Zielony dom: zielone ściany w kuchni, salonie, a może w sypialni?

Zieleń w domu może mieć różne oblicza. Żywe rośliny, zielone ściany, meble, czy dodatki. Przedstawiamy zielone aranżacje salonu, kuchni i sypialni.

Zieleń wprowadzi do wystroju świeżość i energię, okiełzna, ułagodzi i utrzyma w ryzach aranżację, jednocześnie sprawiając, że będzie się prezentowała intrygująco i tajemniczo. Możemy pomalować na zielono wszystkie ściany, zręcznie operując jaśniejszymi i mocniejszymi tonacjami. Lub zestawiać zieleń z innymi barwami, tworzyć udane i wyważone kompozycje, bawiąc się proporcjami i w ten sposób uzyskując wciąż to inny efekt. Jeśli po zieleń sięgniemy tylko we fragmencie, detalu, subtelnym akcencie, może stać się ona motywem organizującym wokół siebie aranżację. Zielone ściany w kuchni, zielone ściany w sypialni czy salonie staną się tym samym podstawą dla kolejnych wnętrzarskich decyzji.

Zielona energia, czyli zielone ściany w kuchni

Zielone ściany w pokoju
Zielone sciany w pokoju 2

Zielone ściany w kuchni to doskonałe rozwiązanie. Zieleń pozwoli nam się wyciszyć i odciąć od uporczywych myśli, skupić się na wykonywanych czynnościach i całkowicie „zresetować” po długim dniu w biurze. To kolor warzyw, zdrowej, pełnowartościowej żywności oraz – patrząc szerzej – natury, sprawdzi się zatem także tam, gdzie nieobca domownikom jest tematyka eko.

Możemy wprowadzić do wnętrza kuchni jeden odcień zieleni lub skombinować dwie tonacje, równoważąc je szarością. Jedną ze ścian bądź tylko jej fragment pomalujmy na kolor zdecydowanej, nasyconej zieleni, detale (np. obramowanie okna) zaakcentujmy zaś energetyczną, soczystą barwą (jak Ryżowe Pola z palety Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka).

Może zielone ściany w salonie?

Zielone ściany w pokoju
Zielone sciany w pokoju 3

Zielone ściany w salonie to absolutny hit ostatnich sezonów i niezaprzeczalny must have miłośników pięknych stylizacji. Zieleń wprowadza do strefy reprezentatywnej wnętrza rześkość i energię, lekkość i swobodę, podkreślając jednocześnie niezobowiązujący, jak i elegancki charakter aranżacji. Perfekcyjnie wpasuje się w kompozycje w stylu boho, ekologicznym, a nawet skandynawskim – szczególnie jego nasycone, głębokie nuty. W towarzystwie ciemnozielonych ścian doskonale odnajdą się doniczkowe rośliny (zaplanujmy tu więc zatem kwietniki oraz półki, pozwólmy swobodnie spływać liściom i kwiatom ze ścian i parapetów) oraz meble i sprzęty wykonane z naturalnego drewna.

Zielone ściany – niezastąpione w sypialni

Zielone ściany w pokoju
Zielone sciany w pokoju

Kolejnym, oczywistym polem do popisu dla zieleni, jest sypialnia. W końcu nic tak nie koi, uspokaja i relaksuje! Według psychologii kolorów to barwa symbolizująca wewnętrzne uporządkowanie, harmonię, równowagę. Sięgnijmy po dynamiczne, pełne witalnej mocy odcienie, jak Dzikie Pnącza czy Zielone Tarasy z palety Kolorów Świata Dulux. Zielone ściany w sypialni będą stanowiły gustowne, ale nienachalne tło dla jasnej ramy łóżka, białej pościeli oraz – dlaczego by nie?! – zwiewnego, subtelnego materiału tworzącego baldachim.

Jeśli szukamy wyciszenia lub dążymy do wypracowania harmonii, pomyślmy o zieleni. Najefektywniej odpoczywa się bowiem dzięki bezpośredniemu kontaktowi z naturą, a we wnętrzach – w towarzystwie zielonych ścian.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...