malowanie natryskowe sufitu

Malowanie natryskowe ścian od A do Z

Zastanawiasz się nad natryskowym malowaniem ścian? Przeczytaj, na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem prac oraz jaką farbę do malowania natryskowego wybrać.

Malowanie natryskowe pomoże Ci zapomnieć o śladach pędzla czy wałka, a poza tym sprawi, że znacznie szybciej uporasz się z remontem. Oto kompendium wiedzy dotyczącej tej metody malowania.

Co to malowanie natryskowe?

Malowanie natryskowe ścian to metoda, w której nie potrzebujemy pędzla czy wałka. Strumień farby ma postać bardzo drobnych kropelek i jest natryskiwany na malowaną powierzchnię.

Dwa podstawowe systemy malowania natryskowego to:

- malowanie natryskowe pneumatyczne

- oraz malowanie natryskowe hydrodynamiczne.

W pierwszym przypadku farba jest rozbijana na kropelki pod wpływem sprężonego powietrza, w drugim zaś jest poddawana oddziaływaniu wysokiego ciśnienia.

Malowanie natryskowe ścian – opinie użytkowników

Dlaczego na malowanie natryskowe ścian decydują się nie tylko ekipy remontowe, ale również osoby przeprowadzające prace samodzielnie? Taka metoda malowania znacznie przyspiesza ten etap prac, w związku z czym remont generuje niższe koszty. Co więcej, pozwala na uzyskanie bardzo dobrego efektu, czyli równomiernego wymalowania. To dobry sposób na pomalowanie ściany np. strukturalnej, takiej o nieregularnej strukturze, ale też detali na ścianie, jak sztukateria.

Należy mieć na uwadze, że efekt końcowy w ogromnej mierze zależy od doświadczenia osoby przeprowadzającej prace. Dlatego przed rozpoczęciem malowania właściwego warto wypróbować urządzenie oraz spróbować paru ustawień dysz i strumienia farby, najlepiej na niewielkim i mało wyeksponowanym fragmencie powierzchni.

Malowanie natryskowe w pytaniach i odpowiedziach

malowanie natryskowe jaka farba

- Czy możliwe jest malowanie natryskowe sufitu?

Oczywiście – jeśli decydujesz się na malowanie natryskowe ścian, pomaluj w ten sposób również sufity. To rozwiązanie, które sprawdzi się także przy sufitach ze sztukaterią czy innymi detalami.

- Czy malowanie natryskowe elewacji to dobry pomysł?

Bardzo dobry, ponieważ mamy tu do czynienia zazwyczaj ze znaczną powierzchnią, której pomalowanie za pomocą wałków zajęłoby sporo czasu. Malowanie natryskiem pozwala na szybsze i bardziej precyzyjne pokrycie farbą ścian zewnętrznych budynku.

- Czy malowanie natryskowe drewna to dobra metoda?

Natrysk nie sprawdza się jako metoda malowania drewna. Wyrób należy wcierać w drewno pędzlem lub wałkiem, z kolei natryskiwana farba osiada jedynie na jego powierzchni.

- Jaka jest cena malowania natryskowego?

Panuje opinia, że natrysk pozwala na ograniczenie zużycia wyrobu, dzięki czemu malowanie jest tańsze. To jednak kwestia bardzo indywidualna, zależna m.in. od wydajności farby, ustawienia parametrów pracy sprzętu, doświadczenia itp.

- Czy natryskowo można malować dowolną farbą?

Nie. Do natryskowego malowania ścian nadają się tylko te farby, których producent dopuszcza takie zastosowanie.

Jaka farba do malowania natryskowego?

Można spotkać się ze stwierdzeniem, że do malowania natryskowego nada się dowolna farba, wystarczy ją co najwyżej rozcieńczyć wodą. To jednak zbytnie uproszczenie. W tej kwestii należy zaufać producentowi, który najlepiej zna swoje produkty. Dlatego też, jeśli w karcie technicznej farby wśród opisanych metod nie wymieniono malowania natryskowego, oznacza to, że nie warto ryzykować. Malować natryskowo można np. farbami Dulux Idealny Sufit, Dulux Acryl Matt 3in1 i Dulux Absolute White.  

W kacie technicznej wybranego produktu szukaj również informacji dotyczących rodzaju natrysku, zalecanego modelu urządzenia oraz parametrów jego pracy (ciśnienia roboczego, średnicy dyszy, kąta natrysku oraz rozcieńczenia). Tylko zastosowanie się do tych wytycznych pozwoli na osiągnięcie dobrego rezultatu.

Malowanie natryskowe – porady na start

Aby uzyskać pożądany efekt, należy prawidłowo przeprowadzić cały proces odnawiania ścian, nie tylko malowania. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie powierzchni do malowania.

W pierwszej kolejności należy usunąć ze ścian stare, łuszczące się powłoki, odpylić powierzchnię oraz zmyć pozostałe zabrudzenia i zatłuszczenia. Jeśli to konieczne, uzupełnij ubytki, ponownie odpyl ściany i zagruntuj fragmenty lub całą powierzchnię, w zależności od potrzeb.

Przygotuj urządzenie do malowania natryskowego. Pistolet utrzymuj w stałej odległości od powierzchni. Wykonuj ruch dłonią w linii prostej, pozwoli Ci to równomiernie pomalować ścianę. Nałóż tyle warstw, ile zaleca producent. Upewnij się, jaki jest ich czas schnięcia.

Natryskowe malowanie ścian i sufitów to dobry pomysł, aby przyspieszyć prace, szczególnie przy dużej powierzchni. Pamiętaj o paru zasadach dotyczących tej metody malowania, a na pewno osiągniesz jak najlepszy efekt.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...