Malowanie drewnianej półki

Malowanie półek krok po kroku

Malowanie półek to genialny w swojej prostocie sposób na zmianę. Daje nam to ogromne możliwości aranżacyjne, których grzech byłoby nie wykorzystać.

Projektanci wnętrz zachęcają do przemyślanego zagospodarowania przestrzeni ścian. Nowoczesny design daje nam w tym zakresie wolną rękę i podsuwa kolejne pomysły. Fotografie czy grafiki, szczególnie uporządkowane na ścianie według pewnego klucza – oczywiście, to sprawdzi się wszędzie! A oprócz tego nawiązujące do tradycji (ale w zupełnie nowym wydaniu) makatki i makramy czy efektowne łapacze snów. Co jeszcze? Nowoczesna aranżacja nie obejdzie się bez półek – tych wyjątkowo prostych i pełniących funkcje stricte praktyczne, ale i tych, które jednocześnie zdobią i zachwycają. Jednym z nieskomplikowanych w realizacji, a przy tym iście genialnych sposobów na półki we wnętrzu jest ich pomalowanie na interesujący, odważny kolor.

Jak pomalować półki? Pomysły

Półki możemy zaaranżować we wnętrzu na jeden z dwóch sposobów:

*Metoda nr 1 – postawmy na kontrast, czyli zestawmy półki z kontrastowym kolorem ścian. Jeśli pomieszczenie jest pomalowane na delikatny, subtelny kolor, mamy tu uproszczone zadanie: kontrasty uzyskamy bardzo łatwo. Półka w czerwieni na tle kremowego odcienia lub lekkiej szarości – znakomite połączenie!

Drewniana półka

*Metoda nr 2 – stwórzmy stonowaną, niemal ulotną kompozycję spokrewnionych barw. Wyobraźmy to sobie: błękitne półki na szarej ścianie lub utrzymanej w odcieniu złamanej bieli będą wyglądały bardzo interesująco! Wtopią się w tło i połączą z powierzchnią ściany.

Obie strategie zdadzą egzamin w pomieszczeniu niezależnie od jego charakteru czy przeznaczenia, zarówno jeśli malujemy uroczą półkę-domek dla lalek, jak i w przypadku prostej półki na książki w salonie.

Jak pomalować półki krok po kroku?

Krok 1.

Malowanie drewnianej półki - potrzebne narzędzia

Najpierw powinniśmy wybrać dobrą jakościowo farbę. Postawmy na produkt, którym pomalujemy zarówno drewniane półki, jak i detale z innych materiałów (metal czy PCV), dzięki czemu stworzymy we wnętrzu przemyślany układ elementów. Sprawdzi się tu przede wszystkim farba Dulux Rapidry. Wyróżnia się wysoką trwałością kolorów, a ponadto jest szybkoschnąca! Zatem w kilka godzin zrealizujemy nasz projekt.

Krok 2.

Zabezpieczmy miejsce przeprowadzania prac, podłogę lub stół. Przykryjmy powierzchnię folią malarską lub arkuszami papieru.

Krok 3.

Zmatowienie drewnianej półki

Przygotujmy drewniane półki do malowania. W pierwszej kolejności usuńmy stare, łuszczące się powłoki malarskie lub lakiernicze (za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego). Przy okazji starajmy się wyrównać i zeszlifować wszelkie ryski i drobne uszkodzenia. Na koniec zmatujmy powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym. Jeżeli zaś półki są w dobrym stanie, delikatne zmatowienie w zupełności wystarczy.

Krok 4.

Odpylenie drewnianej półki

Odpylmy drewno i zmyjmy z niego plamy, zabrudzenia czy tłuste osady. Pozostawmy półki do wyschnięcia.

Krok 5.

Jeśli na wcześniejszym etapie prac odsłoniliśmy surowe drewno, zagruntujmy powierzchnię (lub jej fragmenty) warstwą farby Dulux Rapidry. W innym przypadku nie będzie to konieczne.

Krok 6.

Malowanie drewnianej półki pędzlem

Teraz czas na malowanie półek. Najpierw nakładamy farbę na mniejsze elementy i detale – za pomocą pędzelka ze sztucznego włosia, następnie zaś wałkiem sznurkowym (długość włosia do 5mm) na większe powierzchnie; równomiernie, pewnymi i równymi ruchami dłoni. 2-3 warstwy Dulux Rapidry wystarczą, aby osiągnąć świetny efekt. To produkt szybkoschnący, więc kolejne warstwy możemy nakładać już 2-4 godziny od poprzednich. Gotowe!

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...