Salon ze schodami - aranżacje

Sposoby na nowoczesny salon ze schodami

Schody są nieodłącznym elementem domów jednorodzinnych i mieszkań dwupoziomowych. Organizują wokół siebie przestrzeń, otwierają wnętrze i łączą poziomy, pomieszczenia i strefy. Sprawdź, jak może wyglądać aranżacja salonu ze schodami.

Ponoć ludzi można podzielić na dwie kategorie: tych, którzy marzą o salonie ze schodami oraz tych, którzy wolą je odizolować od reprezentatywnej strefy wnętrza. Schody w salonie to jednocześnie jasna podpowiedź dotycząca charakteru ich właścicieli. Osoby, które decydują się na aranżację salonu ze schodami, cechuje otwartość – zarówno na architektoniczne, jak i życiowe wyzwania. Są niefrasobliwe i swobodne, cenią sobie oryginalność i nie uzależniają swoich decyzji od poglądów innych. Może więc nowoczesny salon ze schodami to całkiem niezły pomysł?

Salon ze schodami: aranżacje, dzięki którym zyskasz na przestrzeni

Jedno jest pewno: lepiej wyeksponować niż chować w zabudowanej klatce schodowej! Dzięki temu zyskujemy na przestrzeni, kreujemy pełne światła, otwarte wnętrze. Schody mogą stać się interesującym, designerskim elementem, sprytnie uwzględnionym w aranżacji, a nawet organizującym wokół siebie wystrój; urozmaicają przestrzeń, a przemyślane i pomysłowo zaprojektowane stają się także jej dekoracją.

Jak urządzić salon ze schodami?

W zależności od wielkości, wysokości i możliwości wnętrza postawmy na efektowne schody spiralne lub szersze, klasyczne dwuspadowe. Doskonale prezentują się również proste stopnie przymocowane wprost do ściany i sprawiające wrażenie unoszących się w powietrzu.

Schody zachęcają do tego, aby pomysłowo i z rozmysłem zagospodarować przestrzeń wokół nich lub bezpośrednio pod nimi. Zorganizujemy tu wygodne, dodatkowe miejsce do przechowywania lub wstawimy biurko i stworzymy niebanalny home-office. Tym samym schody mogą one pełnić różne dodatkowe funkcje: oddzielać od siebie, przynajmniej wizualnie parę stref, czyli salon i np. strefę wejściową, kuchnię, jadalnię, gabinet pracy.

Salon ze schodami - aranżacje

Salon ze schodami – aranżacje i piękne kolory

Aranżacja salonu ze schodami to zatem sztuka łączenia i rozdzielania, przyciągania i stawiania granic. Schody łączą ze sobą dwie jednostki, kondygnacje lub pomieszczenia, co można zaakcentować w warstwie kolorystycznej wnętrza.

Jak pomalować nowoczesny salon ze schodami? Możliwości jest naprawdę wiele, a wszystko zależy od charakteru wnętrza bądź panującego w nim stylu. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie danej grupy, rodziny kolorów. Przykładem są błękity. Jasne odcienie niebieskiego zestawiajmy z ciemniejszymi, rozmyte z mocniejszymi, nie odchodząc jednak zbytnio od wyjściowej tonacji. Błękit możemy umieścić również w towarzystwie szarości – połączenia typu szara Szlachetna Platyna oraz Niebiańska Energia to kolorystyczny strzał w dziesiątkę. Jeden z odcieni możemy zaplanować na ścianę przy schodach, drugi na przeciwległej lub poprowadzić podział tonacji wedle tylko sobie znanego algorytmu.

Doskonale sprawdzają się także kompozycje: błękit i róż (np. Morska Grota i Kwitnący Migdałowiec), szarości i nasycone zielenie, jasne kremy i piękne brązy.

Oczywiście nic nie stoi też na przeszkodzie, aby cały salon pomalować na ten sam kolor oraz podkreślić, że wnętrze stanowi jedność – formalną, funkcjonalną i kolorystyczną. Dzięki temu scalimy schody z aranżacją, miast wyodrębniać je z otoczenia.

Aranżacja salonu ze schodami – dla każdego?

Salon ze schodami? Sceptycy zwracają uwagę na parę mankamentów takiego rozwiązania. Przede wszystkim nie możemy zapomnieć, że pokój dzienny ze schodami staje się traktem komunikacyjnym, łącznikiem pomiędzy kondygnacjami i poszczególnymi strefami domu lub mieszkania. Jednocześnie sprawia to, że odizolowanie strefy cichej, nocnej od dziennej nie będzie aż tak skuteczne – otwarta klatka schodowa na pewno nie polepszy akustyki wnętrza. Może mieć to znaczenie przy licznej, wielopokoleniowej rodzinie oraz małych dzieciach.

Schodom w salonie zarzuca się także, że odzierają wnętrze z przytulności. Aby więc zachować kameralność, nastrojowość aranżacji, a jednocześnie maksymalnie odseparować od siebie strefę cichą i głośniejszą, warto zaplanować schody w oddalonym, nieco schowanym kącie pomieszczenia.