Malowanie drewnianej komody

Malowanie komody drewnianej krok po kroku

Odświeżenia wymagają nie tylko ściany, ale i meble! Wymiana sprzętów to w końcu tylko jeden z możliwych wariantów. Sprawdź, jak przeprowadzić malowanie komody krok po kroku, aby dopiąć odmienioną aranżację na ostatni guzik.

Malowanie jest najprostszym, najszybszym i przy tym ekonomicznym sposobem na odświeżenie wystroju. Wystarczy zmienić lub pogłębić odcień ścian albo wybrać całkowicie nowe barwy, aby przeprowadzić we wnętrzu metamorfozę. Pamiętajmy, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. A apetyt na kolory – w trakcie malowania. Dlatego nie odkładajmy pędzli na

bok, tylko od razu zaplanujmy renowację mebli  lub pędźmy do IKEA po zwykłą drewnianą komodę i nadajmy jej nowego wyrazu. Jak odnowić komodę z drewna i wpasować ją w nową aranżację? To superprosty zabieg, który przynosi świetny efekt.

Jak pomalować komodę? Instrukcja krok po kroku

Krok 1.

Narzędzia potrzebne do pomalowania drewnianej komody

W pierwszej kolejności powinniśmy skompletować niezbędne narzędzia, akcesoria i produkty. Będziemy potrzebować przede wszystkim śrubokręta, papieru ściernego, małego pędzla, małego wałka, kuwety malarskiej, folii malarskiej lub ryz papieru, miękkiej szmatki lub gąbki i wiaderka, farby nadającej się do malowania drewna oraz mieszadła.

Do malowania komody perfekcyjnie sprawdzi się Dulux Rapidry, uniwersalna farba, którą możemy zastosować nie tyko do drewna, ale i PCV, metalu. Jest wydajna i łatwa w aplikacji, schnie bardzo szybko i ma neutralny zapach.

Krok 2.

Odkręcanie uchwytów przed malowaniem komody

Odkręcamy uchwyty lub gałki, aby ułatwić sobie malowanie frontów.

Krok 3.

Wyciąganie szuflad z komody przed malowaniem

Wyciągamy szuflady i ustawiamy je frontem do góry na zabezpieczonej folią lub papierem podłodze. Cały mebel również przenosimy w przygotowane miejsce.

Krok 4.

Czyszczenie powierzchni przed malowaniem

Oczyszczamy powierzchnię z łuszczących się, słabo trzymających się powierzchni powłok malarskich lub lakierniczych za pomocą papieru ściernego (najpierw gruboziarnistego, następnie drobnoziarnistego). Jeśli poprzednia warstwa jest w dobrym stanie, możemy jedynie ją zmatowić drobnoziarnistym papierem. Pamiętajmy, że poruszamy się wzdłuż kierunku słojów, nigdy w poprzek!

Krok 5.

Odpylamy mebel oraz go myjemy. Musimy pozbyć się wszelkich plam, których nie usunęliśmy podczas szlifowania, szczególnie tłustych zabrudzeń, śladów żywicy itd. Pozostawiamy komodę do całkowitego wyschnięcia.

Krok 6.

Mieszanie farby Dulux Rapidry przed pomalowaniem komody

Dokładnie mieszamy farbę w opakowaniu.

Krok 7.

Jeśli nie usunęliśmy w całości poprzedniej powłoki malarskiej, najpierw wykonajmy tzw. wymalowanie próbne, czyli test na małym, niewidocznym fragmencie powierzchni. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące efekty, oznacza to, że musimy zeszlifować całą warstwę farby lub lakieru.

Krok 8.

Malowanie frontów szuflad

Malowanie komody rozpoczynamy od frontów, następnie zaś malujemy korpus. Nakładajmy farbę długimi, równymi ruchami, w pierwszej kolejności na detale, zdobienia czy załamania (za pomocą pędzelka) lub od razu na całość (za pomocą wałka). Po wyschnięciu pierwszej warstwy (w przypadku Dulux Rapidry trwa to zaledwie 2-4 godziny) rozprowadzamy kolejną, w ten sam sposób.

Jak pomalować komodę, czyli najpiękniejsze kolory

Malowanie komody wałkiem

Popularność tematyki DIY sprawiła, że masowo zaczęliśmy malować komody na biało. Nic dziwnego: pociągnięte białą emalią meble prezentują się niezwykle uroczo, romantycznie, ale i bardzo modnie! Białe drewno sprawdzi się m.in. w topowej konwencji skandynawskiej, ale i wnętrzach rustykalnych czy minimalistycznych. Oprócz tego doskonale wypadają tu szarość oraz błękit. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie mocniejszym kolorom. Jeżeli chcemy, aby komoda stała się swoistym centrum aranżacji, postawmy na niebanalny turkus lub głęboką zieleń.

Komoda po malowaniu

Jeśli zależy nam zaś na nietuzinkowym, ale dość subtelnym efekcie, możemy zaplanować malowanie komody w dwóch kolorach. Na inny, wyrazisty odcień pomalujmy… boki szuflad. Oryginalna barwa da o sobie znać dopiero po wysunięciu szuflady.