Nowoczesny pokój dziecięcy

Zobacz najlepsze aranżacje nowoczesnych pokojów dla dziewczynek i chłopców. Dowiedz się, jak z pomysłem urządzić pokój dziecięcy na miarę XXI wieku.

Pokój dziewczynki wystarczy pomalować na różowo i gotowe! A chłopca? Trochę błękitnej farby i niczego więcej nie potrzeba! Czy aby na pewno? Okazuje się, że podział na róż i błękit już dawno nie obowiązuje. Rozprawmy się z kolorystycznymi stereotypami i stwórzmy nowoczesny pokój dla dziewczynki lub chłopca. Sięgnijmy po mniej oczywiste barwy, a dodatkowo przemyślmy oryginalny motyw aranżacyjny.

Róż i błękit inaczej

Nowoczesny pokój dziecięcy - dla dziewczynki i dla chłopca 3
Nowoczesny pokoj dzieciecy - dla dziewczynki i dla chlopca 3

Psychologowie przekonują o tym, aby przestrzeń zamieszkiwaną przez dziecko, zaaranżować w stylu unisex. Maluch powinien bowiem wypróbowywać różne role i konwencje – dziewczynki równie dobrze, co lalkami, mogą bawić się plastikowymi samochodzikami! Jeżeli zatem decydujemy się na pomalowanie sypialni dziecka na róż czy błękit, powinno to wynikać z upodobań kolorystycznych malucha, a nie wiązać się z wyznacznikiem płci. Jeśli jednak róż lub błękit wydają nam się najodpowiedniejsze, sięgnijmy po mniej oczywiste tonacje. W nowoczesnym pokoju dla chłopca lub dziewczynki sprawdzi się np. kolor granatowy (jak Granat Pierwsza Klasa z palety Dulux EasyCare), turkusowy (np. Szykowny Turkus) lub piękny odcień stanowiący połączenie błękitów i szarości (Szary Denim). Oczywiście w związku z tym, że są to dość intensywne odcienie, możemy je zastosować tylko na jednej ścianie, równoważąc je subtelną szarością lub bielą. Pastelowy róż z powodzeniem zastąpi nam jego brudny, efektowny odcień (jak Różany Na Test). Doskonale prezentują się również odcienie amarantowego (jak Niezmienny Amarant), a nawet czerwieni (może Niebanalnie Arbuzowy). Nie kojarzą nam się z dziecięcą przestrzenią? Nic trudnego! Aranżację wystarczy uzupełnić o kilka dodatków, aby osiągnąć pożądany efekt.

A może zupełnie inny kierunek?

Nowoczesny pokój dziecięcy - dla dziewczynki i dla chłopca 2
Nowoczesny pokoj dzieciecy - dla dziewczynki i dla chlopca 2

Barwy spokrewnione z błękitem i różem nie wyczerpują na szczęście palety naszych możliwości. Kolorów, które sprawdzą się w nowoczesnym pokoju dziecięcym, jest znacznie, znacznie więcej. Uniwersalnym wyborem z pewnością jest żółć (np. Słoneczny Patrol). To pozytywna, energiczna barwa, która towarzyszyć będzie maluchowi zarówno podczas nauki, jak i zabawy. Oprócz tego – zielenie, od rozmytych i stonowanych (np. EasyCare Niezłe ziółko) po głębokie i intensywniejsze. Przestrzeń, w której dorasta dziecko, ukoronują również odcienie pomarańczowego oraz fioletowego. Pierwsze dobrze wpływają na apetyty, drugie na kreatywność.

Pomysłowy pokój dziecięcy

Nowoczesny pokój dziecięcy - dla dziewczynki i dla chłopca 4
Nowoczesny pokoj dzieciecy - dla dziewczynki i dla chlopca 4

To nie koniec pomysłów na nowoczesny pokój dla chłopca lub dziewczynki. Świetnym sposobem na stworzenie oryginalnej, przyjaznej przestrzeni dla rozwoju dziecka jest wybranie pewnego motywu, tematu przewodniego. Możemy kierować się tu zainteresowaniami malucha. Idealną propozycją dla mola książkowego, który ciągle buja w obłokach i lubi snuć niestworzone historie, będzie pokój ze ścianami z wymalowanymi chmurami. Z kolei dziewczynka lub chłopiec zafascynowani przygodami Indiany Jonesa, z wypiekami na twarzy oglądający programy podróżnicze doskonale będą czuć się w pokoju-dżungli, urządzonym w różnych odcieniach zieleni. Jeżeli zaś nasze dziecko deklaruje: „Zostanę astronautą!”, pomalujmy ścianę na intensywniejszy granat lub nawet czerń i uwiecznijmy na niej konstelacje, gwiazdy, Mleczne Drogi i planety*. Możemy być pewni, że tak urządzona przestrzeń zainspiruje malucha, zmotywuje go, zachęci do eksperymentów i nie pozwoli na rezygnowanie z marzeń.

Czy wybór koloru do pokoju dziecięcego jest ważny? Pewnie, że tak! Odpowiednia barwa może stymulować rozwój dziecka, stworzyć mu odpowiednie warunki do nauki oraz odpoczywania.

*Więcej pomysłów na Beztroski Pokój dziecka urządzony z niebanalnym pomysłem, znajdziesz na stronie Dulux. Sprawdź więcej pomysłów