Malowanie ścian - inspiracje i pomysły na malowanie wnętrz

Zastanawiasz się, jak modnie i nowocześnie ozdobić ściany w mieszkaniu? Zobacz oryginalne pomysły i gotowe aranżacje z udziałem rozmaitych wzorów.

Czasami sam kolor nie wystarczy. Ba! Nawet sprytnie przemyślane i przykuwające wzrok kolorystyczne zestawienie to niejednokrotnie za mało. Jeśli to, czego oczekujemy od swojego otoczenia i wnętrza swojego domu to kreatywność, aranżacyjna odwaga i efekt zaskoczenia, sięgnijmy nie tylko po kompozycje kolorów, ale również interesujący wzór.

Malowanie ścian – inspiracje

Malowanie ścian - inspiracje i pomysły
Malowanie scian - inspiracje i pomysly 3

Pomysły na malowanie ścian czekają na nas dosłownie wszędzie! Jakie rozwiązania proponują nam projektanci? Możemy zainspirować się naturą i na ścianie uwiecznić – szalenie modne w ostatnich sezonach – motywy liści czy roślinne ornamenty, dzięki którym aranżacja nabierze dynamiki. Świetną propozycją są także napisy: motyw przewodni domu, ulubiony cytat z książki czy zabawne hasło. Ściana w paski to sprawdzony już patent nie tylko na uatrakcyjnienie aranżacji, ale także na przywrócenie pomieszczeniu harmonijnych proporcji. Z kolei nieidealna, rozmazana linia połączenia barw na dwukolorowej ścianie to doskonały sposób na wprowadzenie do wnętrza niebanalnego akcentu. Receptą na udany, kreatywny wystrój za każdym razem może być zatem malowanie ścian – inspiracje są na wyciagnięcie ręki.

Malowanie ścian – pomysły na szóstkę

Malowanie ścian - inspiracje i pomysły
Malowanie scian - inspiracje i pomysly

Co jeszcze? Popularny jest z pewnością motyw szachownicy. Choć wymaga od nas nieco czasu i zaangażowania, końcowy efekt bez wątpienia przejdzie nasze najśmielsze oczekiwania. Zestawienie dwóch kontrastowych barw sprawdzi się w nowoczesnej, minimalistycznej aranżacji. Z kolei jeśli zależy nam na subtelniejszej kompozycji, połączmy ze sobą przełamaną biel lub lekką szarość z rozmytym odcieniem różu, zieleni lub żółci.

Ścianę możemy ozdobić również skomplikowaną siatką trójkątów, dzięki której osiągniemy nieco psychodeliczny, bardzo interesujący efekt. Tego rodzaju wyraziste powierzchnie zdadzą egzamin przede wszystkim we wnętrzach urządzonych w dość specyficznym stylu: vintage, lat 60. lub kolorowego i odważnego pop-artu. Doskonałym pomysłem jest skomponowanie ze sobą kontrastowych barw: bazowej – stonowanej oraz dopełniającej – wyrazistej i pełnej ekspresji. Perfekcyjny duet stworzą np. odcienie delikatnie szarej Szlachetnej Platyny oraz intensywnie pomarańczowe Serce Tybetu. Jeśli dodatkowo lekko rozmażemy mocniejszą farbę, tworząc łagodzące intensywny kolor przetarcia, wypracujemy pierwszorzędnie przemyślaną kombinację.

Ścienne wzory zaplanowane jak od linijki to bezbłędny pomysł na oryginalne wnętrze. Jeśli nie trójkąty, to może romby, czyli tzw. wzór diamentu? Jest klasyczny i elegancki, gustowny i dopracowany w każdym calu. Oczywiście bardzo dużo zależy od wybranych kolorów. Sięgnijmy po spokrewnione ze sobą barwy – o podobnej temperaturze, ale różnym nasyceniu. Kombinacja stonowanych (jak Mistrzowskie Płótno) oraz intensywniejszych, choć nadal nie nazbyt ciemnych beżów (np. Zawsze Beżowy) znakomicie tu zagra.

Malowanie ścian – pomysły na koła

Malowanie ścian - inspiracje i pomysły
Malowanie scian - inspiracje i pomysly 4

Jakie jeszcze pomysły na malowanie ścian warto zastosować w domu? Moda na motywy geometryczne wcale nie maleje – wykorzystajmy to! Zamiast jednak skupiać się na szczególe i ozdabiać powierzchnie misterną siatką niewielkich detali, postawmy na jeden (lub parę!) wyrazisty, sporych rozmiarów kształt. Co na przykład? Ależ oczywiście koło! Figura koła kryje w sobie pełnię i doskonale sprawdza się w aranżacji. Uwiecznijmy na ścianie (nawet nieco nieregularny) kolisty kształt w dość odważnym kolorze (może by tak Malinowa Granada?), następnie powtarzajmy go w poszczególnych pomieszczeniach, wypracowując pewien motyw przewodni aranżacji.

Pomysły na malowanie ścian nie muszą być skomplikowane. Wręcz przeciwnie! Im prościej, tym lepiej – przesada nigdy nie jest wskazana. Jedna ściana ozdobiona interesującym wzorem lub geometryczny motyw uwieczniony na ścianie wystarczy, aby osiągnąć zachwycający efekt.