Jak pomalować kaloryfer

Malowanie kaloryfera krok po kroku

Może i nadal działa, ale zupełnie nie zachwyca. Niby niczego mu nie brakuje, ale ten pożółkły kolor, który stanowi już tylko nikłe wspomnienie bieli… Jeśli wygląd grzejnika budzi zastrzeżenia, zaplanujmy jego renowację. Eksperci Dulux podpowiadają, jak i czym pomalować kaloryfer.

Malowanie kaloryfera tylko z odpowiednią farbą

Miejmy na uwadze, że malowanie elementów instalacji centralnego ogrzewania obwarowane jest wieloma wymaganiami. Nie każdy wyrób się do tego nadaje! Farba do malowania kaloryferów powinna być przede wszystkim odporna na długotrwałe oddziaływanie wysokich temperatur, inaczej powłoka szybko zaczęłaby niszczeć i odspajać od podłoża lub po pewnym czasie – żółknąć lub tracić swój pierwotny, głęboki kolor. Istotna jest ponadto odporność mechaniczna.

malowanie kaloryfera wałkiem - dulux rapidry

Czym pomalować kaloryfer? To jasne, że szukamy farby o bardzo dobrych parametrach wytrzymałościowych. Egzamin na piątkę zda uniwersalna farba Dulux Rapidry. Po pierwsze, nadaje się m.in. do drewna, metalu oraz PCV. Po drugie, jest odporna na działanie ciepła. Nie ma mowy o łuszczeniu się powłoki czy jej żółknięciu, a co najwyżej o zmianie stopnia połysku, co jednak w żadnej sposób nie wpływa na estetykę wykończenia. Po trzecie, Dulux Rapidry tworzy powłoki bardzo odporne na szorowanie (można myć je wodą z dodatkiem delikatnego detergentu, więc nie będzie najmniejszego problemu z utrzymaniem grzejnika w czystości), uderzenia i zarysowania, a także – co interesujące – działanie światła czy czynników atmosferycznych, w związku z czym znajduje zastosowanie również w renowacji powierzchni na zewnątrz budynku.

Jak pomalować kaloryfer? Instrukcja krok po kroku

Malowanie kaloryfera - potrzebne narzędzia

Malowanie kaloryfera rozpoczynamy od dokładnego przygotowania jego powierzchni.

Krok 1.

Najpierw upewnijmy się, czy urządzenie jest zimne. Renowację najlepiej zaplanować poza sezonem grzewczym, choć wystarczy też kilka godzin wcześniej przekręcić termostat.

Krok 2.

Zabezpieczanie otoczenia kaloryfera przed malowaniem

W pierwszej kolejności dokładnie zabezpieczmy otoczenie urządzenia – oklejmy szeroką taśmą malarską ścianę dookoła grzejnika oraz rozłóżmy folię ochronną na podłodze.

Krok 3.

Następnie usuńmy wszelkie stare, łuszczące się powłoki malarskie. Najłatwiej jest do tego zastosować gruboziarnisty bloczek ścierny.

Krok 4.

Zmatowienie kaloryfera przed malowaniem

Matowimy powierzchnię. Jeśli powłoka jest w dobrym stanie, zamiast ją usuwać, od razu przystępujemy do zmatowienia grzejnika za pomocą drobnoziarnistego bloczka ściernego.

Krok 5.

Odpylamy kaloryfer.

Krok 6.

Oczyszczenie kaloryfera przed malowaniem

Myjemy urządzenie – choć większość plam usunęliśmy podczas szlifowania, upewnijmy się, czy nie ma na powierzchni uporczywych zabrudzeń czy zacieków.

Krok 7.

Po wyschnięciu grzejnik jest gotowy do malowania. Dobrym zwyczajem jest wykonanie wymalowania próbnego – jeśli nie usunęliśmy w całości poprzedniej powłoki. Jeśli efekt nas nie zadowoli, oznacza to, że musimy zeszlifować starą warstwę farby i ponownie przygotować urządzenie.

Krok 8.

Malowanie kaloryfera pędzlem

Jak pomalować kaloryfer? To oczywiście zależy od projektu urządzenia. Jeśli odnawiamy stary, żeliwny grzejnik lub urządzenie o tradycyjnym kształcie, będziemy potrzebowali małego, standardowego pędzelka oraz pędzla na dłuższej rączce, dzięki której pokryjemy farbą trudno dostępne miejsca. Kiedy już nałożymy wyrób na załamania i zakamarki, możemy sięgnąć po większy pędzel lub mały wałek i pomalować większe powierzchnie.

Krok 9.

Nakładanie wałkiem drugiej warstwy na kaloryfer

Jeśli do malowania kaloryfera wybraliśmy Dulux Rapidry, dobry efekt osiągniemy dzięki dwóm warstwom farby. Za każdym razem postępujmy wedle tej samej instrukcji – najpierw nakładajmy farbę na trudnodostępne miejsca, następnie większe powierzchnie. To wyrób szybkoschnący, pomiędzy kolejnymi warstwami wystarczy odczekać jedyne 2-4 godziny.

Krok 10.

Pamiętajmy, że nowa powłoka malarska musi się utwardzić. Dlatego przed ponownym włączeniem urządzenia należy poczekać min. 48 godzin.

Jak odnowić kaloryfer? Pomysł na kaloryfer

Pomalowany fragment instalacji

Odświeżenie bieli to tylko jeden z możliwych wariantów. Tak naprawdę możliwości jest tyle, ile kolorów w palecie. Dulux Rapidry kusi nas pięknymi żółtymi odcieniami, tonacjami zieleni, błękitu i szarości. Projektanci zachęcają bowiem, aby bawić się kolorem, a elementom użytkowym dać walory dekoracyjne. Przykuwający wzrok grzejnik, a nawet kolorowe elementy instalacji staną się bardzo oryginalną ozdobą wnętrza.