Renowacja mebli drewnianych – jak odnowić stare meble?

Drewno to inwestycja na lata. Nie po to kupujemy drewniane meble, aby wymieniać je na nowe, kiedy tylko zauważymy pierwsze ryski czy przetarcia. Co to, to nie! Dowiedz się, jak odnowić stare meble i przywrócić im nieskazitelny wygląd.

Z wiekiem szlachetnieją, nabierają wyrazu, charakteru i wdzięku. Jeśli jednak stan drewnianych mebli już nas nie satysfakcjonuje, zaplanujmy ich malowanie. Renowacja starych mebli z drewna jest prosta – z łatwością poradzą sobie z nią również początkujący majsterkowicze.

Jak odnowić meble i nadać im dany styl?

Renowacja drewnianych mebli to dobry pretekst do odświeżenia aranżacji. Zdecydujmy, czy chcemy uwydatnić naturalny odcień i rysunek słojów, czy może lepszym kierunkiem będzie konkretny styl aranżacji wnętrz – narzucający nam daną kolorystykę:

- malowanie mebli drewnianych na biało wpisuje się m.in. w styl skandynawski. Biel to oczywisty „dodatek” architektury mroźnej Północy z uwagi na słaby dostęp do naturalnego, dziennego światła. Pomalowany na biało stół, krzesło czy regał będą prezentowały się wdzięcznie, bezpretensjonalnie, a przy tym klasycznie. We wnętrzach skandynawskich egzamin zda poza tym renowacja mebli drewnianych z wykorzystaniem szarości (np. odcień Skandynawska Szarość) oraz lekkich, stonowanych zieleni.

- odnawianie mebli drewnianych na styl rustykalny – drewno odgrywa dużą rolę również we wnętrzach rustykalnych, stylizowanych na wiejskie. Renowacja mebli drewnianych w aranżacji rustykalnej zakłada wykorzystanie jasnych, pogodnych odcieni, czyli wspomnianej bieli, ale także lekkiego różu (np. Blady Różowy). Świetnym pomysłem jest tu też wykonanie tzw. przecierki, czyli pomalowanie drewnianych mebli w taki sposób, aby w niektórych miejscach subtelnie odsłonić naturalny kolor powierzchni.

- meble po renowacji w stylu nowoczesnym mogą zaś zachwycać głęboką czernią, eleganckim grafitem lub nasyconą szarością. Wnętrza nowoczesne chętnie operują kontrastami, dlatego też taka ciemniejsza kolorystyka pozwoli na stworzenie interesujących kompozycji we wnętrzu.

Farby do mebli drewnianych – wybieraj mądrze!

Renowacja mebli

Oczywiście w renowacji drewnianych mebli ogromną rolę odgrywają dobrze dobrane produkty do malowania. Aby odnawianie drewnianych mebli kuchennych, stołu w jadalni czy efektownego krzesła w sypialni przyniosło pożądany efekt, sięgnijmy po takie farby, których powłoki są odporne na użytkowanie: wycieranie, zadrapania i uderzenia. Dzięki temu mebel będzie nam służył jeszcze przez długie lata.

Na uwagę zasługuje na pewno wodorozcieńczalna farba Dulux Szybka Odnowa Meble. Co istotne to produkt typu dwa w jednym, czyli pełniący zarówno rolę podkładu, jak i farby. Jest szybkoschnący, dzięki czemu prace renowacyjne będziemy mogli skończyć nawet w jeden dzień. Poza tym możemy nim pomalować nie tylko drewno, ale i płyty MDF pokryte okleiną (fornirem, laminatami itd. – czyli do odnawiania mebli kuchennych nada się znakomicie), a oprócz tego również PCV i metal.

Renowacja starych mebli krok po kroku

Jak odnowić stare meble z drewna? Prace nie są skomplikowane i nie musimy korzystać z usług specjalistów.

Krok 1. Przygotowania

Renowacja starych mebli drewnianych w domu wymaga przede wszystkim dokładnego przygotowania powierzchni. W pierwszej kolejności usuńmy z mebli łuszczące się i odspajające od podłoża powłoki. Usunięcie poprzednich warstw wyrobów jest wskazane również w przypadku, gdy planujemy malowanie innym produktem niż ostatnio. Dokładnie odkurzmy mebli.

Krok 2. Mycie

Teraz pora na dokładne umycie mebli – pozbywamy się wszelkich plam i zatłuszczeń, chyba że usunęliśmy je wraz ze starymi powłokami.

Krok 3. Matowienie

Matowimy powierzchnie drobnoziarnistym papierem ścierny, aby nowa warstwa farby mogła osiągnąć dobrą przyczepność. Odpylamy meble.

Krok 4. Naprawy

Naprawiamy rysy i pęknięcia oraz drobne uszkodzenia (jeśli nie udało nam się ich wyrównać na wcześniejszym etapie). Wypełniamy je masą szpachlową do drewna – postępujemy zgodnie z instrukcją jej producenta. Ponownie odpylamy.

Krok 5. Malowanie drewnianych mebli

Renowacja starych mebli

Kolejny etap renowacji starych drewnianych mebli to malowanie. Jeśli wybraliśmy do tego farbę Dulux Szybka Odnowa Meble, nakładamy dwie równomierne warstwy produktu w odstępie 6 godzin. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt dekoracyjny, pomiędzy jedną a druga warstwą warto przeszlifować (zmatowić), a następnie odpylić powierzchnię.