Wnętrze w stylu prowansalskim

Wnętrza w stylu prowansalskim

Zachód słońca nad polem lawendy w magicznej Prowansji? Marzenie! Urokliwe winnice, brukowane uliczki i zabytkowe murowane domki to widok, który na długo zostanie nam w pamięci. Na szczęście łatwo możemy przemycić ducha tego zjawiskowego regionu Francji do własnego domu lub mieszkania. Parę dodatków, odpowiednie meble oraz z wyczuciem dobrane kolory to najprostsza recepta na wnętrze w stylu prowansalskim.

Jak urządzać wnętrza w stylu prowansalskim? Wystarczy się zainspirować! Aby obrać właściwy aranżacyjny kierunek, przeglądajmy zdjęcia z wakacji i katalogi biur podróży. Strony francuskich projektantów, jak również naszych rodzimych designerów, to także doskonałe źródło pomysłów. Na podstawie fotografii przeanalizujmy, jakie są wspólne cechy stylu prowansalskiego i określmy wnętrzarskie zasady.

Styl prowansalski to kolory

Dokładnie tak, kolory są na pierwszym miejscu. Dzięki nim stworzymy we wnętrzu kameralny, nastrojowy i nieco intymny klimat. Podstawą jest tu oczywiście fiolet i wszelkie jego tonacje. Triumfy święcą aromatyczne odcienie lawendy oraz wrzosu (np. Wrzosowy Świt z palety Kolorów Świata Dulux). Jeśli wolimy bardziej nasycone barwy, sięgnijmy po odcienie liliowe (jak Liliowa Magia z gamy Dulux EasyCare) lub po odważniejsze, głębokie kolory: Zapach Prowansji, Niezłomny Fiolet lub Lawendową Dolinę. Miejmy jednak na uwadze, że wnętrza w stylu prowansalskim są jasne i przestronne – mocna tonacja sprawdzi się więc raczej na fragmencie ściany bądź jako detal, niż na całości.

Fiolet to nasze pierwsze kolorystyczne skojarzenie. Styl prowansalski bardzo chętnie wyraża się również poprzez rozmytą, popielatą szarość (np. Polarna Mgiełka) oraz zszarzały, stonowany błękit (jak Morska Grota). Swoje miejsce znajdą tu także bardzo delikatne, przybrudzone róże i kremy (może Lody Malaga?) oraz pochodne bieli, szczególnie te o zimnym zabarwieniu.

Kolory mogą subtelnie, niemal niezauważalnie przechodzić w kolejne, mienić się na ścianie lub wyraźnie ze sobą kontrastować. Na jednej ścianie możemy połączyć dwie, prawie identyczne tonacje lub posłużyć się mocniejszym akcentem w celu podkreślenia detali, np. obramowania otworu okiennego.

Wnętrze w stylu prowansalskim 2

Wystrój wnętrz w stylu prowansalskim: meble i dodatki

Piękne, przemyślany kolory ścian skomponujmy z klimatycznymi materiałami i prowansalskimi dodatkami. Wnętrza w stylu prowansalskim poznamy przede wszystkim po naturalnych materiałach, jak drewno, kamień, a dodatkowo także kute żelazo. Nie należy się wstydzić przetarć i śniadzi świadczących o starzeniu się powierzchni. Wręcz przeciwnie – warto je podkreślić! Poprzecierana farba na pomalowanym na biało stole to wyznacznik prowansalskiej aranżacji. Lustro w zdobionej, drewnianej ramie, kuty żyrandol, drewniana, prosta nóżka lampy będą prezentować się tu wdzięcznie i stylowo.

Wystrój wnętrz w stylu prowansalskim charakteryzuje się ponadto użyciem różnorodnych tekstyliów. Lekkie, muślinowe zasłony, zwiewne firaneczki sprawiają, że aranżacja jest jeszcze bardziej przytulna, domowa, a przy tym bardzo wdzięczna. Jeśli nie zapomnimy o miękkich poduszkach i ciepłych kocach, zaprojektujemy salon lub sypialnię wręcz stworzone do błogiego odpoczynku.

Co jeszcze? Postawmy na rośliny! Bukiety zasuszonej lawendy wiszące na łóżkiem w sypialni, doniczki z wrzosami ustawione na parapetach, świeżo cięte kwiaty w wazonach i wreszcie całe zastępy zielonych, dbających o jakość powietrza roślin. To jest to! Nie bójmy się, że przesadzimy – w kontekście roślin coś takiego jak przesadza nie istnieje.

Wnętrze w stylu prowansalskim 3

Dajmy się oczarować Prowansji i ulegnijmy jej magii. Planujmy podróże i wojaże, snujmy marzenia i wódźmy palcem po mapie, a dodatkowo – by odpowiednio się zmotywować – stwórzmy pełne wdzięku wnętrze w stylu prowansalskim.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...