Styl vintage we wnętrzach: piękno nadgryzione zębem czasu

Styl vintage wywodzi się z mody lat 50., 60. i 70., kiedy to nowoczesny design mebli i przedmiotów łączono z praktyczną funkcjonalnością. Teraz wnętrza vintage wracają do łask, zdobywają coraz większą popularność i ogromne rzesze fanów. Tłumaczymy, jak niewiele trzeba, aby urządzić mieszkanie w „starym, dobrym stylu”.

Przez ostatnich kilka lat określenie „styl vintage” zostało tysiące razy odmienione przez wszystkie przypadki. Stworzyliśmy nowe sformułowania, rozbudowaliśmy nasz język i poszerzyliśmy pulę epitetów, aby o stylu vintage mówić jeszcze więcej, dokładniej, a przy tym piękniej. Konwencja inspirowana przeszłymi dekadami niezmiennie zachwyca, pociąga i przekonuje do siebie nawet sceptyków. Trudno się w niej nie zakochać! Wyjaśniamy, skąd się bierze nasza fascynacja wnętrzami w stylu vintage.  

Styl vintage – wnętrza, meble i ich historia

 

Styl vintage we wnętrzach wyraża sobą swego rodzaju tęsknotę za latami 50., 60. i 70. Przynajmniej na poziomie aranżacyjnym. W dobrym tonie możemy uznać niemal wszystko, co powstało 40-70 lat temu, począwszy od komód, krzeseł i foteli, na lampach i radioodbiornikach czy budzikach skończywszy.

Miłośnicy konwencji vintage wychodzą z założenia, że najlepsze, klasyczne, warte zauważenia projekty już powstały. Aby urządzić gustowne wnętrze, elementów wyposażenia powinniśmy więc szukać na targach staroci oraz w antykwariatach. Dużą popularnością cieszą się chociażby meblościanki na wysoki połysk rodem z PRL-u, które jeszcze kilkanaście lat temu uważaliśmy raczej za niezbyt eleganckie. Na aukcjach internetowych klasyczne modele foteli, np. 366 projektu Chierowskiego, również potrafią osiągnąć naprawdę zawrotne ceny. Do prawdziwych perełek można zaliczyć też kanapy czy stoliki ze Skandynawii, szczególnie Danii, która uchodzi za kolebkę stylu vintage.  

W antykwariatach, portalach aukcyjnych oraz na pchlich targach powinniśmy szukać także dodatków, które uzupełnią wnętrze w stylu vintage. Oprawy oświetleniowe, lampy stojące na długich, efektownych nóżkach, małe modele zabytkowych samochodów, grafika-plakat starego filmu lub ilustracja z książki sprawią, że osiągniemy w każdym calu dopieszczoną aranżację.

Wnętrza vintage i ich kolory

 

Oczywiście nie możemy zapomnieć również o odpowiednich kolorach ścian – styl vintage operuje bowiem własną paletą barw. Podstawą i najbardziej rozpoznawalną tonacją są wszelkie odcienie starego złota oraz ochry, które będą tworzyć niesamowite tło dla dodatków w miedzi oraz srebrze. Zwróćmy uwagę także na tonacje morelowe i brzoskwiniowe (np. Złoty Posąg i Morelowy na Okrągło). Od nich już tylko o krok od pudrowego, lekko przybrudzonego różu (jak Przydymiony Róż).

Styl vintage we wnętrzach, szczególnie w tej klasycznej odsłonie, nawiązujący do najlepszych czasów designu, chętnie operuje także brązem, zarówno tym głębokim i nasyconym (np. Drzewo Sandałowe z palety Kolorów Świata Dulux), jak i lżejszym, subtelniejszym, kojącym (może Piaskowa Moc z Dulux EasyCare). Innym sposobem na wnętrze vintage jest nieśmiertelna, uniwersalna biel, która pozwoli na wyeksponowanie mebli i dodatków.

Wnętrza w stylu vintage to raj dla poszukiwaczy skarbów i miłośników mniejszych i większych przygód i podróży – przede wszystkim tych w czasie. Jeśli interesujemy się historią wzornictwa oraz kochamy estetykę lat 50., to coś w sam raz dla nas.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...