Aranżacja poddasza ze skosami – jak pomalować i jak urządzić?

Wnętrza na ze skosami są niezwykle stylowe, ale ich aranżacja jest prawdziwym wyzwaniem. Zobacz, jak funkcjonalnie i modnie pomalować i urządzić poddasze.

Słońce nieśmiało przenikające przez szyby i delikatne firanki, pochyłości ścian tworzące ukoronowanie wnętrza, wygodny, miękki fotel… Tak, poddasze to perfekcyjne miejsce na niespieszne poranki oraz długie, leniwe wieczory. Romantyczna, a przy tym wygodna przestrzeń jest wręcz stworzona do zamieszkania! Z drugiej strony aranżacja poddasza ze skosami jest dość wymagająca i pracochłonna. Sprawdźmy, jakich błędów należy unikać oraz jakie kolory wybrać, aby wyeksponować walory wnętrza oraz zamaskować jego mankamenty.

Aranżacja poddasza ze skosami: o tym pamiętaj!

Zastanawiamy się, jak urządzić poddasze ze skosami? Pamiętajmy, że podstawę stanowi tu dobra organizacja przestrzeni. Poddasza borykają się najczęściej z ograniczonym metrażem oraz nieustawnością. W związku z tym w życie musimy wdrożyć kilka niestandardowych pomysłów, które pozwolą nam na dobre wykorzystanie każdego dostępnego centymetra kwadratowego. Po pierwsze, przemyślmy organizację wnętrza na planie otwartym. Im mniej ścian i przepierzeń, tym lepiej! Światło będzie swobodnie przenikać przez kolejne strefy, miękko osiadając na ścianach i sprzętach, a jednocześnie optycznie powiększając pomieszczenia. Aranżacja poddasza ze skosami nie obejdzie się tym samym bez kuchni otwartej na salon. Te dwie jednostki formalne funkcjonujące tuż obok siebie to zdecydowanie dobry pomysł.

Z tego samego powodu zaplanujmy tu przeszklenia lub ścianki z mlecznego szkła, które bardzo subtelnie oddzielają od siebie poszczególne pokoje. Mając na uwadze ograniczenia przestrzeni, zainwestujmy też w lustra. Będą odbijały promienie słoneczne oraz optycznie powiększały pomieszczenia.

Co jeszcze? Oczywiście specjalna, wykonana na zamówienie zabudowa. Wygodne urządzenie poddasza może okazać się droższe niż w przypadku „standardowego” wnętrza. Skosy wymagają od nas elastycznego, twórczego podejścia do przestrzeni – gotowe, dostępne od ręki meble nie zawsze wpisują się w takie założenie. Zaprojektujmy takie sprzęty, które bez problemu wsuniemy pod skosy, o dostosowanej wysokości i głębokości.

Niezależnie od tego, czy czeka nas aranżacja poddasza na mieszkanie, czy może renowacja zamieszkanego już wnętrza pod dachem, pamiętajmy o jednej, bardzo ważnej kwestii. Zwróćmy uwagę na cechy, które wyróżniają poddasze. Jeśli mamy taką możliwość, wyeksponujmy elementy konstrukcyjne, jak belki czy widoczne fragmenty więźby dachowej. Nie zabudowujmy ich ani nie ukrywajmy przed wzrokiem! Belki staną się pięknym detalem w salonie, sypialni, kuchni czy domowym biurze zlokalizowanym na najwyższej kondygnacji.

Jak pomalować poddasze ze skosami?

Aranżacja poddasza ze skosami

Nie zapomnijmy także o dobraniu odpowiednich kolorów. Celujemy w tonacje, które nie przeciążą wnętrza. Wręcz przeciwnie – które dodadzą mu lekkości, optycznie powiększą, rozjaśnią przestrzeń. Jako podstawę możemy zastosować złamane, przybrudzone odcienie bieli, chociażby Garść Muszelek lub Białe Noce z palety Kolorów Świata Dulux. Perfekcyjnie sprawdzą się tu także szarości, np. Niewzruszona Szarość z EasyCare. A błękity? Jasne, że tak! Delikatne odcienie, jak Lodowy Brzask, czy nawet nieco intensywniejsze, np. Tu Turkus, zdadzą egzamin celująco. Poza tym możemy pokusić się także o odcienie koloru żółtego, np. Słoneczne Sari.

Ciemne kolory z kolei mogłyby być tu odebrane jako zbyt dominujące, wręcz agresywne, chyba że zastosowane wyłącznie w detalach, jako akcenty czy na fragmentach ścian. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby tworzyć takie przemyślane kombinacje – postawić na stonowany kolor ścian, ale uzupełnić go przyciągającym wzrok szczegółem.

Bardzo łatwo zepsuć aranżację nieprzemyślaną zabudową czy niedopasowanymi barwami. Jeśli jednak poświęcimy jej chwilę, uzyskamy piękne, efektowne poddasze.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...