Szykowny turkus ulubionym kolorem świata

Przeczytaj, dlaczego kolor turkusowy podoba się ludziom na całym świecie, jak włączyć turkus do swojego otoczenia oraz jak efektownie łączyć go z innymi kolorami.

Każdy rok przynosi nam nowe mody i trendy. Projektanci przedstawiają zachwycające koncepcje wnętrz, zwracając naszą uwagę na kolejne piękne kolory. Istnieje jednak kilka barw, które możemy uznać za ponadczasowe. Biel chyba nigdy nie wyjdzie z użycia, podobnie jak uniwersalna szarość. Do grona wszechstronnych, wszędobylskich kolorów dołącza niebieski, szczególnie w turkusowej odsłonie. Magnetyzujący, szykowny turkus stanowi synonim dobrego, eleganckiego, ale jednocześnie swobodnego stylu.

Piękny turkusowy kolor

Turkusowy salon
Turkusowy salon 2

Jeśli marzą nam się turkusowe ściany, zastanówmy się, jaki odcień zda egzamin we wnętrzu. W niektórych aranżacjach, szczególnie w niedużych pomieszczeniach zdecydowanie wygrywają subtelne, turkusowe tony, w większych zaś możemy sięgnąć po jego rześkie i soczyste odcienie. Rozwiązaniem, które sprawdzi się w każdej stylizacji, będą wyważone, stonowane turkusy. Przykładem służy tu Szykowny Turkus z palety Dulux EasyCare. Jest subtelny i nienachalny, a z drugiej strony zdecydowany i przyciągający. To lekko przytłumiona odsłona turkusu, w której dostrzeżemy zarówno delikatne przebłyski szarości, jak i ukłon w stronę zieleni. Perfekcyjna kombinacja!

Łącz turkus z innymi kolorami

Pamiętajmy, że kolor turkusowy wcale nie musi funkcjonować w pojedynkę. Co więcej, towarzystwo pozostałych kolorów jest tu bardzo wskazane! Nie przeciążymy wnętrza, a zamiast tego stworzymy atrakcyjne tło dla mebli i dodatków. To, z jakimi barwami powinniśmy łączyć turkus, zależy m.in. od efektu, jaki pragniemy uzyskać. Architekci zachęcają, aby zestawiać go z pokrewnymi, zimnymi kolorami, jak różne, szczególnie rozmyte odcienie niebieskiego lub barwy ziemi, beże czy bardzo delikatne brązy. Pozwoli nam to osiągnąć stonowaną, kojącą zmysły aranżację. Dobrą propozycją są także pastele, dzięki którym nadamy wnętrzu lekkości i wprowadzimy optymistyczny klimat. Jeśli zaś lubimy wyraziste, wpadające w oko kombinacje, sięgnijmy po soczyste kolory, jak żółty czy limonkowy, a nawet róż.

Szykowny turkus i szykowne dodatki

Luksusowe kolory i tkaniny stworzą elegancką sypialnię
Turkusowa sypialnia w stylu glamour - farby Dulux

Turkusowy kolor stanowi wręcz doskonałą bazę dla różnokolorowych dodatków. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest łączenie turkusu z jasnym kolorem mebli, np. beżową kanapą i rattanowymi krzesłami (przechylamy się tu w stronę konwencji Hampton, charakteryzującą się nienachalną, subtelną elegancją) bądź bielonym na biało stołem (jak w stylu greckim czy śródziemnomorskim). Turkus znajdzie jednak również nić porozumienia z ciemnymi sprzętami oraz detalami w odważnych kolorach, jak intensywny kanarkowy odcień czy nasycona czerwień.

Szykowny turkus to zdecydowanie dobry pomysł na wnętrze. Jest gustowny, jednak nie wprowadza do wnętrza napuszenia i przepychu. Prezentuje się klasycznie i subtelnie, ale jednocześnie potrafi pokazać pazur. Sekret tkwi w przemyślanym zestawieniu tego koloru z innymi odcieniami oraz dopasowanymi dodatkami.