Styl etniczny – jak pomalować mieszkanie w stylu etno

Ciepły, ożywiający, egzotyczny – styl etniczny to intrygujące wnętrza i wygoda na co dzień. W jaki sposób pomalować i urządzić mieszkanie? Sprawdź praktyczne porady!

Wnętrze w stylu etnicznym – jak pomalować i urządzić?

Klucz stylu etnicznego tkwi w prostych rozwiązaniach zgodnych z naturą.
Styl etniczny - prostota i natura

Jednym z popularnych stylów urządzania wnętrz jest styl etniczny. Nic zresztą dziwnego, bo przywołuje wspomnienia z podróży lub też jest odzwierciedleniem naszych marzeń o wakacjach w egzotycznym zakątku świata. A do tego doskonale równoważy braki naszego klimatu, który przez większość roku funduje nam chłód i szarość - dla poprawy nastroju i pobudzenia chęci do życia trzeba je zrównoważyć kolorami, od których robi się cieplej na sercu.

Jak pomalować pomieszczenie w stylu etnicznym

Do wnętrz w stylu etnicznym możesz wybrać kolory takie jak oranże, brązy czy beże.
Styl etniczny - na jaki kolor pomalowac

Jeżeli chcemy urządzić nasze wnętrze w stylu etnicznym, kolory ścian nie mogą przybrać barw zimnych - szarości czy też błękitów. Decydujemy się wówczas na takie odcienie, jak beże, oranże, brązy czy nieco przygaszone czerwienie zestawione z elementami w czerni i bieli.

Możemy trzy ściany w pomieszczeniu pomalować na kolor kremowy lub też jasnobeżowy, a czwartą zarezerwować dla mocniejszego akcentu, jak czerwień czy ciemny brąz (musimy zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie – w pomieszczeniach o ograniczonym dostępie światła użycie ciemnych kolorów powinno zostać ograniczone). Kolorystykę ścian z powodzeniem uzupełnimy odpowiednio dobranymi meblami, tkaninami oraz innymi dodatkami.

Jakie meble wybrać

Ciemne, brązowe meble idealnie pasują do pomieszczeń urządzanych w stylu etnicznym.
Styl etniczny - jak wybrac meble

I tak mile widziane są meble w kolorze ciemnego brązu - doskonale sprawdzą się tutaj drewniane z egzotycznych gatunków drzew (palisander, teak czy mahoń) lub wybarwionego na ciemno dębu. W tkaninach także ograniczamy się do wymienionych wcześniej kolorów. Jeśli więc meble z drewna są ciemne, te tapicerowane mogą mieć zdecydowanie jaśniejszy odcień, aby pomieszczenie było ciekawe wizualnie, niemonochromatyczne.

Dodatki i dekoracje – sposób na harmonijne wnętrze

Urządzając mieszkanie w stylu etnicznym, pamiętaj o dodatkach w kolorach brązu, czerni, czerwieni lub szarości.
Styl etniczny - dodatki i dekoracje w mieszkaniu

Zaszaleć możemy w przypadku mniejszych elementów – przy stworzonym wcześniej neutralnym tle zastosujmy tutaj jednoznacznie etniczne przedmioty – poduszki, zasłony czy dywan w etniczne wzory utrzymane w kolorystyce czerwieni, bieli, czerni i brązów. Pokuśmy się także o zakup takich dodatków jak charakterystyczne drewniane maski czy figurki, drewniane lub ceramiczne misy na owoce i drobiazgi, ale także lampiony. Pomieszczenie powiększą optycznie lustra – koniecznie w ciemnych, drewnianych lub przypominających drewno ramach, a dodatkowe ciepło wniosą świeczki lub tealighty w szklanych, drewnianych bądź ceramicznych świecznikach, ustawione na drewnianych tacach. Pamiętajmy jednak, że nadmiar szkodzi – zbyt wiele dodatków stworzy wrażenie chaosu i bałaganu.

W stylu etnicznym nie ma miejsca na pastele, nowoczesne odcienie metaliczne meble w stylu vintage czy białe drewno. Aby zachować spójność stylu, trzymajmy się odcieni drewna i tych, które kojarzą nam się z afrykańską pustynią, a osiągniemy oszałamiający efekt.