Mała sypialnia w stylu skandynawskim

Mała sypialnia również może być wygodna i stylowa. Przeczytaj, jak zaaranżować małą sypialnię w stylu skandynawskim. Zobacz inspiracje i modne aranżacje.

Niewielki metraż, wąskie pomieszczenie, niski sufit? Małe pomieszczenie również możemy urządzić ze smakiem! Ba! Niewielka przestrzeń sprawi, że założony efekt osiągniemy za pomocą zaledwie kilku dodatków, odpowiednich mebli, wybranych kolorów. Nie inaczej jest w przypadku stylu dalekiej, zimnej Północy. Mała sypialnia w stylu skandynawskim może uwieńczyć i doskonale podsumować wnętrze urządzone w tej konwencji.

Mała sypialnia skandynawska: dobierz kolory

Jak zaaranżować pokój o zdecydowanie niewielkim metrażu? Takie zadanie nauczy nas kompromisów i zapozna ze sztuką podejmowania decyzji. Stoimy bowiem przed zadaniem uzyskania „stylu w pigułce” – musimy osiągnąć dany efekt za pomocą ograniczonych środków wyrazu. Mała sypialnia skandynawska potrzebuje przede wszystkim odpowiednich kolorów. To one będą stanowić o stylu wnętrza, podpowiadać kierunek. Oczywiście stawiamy na zimną kolorystykę Północy, tonacje kojarzące nam się z lodem skuwającym rzeki i śnieżycą, która zaskakuje nas w środku dnia. Zaczynamy od odcieni sympatyzujących z bielą (jak Białe Noce), następnie przechodzimy w stronę jaśniejszych i ciemniejszych szarości (np. Okruch Lodu, Fińska Sauna i Skandynawska Prostota). Plejadę kolorów zamykają intensywne szarości (jak Zimowa cisza i Nocna wyprawa).

Biele, szarości, a także odcienie niebieskiego (np. Lodowy brzask) są wręcz idealne do stosowania w sypialni – koją nasze zszargane nerwy, uspokajają i ułatwiają odpoczynek. Co więcej, doskonale nadają się do niewielkich pomieszczeń! Jasne tonacje wizualnie powiększą wnętrze. Także jeśli rozpoczynamy projekt pt. „sypialnia na poddaszu w stylu skandynawskim” stonowane, rozmyte kolory będą strzałem w dziesiątkę – pomogą nam oswoić przestrzeń pod skosami.

Mała sypialnia w stylu skandynawskim: nie zapomnij o dodatkach

Mała sypialnia w stylu skandynawskim 2
Mala sypialnia w stylu skandynawskim 2

Kolory to podstawa, jednak musimy pamiętać także o odpowiednich sprzętach, które nadadzą wnętrzu pożądanego charakteru. Mała sypialnia skandynawska nie może obejść się bez dużego, wygodnego łóżka – obowiązkowo z naturalnego drewna. Wybierzmy jasne drewno z widocznym rysunkiem słojów, choć drewno bielone czy ciemniejsze, egzotyczne równie dobrze wpisze się w aranżację. Do tego dobierzmy stoliczki nocne z takiego samego materiału. O tym, czy w pomieszczeniu zmieści się coś jeszcze, decyduje metraż. Warto wstawić tu wygodny, tapicerowany fotel oraz klasyczną toaletkę. Pięknie będzie się prezentować też surowa ława, która posłuży nam np. jako półka na książki.

W dziedzinie dodatków także panuje moda na naturalność. Sięgnijmy po proste materiały: wełniany pled, lnianą narzutę, dywanik z miękkiej owczej skóry. Nie zapomnijmy o charakterystycznych akcentach kolorystycznych, które przełamią jednostajność panującą na poziomie kolorów mebli i ścian – kontrast jest tu jak najbardziej wskazany. Aranżację uzupełnią więc interesujące oprawy lamp, przyciągające wzrok za sprawą intrygującej barwy, np. żółtej, czerwonej czy granatowej; designerski wazonik oraz stylowy zegar.

Mała skandynawska sypialnia (szczególnie sypialnia na poddaszu w stylu skandynawskim) potrzebuje odpowiedniej oprawy kolorystycznej. Szczegółowego zaplanowania wymagają zarówno barwy ścian, jak i dodatków. Jeśli uda nam się wypracować tu złoty środek, niewielki metraż pomieszczenia nie będzie stanowić najmniejszego problemu.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...