenia. Podpowiadamy, jak pomalować kuchnię w kwadracie.

Kuchnia w kwadracie: aranżacje i kolory w niewielkim pomieszczeniu

Kwadratowa kuchnia nie stwarza większych problemów kolorystycznych – jak chociażby pomieszczenie na planie prostokąta, długie i wąskie, które musimy malować w konkretny sposób. Co najwyżej, możemy zastosować parę trików, które pozwolą na optyczne powiększenie wnętrza. Jeśli miejsca w pomieszczeniu jest jak na lekarstwo, rozważmy jasną paletę barw. Dzięki jasnym, delikatnym, rozmytym barwom kuchnia w kwadracie będzie wydawała się większa niż jest w rzeczywistości. Punktem wyjścia mogą tu być pochodne bieli oraz jej kremowe odcienie, jak np. Antyczny Marmur z palety Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka.

Kwadratowa kuchnia aranzacje 2

Nieduża kuchnia kwadratowa: czy kontrasty się sprawdzą?

W niedużej kwadratowej kuchni uważajmy z kolei na wyraziste kontrasty. Pamiętajmy, że malując jedną ze ścian na intensywny, mocny kolor, sprawimy, że dwie przeciwległe ściany optycznie oddalą się od siebie. Zastanówmy się, czy na takim efekcie nam zależy. Możliwe, że lepszym rozwiązaniem jest wybór zbliżonych do siebie tonacji, np. odcieni położonych bardzo blisko siebie na palecie barw. Jeżeli zaś jesteśmy zdecydowani na takie, odważne połączenia, stosujmy regułę umiarkowania: nie sięgajmy po przeciwległe, całkowicie odmienne kolory, spróbujmy wypracować pomiędzy nimi nić porozumienia. Doskonały duet tworzą np. lekki, rozmyty błękit oraz bardziej nasycony turkus.

Mała kwadratowa kuchnia – aranżacje z interesującym detalem 

Świetnym pomysłem jest również wprowadzanie odważniejszych akcentów kolorystycznych – nie na poziomie ściana-ściana, a detali. Obramowanie okna, odcinek ściany pod parapetem, fragment powierzchni za półkami lub przy kuchennym blacie znakomicie nadają się do takich eksperymentów. Dzięki temu mała kwadratowa kuchnia pozostanie harmonijna i proporcjonalna, a przy okazji – interesująca, wręcz magnetyzująca. Aby osiągnąć spektakularny efekt, przetestujmy takie odcienie jak Turkusowy Archipelag, Serce Tybetu bądź Szlachetną Purpurę z Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka.

A może duża kwadratowa kuchnia?

Kwadratowa kuchnia aranzacje 3

Większa kuchnia w kwadracie nie stawia przed nami większych wymagań, jeśli chodzi o dobór kolorów. Możemy zaplanować tu zarówno jasne, jak i ciemniejsze, bardziej nasycone barwy. Intensywne tonacje nie zaburzą proporcji, nie pomniejszą pomieszczenia. A jeśli nawet, to i tak nie wpłynie to na odbiór wnętrza i jego harmonijny układ. Oczywiście także tu należy kierować się zasadą umiaru – czyli sięgnąć po takie barwy, w towarzystwie których będziemy czuli się bezpiecznie i komfortowo.

Kuchnia w kwadracie – jak ją pomalować? Kierujmy się przede wszystkim wielkością pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest również styl wnętrza. Na szczęście możemy przebierać w pięknych, przykuwających wzrok odcieniach. 

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...