Malowanie ramek

Sposób na ramki? Farba! Malowanie ramek krok po kroku

Farba to najlepszy sposób na wprowadzenie dużej zmiany niewielkim kosztem i małym nakładem prac. Różnokolorowe, drewniane ramki, które niekoniecznie do siebie pasują, stworzą dzięki niej przemyślaną, wyrazistą kompozycję na ścianie. Przeczytaj, jak pomalować ramki, aby zdecydowanie odświeżyć aranżację. Przedstawiamy malowanie ramek krok po kroku.

Oto zdjęcie wujka Staszka, który jako pierwszy z rodzinie kupił legendarne dżinsy z Ameryki. A to babcia Helenka, która wieczorami robiła na szydełku zachwycające, misterne serwety i bieżniki. A tu kto? Nasza mała, wesoła ferajna, która właziła na drzewa, chowała się w stogach siana i niczego, absolutnie niczego się nie bała. Pieczołowicie kolekcjonowane fotografie kryją w sobie setki arcyciekawych, rodzinnych opowieści! Zamiast upychać je w albumach i segregatorach, powinniśmy wyeksponować pamiątkowe zdjęcia i przekazać wzruszające historie światu. Pomocne tu będą ramki: małe i duże, prostokątne i okrągłe, mniej i bardziej zdobione. Jeśli chcemy osiągnąć naprawdę spektakularny, designerski efekt, pomalujmy je na piękne, zdecydowane kolory.  

Przygotowanie do malowania ramek

Jak pomalować ramki?

Krok 1.

Narzędzia potrzebne do malowania ramek

W pierwszej kolejności musimy wybrać odpowiednią farbę. Oczywiście, szukamy wyrobu nadającego się na malowania drewna. Naszym kolejnym kryterium jest zapewne również odporność na szorowanie wodą z dodatkiem środka myjącego – aby możliwe było utrzymanie ramek w czystości. Wymagania te z pewnością spełni farba Dulux Rapidry. Sprawdzi się do malowania drewna, metalu, PCV, dzięki czemu w tym samym stylu i w tym samym odcieniu możemy utrzymać również inne detale we wnętrzu.

Krok 2.

Dokładnie zabezpieczmy miejsce, w którym przeprowadzamy prace, np. blat stołu. Warto przykryć go folią malarską lub starymi gazetami.

Krok 3.

Przygotowanie ramek do malowania

Prawidłowe przygotowanie powierzchni do malowania do kluczowy etap prac. Przyjrzyjmy się dokładnie konstrukcji ramek. Jeśli tylko jest to możliwe, zdemontujmy szkło i tył ramki (jeśli nie, na dalszym etapie będziemy musieli zabezpieczyć szkło).

Krok 4.

Następnie dokładnie wyczyśćmy, umyjmy ramki z wszelkich zabrudzeń, nalotów czy plam. Najczęściej wystarczy je przetrzeć wilgotną ściereczką z dodatkiem detergentu. Pozostawmy ramki do wyschnięcia.

Krok 5.

Jeśli zauważymy jakiekolwiek spękania poprzedniej warstwy farby czy ryski na powierzchni, spróbujmy je zeszlifować gruboziarnistym papierem ściernym. Na koniec sięgnijmy po papier drobnoziarnisty i wygładźmy powierzchnię. Jeśli ramki są w dobrym stanie, wystarczy, że je zmatowimy.

Krok 6.

Czyszczenie ramek przed malowaniem

Oczyśćmy ramki z pyłu.

Krok 7.

W przypadku, gdy nie udało nam się zdemontować szkła i tylnej części ramki, dokładnie zabezpieczmy je taśmą malarską.

Krok 8.

Malowanie drewnianych ramek

Jeżeli na wcześniejszym etapie prac odsłoniliśmy surowe drewno, powinniśmy dane fragmenty powierzchni zagruntować jedną warstwą farby Dulux Rapidry.

Krok 9.

Malowanie ramek - po pierwszej warstwie

Malowanie ramek, czas: start! Najpierw nakładajmy farbę na detale, zdobienia czy trudniej dostępne elementy, następnie na większe powierzchnie. Z uwagi na projekt ramek na zdjęcia wałek raczej nie zda tu egzaminu – prace przeprowadzimy za pomocą małego i nieco większego pędzla. Pamiętajmy, aby nabierać na pędzel niezbyt obfite ilości wyrobu i równomiernie je rozprowadzać. Jeśli używamy farby Dulux Rapidry, nałóżmy 2-3 warstwy produktu w odstępie 2-4 godzin.

Po malowaniu ramek

Pomalowane w ten sposób ramki zachwycają głębią koloru. Możemy wybrać kontrastujące ze sobą odcienie lub tą samą barwę – wszystko zależy od naszej wizji wnętrza. Dzięki temu fotografie zostaną maksymalnie wyeksponowane.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...