Na co zwrócić uwagę przy malowaniu boazerii?

Drewniane ściany - jak malować boazerię na ścianach

Drewniana okładzina ścian, określana popularnie mianem boazerii, znów wraca do łask. Mimo, iż do niedawna kojarzyła się z czasami słusznie minionymi, to współcześnie zaczyna odgrywać coraz większą rolę w kontekście aranżowania nowoczesnych przestrzeni mieszkalnych. Jeśli mamy w pomieszczeniu starą okładzinę, która swoje najlepsze lata ma już za sobą, to możemy przeprowadzić jej gruntowną renowację. Malowanie boazerii przydaje się także w momencie, kiedy po kilku latach zauważymy na niej widoczne ślady eksploatacji. Jak w ogóle zabrać się za odnawianie takiego elementu oraz na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, aby nie popełnić poważnych błędów?

Boazeria na ścianach - czy warto poddawać ją renowacji?


Boazeria ścienna swój szczyt popularności przeżywała kilkadziesiąt lat temu. Wówczas była uważana za okładzinę wyjątkowo estetyczną i wpasowującą się w ówczesne normy. Wraz z biegiem lat zaczęto odchodzić od pomysłu montowania desek na ścianie, zamieniając tym samym starą tradycję na zupełnie nowe podejście aranżacyjne. Nowatorskie pomysły dekoratorów, m.in. ze Skandynawii, rzuciły nowe światło na przestrzenie obite tradycyjnymi deskami drewnianymi. Okazuje się, że dobrze utrzymana i zadbana boazeria może świetnie komponować się w minimalistycznych pomieszczeniach, wraz z innymi dekoracjami drewnianymi w stylu skandynawskim. Jeśli posiadamy nieco zużytą już boazerię na ścianach, to tematem wartym przemyślenia jest całościowa renowacja boazerii drewnianej. Jak pokazuje praktyka, cały ten proces nie jest wcale trudny w realizacji. Jeśli zastanawiamy się, czym pomalować starą boazerię, to mamy dobrą wiadomość - wystarczy wytrzymała farba renowacyjna do drewna, która nada przestrzeni nowego wyglądu. I to bez konieczności zrywania elementów drewnianych ze ścian. Taki remont może zupełnie odmienić oblicze naszego pomieszczenia.

Czy boazerię warto poddawać renowacij?

Jakie farby do malowania boazerii drewnianej są polecane?


Przede wszystkim należy zastanowić się nad planowanym efektem prac. Boazeria jest dodatkiem do całego pomieszczenia, dlatego remont należy potraktować całościowo. Dobrze dobrana farba do odnawiania boazerii będzie miała bezpośredni wpływ na rezultat końcowy, jaki otrzymamy w efekcie przeprowadzonych prac. Zatem, jaka farba do boazerii będzie tą najlepszą? Warto postawić na produkt sprawdzony, który jest przeznaczony do elementów drewnianych. Chodzi przecież o to, aby remont dał natychmiastowy – i co najważniejsze – długotrwały efekt. Farba do boazerii drewnianej w postaci serii Dulux Szybka Odnowa Boazerie do tego typu materiałów wydaje się być strzałem w dziesiątkę. Dlaczego? Choćby ze względu na optymalne parametry pokrywające, dzięki czemu nie trzeba inwestować w dodatkowe produkty takie jak podkłady. Powłoka nanoszona na drewniane podłoże znakomicie przylega do często nierównomiernej powierzchni boazerii, czyniąc z niej zupełnie nowy i znakomicie odświeżony element wystroju wnętrza. Proces renowacji jest prosty i sprowadza się do czterech kroków. Po pierwsze, boazeria musi być dokładnie oczyszczona ze słabo przylegających powłok. Następnie należy jej powierzchnię umyć i pozostawić do wyschnięcia. Ewentualne nierówności powinny być wygładzone za pomocą masy szpachlowej. Na koniec należy powierzchnię dokładnie zmatowić i odpylić. Wówczas można brać się do malowania.

 

Czy malowanie drewna farbą do ścian ma sens?


Farby renowacyjne do boazerii cechuje wysoka wydajność i zdumiewający efekt końcowy, który sprawi, że wnętrze zyska nowego kolorytu. Nie bez przyczyny boazeria była niegdyś wykorzystywana do wykańczania mieszkań. Oprócz ciekawego efektu wizualnego, deski montowane do ściany izolowały dodatkowo przestrzeń, co zapobiegało nadmiernej utracie ciepła z pomieszczenia. Dobra farba do malowania boazerii drewnianej pomoże nam nie tylko odnowić mieszkanie, ale także porzucić myśli o gruntownym remoncie pomieszczenia. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby stosować dedykowane farby renowacyjne do boazerii, nie zaś zwykłe emulsje ścienne. Dlaczego to ważne? Choćby ze względu na właściwości kryjące i parametry produktu renowacyjnego. W specyfikacji farb do malowania boazerii drewnianej znajdują się adnotacje, które wskazują na konieczność nakładania przynajmniej kilku warstw – docelowo dwóch, aplikowanych w około 6-godzinnych odstępach. Zatem, jak pomalować boazerię drewnianą? Wystarczy zakupić odpowiedni produkt, oczyścić boazerię z kurzu i brudu, zmatowić i zacząć prace renowacyjne. Sprawnie wykonana odnowa nie zajmie więcej, niż jeden dzień.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...