elewacja biało szara

Szara elewacja domu – gdzie pasuje?

Szary kolor elewacji znakomicie komponuje się z białymi dodatkami oraz czerwonym lub brązowym dachem. Dowiedz się, do czego jeszcze pasuje.

Kolor zewnętrznych ścian domu należy zaplanować tak, aby nawiązywał do sąsiedztwa i subtelnie wpisywał się w otaczającą go architekturę. Szara elewacja to rozwiązanie, które sprawdzi się niezależnie od wyglądu otoczenia.

Kiedy i gdzie sprawdzi się szara elewacja domu?

Szara elewacja domu to z reguły dobry, uniwersalny wybór. Kolor szary jest neutralny, w związku z czym doskonale współpracuje z barwami o różnym nasyceniu i temperaturze. Świetnie wypada zarówno w towarzystwie ciepłych, jak i zimnych kolorów, rozmytych i głębokich.

Pamiętaj, że warto stopniować nasycenie samej szarości – możesz sięgnąć po szarości stonowane i rozbielone, po eleganckie grafity lub po różne tonacje pośrednie, a także lekko wpadające w błękit czy zieleń.

Szara elewacja z dodatkami

Architekci zachęcają, aby zainspirować się najnowszymi trendami w projektowaniu domów i przełamać szarość elewacji innym kolorem. Dzięki temu budynek stanie się dynamiczny, bardziej interesujący. Łączenie różnych, najczęściej kontrastowych kolorów elewacji kojarzmy przede wszystkim z architekturą nowoczesną.

Oto parę przykładów na szarą elewację z dodatkiem innego koloru:

- elewacja biało-szara

Elewacja domu biało-szara pozwala na wydobycie z bryły budynku i zaakcentowanie takich elementów projektu, jak np. taras. Sięgamy po kontrasty, dlatego najlepiej sprawdzi się tu połączenie ciemniejszej szarości i bieli;

- elewacja szaro-brązowa

Szarość przełamana brązem pod postacią drewna – to jedno z najmodniejszych połączeń ostatnich sezonów, eleganckie i efektowne. Kolor drewna i lakierobejcy dobierz do odcienia szarości;

- elewacja szaro-beżowa

To kompozycja, która sprawdzi się niezależnie od charakteru otoczenia czy architektury budynku – jest uniwersalna. Beż można zastąpić kolorem piaskowym lub wpadającym w róż.

szara elewacja domu

Szara elewacja a kolor dachu

Wszystkie elementy budynku powinny tworzyć kompletną całość. Dlatego też kolor elewacji należy dobierać nie tylko z myślą o otoczeniu czy sąsiednich domach, ale przede wszystkim biorąc pod uwagę kolorystykę dachu:

- czerwony dach i szara elewacja

To jedno z popularniejszych rozwiązań, praktyczne i jednocześnie atrakcyjne. Szary lekko łagodzi czerwień dachówki, czerwień z kolei wydobywa z szarości cieplejsze tonacje.

- brązowy dach i szara elewacja

Klasyka gatunku. Brąz pokrycia dachowego dobrze komponuje z większością kolorów elewacji. Szare ściany nie stanowią tu wyjątku.

- zielony dach i szara elewacja

Zestawienie, które zda egzamin zarówno przy klasycznej, jak i surowej, nowoczesnej architekturze.

Szara elewacja a kolor okien

Kolejnym elementem, którego kolorystykę należy rozważyć, jest stolarka okienna. Istnieją tu w zasadzie dwie możliwości:

- szara elewacja domu i białe okna,

 - szara elewacja i brązowe okna, najczęściej z drewna lub z PCV z okleiną.

Z uwagi na to, że biała stolarka wprowadza dodatkowy kontrast, chętnie sięgamy po rozwiązanie bezpieczniejsze, takie, które łatwiej wkomponować w projekt budynku, czyli okna brązowe.

Szara elewacja to zaskakująco dużo możliwości. Z uwagą wybierz odcień szarości oraz dopasuj do niej kolejne elementy architektury budynku, a stworzysz dom, który wyróżnia się na tle otoczenia.